IMIDIA (Inovativní medicínská iniciativa pro diabetes) je projekt Iniciativy pro inovativní medicínu (Innovative Medicines Initivative, IMI), který se zaměřuje na výzkum funkce a přežití beta-buněk pankreatu. Cílem je vývoj nových, kauzálnějších způsobů léčby diabetu. Zahájení tohoto projektu bylo ohlášeno v červnu 2010.
IMIDIA, konsorcium financované organizací IMI, oznámilo zahájení projektu, který se zaměřuje na funkci a přežití beta-buněk pankreatu. Výzkumná pracoviště a biotechnologický i farmaceutický průmysl spojují tak své síly, aby vyvinuly biomarkery a nástroje, které chce najít cestu k lepší léčbě diabetu. Cílem je nalezení terapeutických možností pro úplné vyléčení diabetu.
Projekt IMIDIA zahájili přední evropští specialisté na beta-buňky pankreatu (tj. buňky produkující inzulin) ze 14 akademických institucí, 8 farmaceutických vědeckých organizací a 1 biotechnologické společnosti. Innovative Medicines Initivative (IMI) je největší veřejno-soukromé partnerství mezi farmaceutickým průmyslem (zastoupeným Evropskou federací farmaceutických firem a společností EFPIA) a Evropskou unií.
IMIDIA je unikátní spoluprácí předních vědeckých týmů v Evropě a zaměřuje se na nezbytnou inovaci pevně spojenou s využitím a vyhodnocením těchto výsledků tak, aby se vyvinula nová diagnostika, prognostika a léčba. Přibližně 100 vědců pracujících v 6 odlišných vědeckých oblastech se zaměří na nový přístup, např. zobrazující biomarkery, systémovou biologii a analýzu látkové výměny, přičemž jejich cílem je vyvinout modely choroby in vitro a in vivo a biomarkery a monitorovat postup a léčbu této choroby.
“Je fascinující vidět, jak mocné konsorcium bylo vytvořeno z různých světů akademického výzkumu a farmaceutických vědeckých průmyslových organizací,“ shodli se Werner Kramer ze společnosti sanofi-aventis, Bernard Thorens z Univerzity v Lausanne a Alain Ktorza ze společnosti Servier, “triumvirát” koordinující konsorcium IMIDIA. “Naším cílem je udržitelný stav, kdy všichni účastníci budou zároveň i vítězi. Díky duchu spolupráce a volnému toku informací a dat v rámci týmů projektu IMIDIA jsou týmy IMIDIA podporovány ve svém úsilí těchto ambiciózních cílů dosáhnout.”
Tým IMIDIA vedený společnostmi sanofi-aventis, Servier a Univerzitou v Lausanne pracuje na vytvoření nových nástrojů zaměřených na pacienty, biomarkerů a základních znalostí o organizaci beta-buněk, a tím na urychlení cesty k lepší léčbě diabetu. Cílem vědeckého programu je dosáhnout nových nástrojů pro studium vývoje, funkce a přežití lidských beta-buněk; jejich modulaci pomocí potenciálních léčebných složek; a zobrazování beta-buněk in vivo, biomarkerů k diagnóze a prognóze selhání ß-buněk a ke sledování postupu a léčby diabetu, znalostí o nových cestách a místech, které řídí proliferaci, diferenciaci a apoptózu beta-buněk a o roli známých živinami řízených cest a míst při řízení množství a funkce beta-buněk.
Účastníky projektu IMIDIA jsou AstraZeneca, Boehringer Ingelheim, Francouzská atomová instituce (CEA), Hannoverská lékařská škola (MHH), Imperial College London, Lilly, Národní centrum pro vědecký výzkum (CNRS), Národní institut pro zdraví a lékařský výzkum (INSERM), Novartis, Novo Nordisk, Roche, sanofi-aventis, Sarl En docells, Servier, SIB Švýcarský institut bioinformatiky, Vrije univerzita v Bruselu, Drážďanská univerzita technologie, Univerzita v Ženevě, Univerzita v Lausanne, Univerzita Paris Diderot, Univerzita v Pise. Blízká spolupráce akademických týmů a farmaceutických a biotechnologických společností poskytuje jedinečnou úroveň znalostí a tvoří silnou základnu k dosažení cílů projektu IMIDIA.
Diabetes je pandemickou chorobou 21. století, kterou trpí v současné době 285 milionů lidí po celém světě. Očekává se, že se tento počet prudce zvýší a že v roce 2030 tato choroba zasáhne až 439 milionů lidí po celém světě s tím, že se rozšíří obzvláště na mladší populaci. IMIDIA je důležitým milníkem v rozvoji lepších nástrojů, biomarkerů a porozumění tomu, jak umožnit vývoj léků působící na beta-buňky, což je klíč k definitivní dlouhodobé vizi - kauzální léčbě diabetu.
Další informace:
http://www.imidia.org