Nový konsensus prevence diabetu 2. typu doporučuje i podávání léků

Nový konsensus prevence diabetu 2. typu doporučuje i podávání léků Stoupající výskyt diabetu a jeho komplikací představuje přes rostoucí nabídku léčiv značný problém. Velká pozornost je věnována každému zdokonalení především v oblasti prevence vzniku diabetu 2. typu u rizikových osob. Nejnovější doporučení představuje nový konsensus Mezinárodní federace pro diabetes. Přinášíme základní informace.

Mezinárodní federace pro diabetes (International Diabetes Federation, IDF) doporučuje, aby se preventivní opatření zaměřovala stejnou měrou na osoby s vysokým rizikem vzniku diabetu 2. typu, především obézní a osoby se sníženou glukózovou tolerancí. V podstatě jde o stupňovité schéma.

- Prvním krokem v prevenci vzniku diabetu by měla vždy být opatření modifikující životosprávu (vzhledem k propojení sacharidového metabolismu v rámci metabolického syndromu se zdůrazňuje důležitost omezení nejen sacharidů, ale především tuků ve stravě a adekvátní pohybovýb režim).

- Když tato opatření nevedou úspěchu pokud jde o úpravu nadměrné hmotnosti a/nebo snížené glukózové tolerance, doporučuje se nasadit jako léčivo první volby metformin v dávce 250 – 850 mg 2krát denně – a i to jako součást prevence, především u osob mladších než 60 let s BMI (body mass index) vyšším než 30 a/nebo hladinou glukózy na lačno vyšší než 6,1 mmol/l (pokud nejsou u dané osoby kontraindikace podání metforminu).  Metformin působí zpomalení resorpce glukózy ze střeva a snižuje novotvorbu glukózy v játrech. (V ČR je registrována řada přípravků různých výrobců, např. Siofor, Stadamet aj.)

- Dalším léčivem, které je v těchto případech možno podat, je akarbóza (pokud nejsou přítomny kontraindikace). Akarbóza patří mezi inhibitory střevních enzymů glukosidáz, enzymů zodpovědných za trávení složených cukrů. Tyto inhibitory vedou ke zpomalení trávení polysacharidů a snížení postprandiální glykémie. (V ČR jsou registrovány přípravky s obsahem akarabózy pod názvem Glucobay.)

- Uvažovat je možno i o podání léčiv ze skupiny tzv. agonistů PPAR-gama jako je rosiglitazon, ale vzhledem k možným nežádoucím účinkům jako je přírůstek na hmotnosti a nebezpečí městnavé srdeční slabosti se nedoporučuje je rutinně nasazovat. Rosiglitazon snižuje inzulinovou rezistenci a tím zvyšuje účinnost inzulinu. (V ČR jsou registrovány přípravky pod názvem Avandia.)

- U obézních osob, které mají vždy vyšší riziko ohrožení vzniku diabetu se doporučuje při neúspěchu režimových opatření zvážit nasazení orlistatu  (inhibitoru střevních lipáz, který snižuje vstřebávání tuku ze střeva a tím snižuje energetický příjem). (V ČR registrovány přípravky pod názvem Xenical.)

- Za slibné léčivo pro obézní je v uvedených doporučeních označen rimonabant (v ČR pod firemním názvem Acomplia), blokátor kanabinoidního receptoru CB1, který vede ke snížení tělesné hmotnosti (endokanabinoidní systém se totiž podílí na regulaci eneregetické rovnováhy a tím i tělesné hmostnosti). V dosavadních studiích s rimonabantem zatím chybí údaje o jeho roli v prevenci diabetu, proto IDF doporučuje počkat s rozhodnutím o této indikaci na výsledky probíhajících studií.


Alberti KGMM, Zimmet P, Shaw J. International Diabetes Federation: a consensus on Type 2 diabetes prevention. Diabetic Medicine 2007;24:451–463.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.