Přípravek Alli je určen dospělým s nadváhou či obezitou, s hodnotou body mass indexu (BMI) vyšší než 28 kg/m2. Mluvčí společnosti GSK uvedli, že přípravek bude uveden na trh v EU v průběhu několika měsíců. Jde o první léčivo ze skupiny antiobezitik, které bude dostupné nejen jako preskripční lék (kapsle s obsahem 120 mg orlistatu - Xenical), ale také jako volně prodejný lék (kapsle obsahující 60 mg orlistatu - Alli). Ve Spojených státech je přípravek Alli ve volném prodeji od roku 2007.
Orlistat je specifický dlouhodobě působící inhibitor lipáz zažívacího traktu. V žaludku a tenkém střevě se váže na aktivní místo žaludeční a pankreatické lipázy. Inaktivovaný enzym tak není schopen hydrolyzovat tuk obsažený ve stravě ve formě triglyceridů na vstřebatelné mastné kyseliny a monoglyceridy. Přibližně 30% tuků projde gastrointestinálním traktem, aniž by byly stráveny. Tuky jsou pak z organismu vyloučeny per vias naturales.
V současné době je orlistat dostupný v Evropě jako preskripční přípravek Xenical (Roche), obsahující 120 mg účinné látky. Jeho účinnost byla ověřována v klinických studiích (vždy ve spojení s nízkokalorickou, vyváženou dietou). Například výsledky dvouletých klinických studií s orlistatem a nízkokalorickou dietou ukázaly, že po 12 týdnech léčby došlo u 37% pacientů léčených orlistatem a u 19% pacientů na placebu k poklesu hmotnosti o nejméně 5% ve srovnání s jejich hmotností na počátku léčby. Po jednom roce léčby došlo k poklesu tělesné hmotnosti o 10% a více u 20% pacientů léčených 120 mg orlistatu ve srovnání s 8% pacientů na placebu. Průměrná hodnota rozdílu hmotnostního úbytku pacientů léčených orlistatem a pacientů, kterým bylo podáváno placebo, byla 3,2 kg.
Výsledky 4leté klinické studie XENDOS ukázaly, že u 60% pacientů léčených orlistatem a u 35% pacientů na placebu byl po 12 týdnech prokázán hmotnostní úbytek o nejméně 5% ve srovnání s jejich hmotností na počátku léčby. Redukce tělesné hmotnosti o 10% a více po jednom roce léčby dosáhlo 41% pacientů léčených orlistatem v porovnání s 21% pacientů na placebu, průměrná hodnota rozdílu hmotnosti mezi těmito dvěma skupinami byla 4,4 kg. Po 4 letech léčby dosáhlo snížení tělesné hmotnosti o 10% a více celkem 21% pacientů léčených orlistatem v porovnání s 10% pacientů na placebu, s průměrným rozdílem tělesné hmotnosti 2,7 kg mezi oběma skupinami. Výsledky z této studie také naznačily, že dosažený hmotnostní úbytek u pacientů léčených orlistatem oddálil rozvoj diabetu 2. typu v průběhu studie, především u pacientů s poruchou glukózové tolerance, kteří tvořili téměř čtvrtinu všech osob zařazených do studie.
V multicentrické, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii bylo randomizováno 539 obézních adolescentních pacientů, kterým byl podáván buď orlistat (Xenical) jako doplněk nízkokalorické diety a pohybové aktivity po dobu 52 týdnů. Výrazně lepších vyšších výsledků bylo dosaženo ve skupině s orlistatem (rozdíl v BMI o 0,86 kg/m2 ve prospěch orlistatu). U 9,5% pacientů léčených orlistatem v porovnání s 3,3% pacientů na placebu došlo k váhovému úbytku o 10% a více po 1 roce léčby, průměrný rozdíl mezi skupinami byl 2,6 kg.
V roce 2007 se společnost GSK dohodla s výrobcem preskripčního Xenicalu (společností Roche) na tom, že GSK požádá o registraci přípravku s obsahem 60 mg orlistatu jakožto prvního antiobezitika v kategorii léků, které bude dostupné ve volném prodeji. Na základě této žádosti EMEA (a dříve i americká agentura pro potraviny a léčiva FDA) tento „Rx to OTC switch“ povolila. Doporučené dávkování přípravku Alli je 60 mg 3krát denně, v průběhu jídla. Užívání přípravku musí být doprovázeno nízkokalorickou dietou obsahující maximálně 30% energetické hodnoty ve formě tuků. Přípravek Alli bude v Evropě dostupný v průběhu první poloviny roku 2009.
----------
http://www.gsk.com/media/pressreleases/2009/2009_pressrelease_10011.htm
Anderson J. Orlistat for the management of overweight individuals and obesity: a review of potential for the 60-mg, over-the-counter dosage. Expert Opin Pharmacother 2007;8:1733-1742.
Jacob S, Togerson J. Orlistat treatment beneficial in both primary care and tertiary settings. Obesity Reviews 2005;6:166.
http://www.emea.europa.eu