Nové postupy v léčbě diabetu

Nové postupy v léčbě diabetu Diabetes mellitus (DM) patří mezi chronické nemoci, pro které se jeví vypracování rámcových doporučení založených na důkazech (evidence-based guidelines) jako velmi vhodné. Jde o chorobu rozšířenou na celém světě, se stoupající prevalencí a incidencí, nabývající již rozměrů epidemie. V současné době je jednoznačně potvrzeno, že zajištění dobré metabolické kompenzace DM 2. typu dokáže zpomalit vývoj cévních komplikací. Přístupy a léčebné strategie u nemocných s DM 2. typu se v posledních letech měnily. Ukázalo se, že snaha o snížení hyperglykemie je pro snížení rizika chronických cévních komplikací nedostačující. Pokud má být léčba nemocného s DM 2. typu dlouhodobě úspěšná, pak musí být „komplexní“, to znamená zaměřená současně na snížení inzulinové rezistence (IR), poruch lipidového spektra, hypertenze a obezity.

Byly opakovaně vypracovávány a zpřísňovány cílové hodnoty základních rizikových parametrů, které by měly být zárukou snížení rizika rozvoje chronických komplikací. Tyto terapeutické cíle jsou součástí standardu péče o diabetiky vydaného výborem České diabetologické společnosti.

Guidelines se postupem doby staly důležitým pomocníkem v běžné diabetologické praxi. Jejich cílem je informovat lékaře o léčebných postupech, které z výsledků různých klinických studií vykazují pro většinu nemocných nejlepší výsledky a jsou současně provázeny nejmenší frekvencí nežádoucích vedlejších účinků. Je ale nutné podotknout, že guidelines nejsou žádná rigorózní dogmata, podle kterých je nutné postupovat v léčbě každého diabetika, ale že slouží jako návod a upozornění, jaké terapeutické postupy byly dostatečně prokázány jako účinné.

Guidelines založená na důkazech, vypracovaná předními odborníky celého světa a vydávaná mezinárodními diabetologickými institucemi, jsou velmi často přijímána a doporučována i národními diabetologickými odbornými společnostmi, které je dále šíří do diabetologických ambulancí i ordinací praktických lékařů.

V roce 2006 byly publikovány dvoje nové guidelines pro léčbu a vedení nemocných s diabetes mellitus 2. typu.

První z těchto doporučení vydala Mezinárodní federace diabetu (IDF – International Diabetes Federation) pod názvem Global guideline for type 2 diabetes.

Druhá doporučení jsou dílem expertů Americké diabetologické asociace (ADA – American Diabetes Association) a Evropské asociace pro studium diabetu (EASD – European Association for the Study of Diabetes).

Oboje doporučení (guidelines) vycházejí z nových poznatků, vědomostí a důkazů o patofyziologii DM, cílech jeho léčby a možnostech prevence diabetických komplikací, jako jsou:

1. Postavení a vzájemná souhra inzulinové rezistence a inzulinové deficience v patogenezi DM 2. typu

Koncem minulého století bylo více pozornosti věnováno inzulinové rezistenci (IR), která byla považována za rozhodující příčinu v manifestaci DM 2. typu. V posledních letech se pozornost obracela více na pokles sekrece inzulinu v B-buňkách, neboli inzulinovou deficienci (ID).

2. Glukotoxicita a lipotoxicita

Přítomná hyperglykemie snižuje svůj vlastní transport glukózy v inzulin-senzitivních tkáních i v mozku. Hyperglykemie není tedy jen laboratorní známkou DM, ale je patogenetickým faktorem, který vede dále:

– k prohlubování poruchy sekrece inzulinu,

– k prohlubování poruchy inzulinového působení,

– k exacerbaci + udržování diabetického prostředí.

3. Závažnost cévních komplikací diabetu se špatnou kardiovaskulární prognózou

Je dostatečně prokázáno, že pouhé snížení hyperglykemií k prevenci cévních komplikací u nemocných diabetem nestačí. Je nutné současně léčit i ostatní symptomy syndromu IR, a proto nová doporučení zdůrazňují také komplexní léčebný přístup.


Globální doporučení pro DM 2. typu

Jako prvořadá a nezastupitelná jsou hned v úvodní části guidelines uváděna nefarmakologická opatření, znamenající přiměřenou fyzickou aktivitu nemocných a úpravu jejich nesprávných stravovacích návyků. Snížení přítomné obezity je základem pro zlepšení kompenzace diabetu 2. typu (= snížení rizik diabezity).

Globální doporučení jsou rozdělena do 14 oddílů podle vyšetření, stanovení a posouzení jednotlivých součástí základní diabetologické péče, která má být poskytovaná minimálně jednou za rok každému nemocnému s DM 2.

Léčby nemocných perorálními antidiabetiky se týká oddíl Kontrola glykemie perorálními antidiabetiky (PAD).

• Podávání PAD má být zahájeno, pokud úprava životního stylu sama o sobě není schopná zajistit cílové hodnoty glykemií a HbA1c, tedy když selžou nefarmakologická opatření.

• Zahájení farmakoterapie má být vždy metforminem, s výjimkou přítomné kontraindikace (glomerulární filtrace < 60 ml/min/1,73 m²). Dávky metforminu mají být zvyšovány postupně jako prevence možných příznaků gastrointestinálního diskomfortu:

• Pokud monoterapie metforminem nezajistí dobrou kompenzaci DM, má být přidána sulfonylurea (event. glinidy): deriváty sulfonylurey (SU) mohou být také lékem 1. volby u štíhlých nemocných. Výběr derivátu SU by měl být zohledněn cenou léku a jeho rizikem hypoglykemie, s preferencí derivátů podávaných jednou denně. Rychle působící inzulinová sekretagoga (glinidy) jsou alternativou k SU u některých nemocných s flexibilním životním stylem.

• Přidat deriváty TZD (thiazolidindiony) bychom měli tehdy, není-li výše uvedenými postupy docíleno uspokojivé kompenzace diabetu (cílových terapeutických hodnot), a to: – k metforminu jako alternativu SU,

– k SU, není-li metformin tolerován,

– k metforminu již v kombinaci s deriváty SU.

Kontraindikací podávání TZD je riziko srdečního selhání (signifikantní edém).

• Inhibitory a-glukosidázy mohou být podány při intoleranci výše uvedených PAD.

• Vždy se mají při jakékoliv perorální léčbě zvyšovat dávky postupně a přidávat další PAD v takových intervalech, aby bylo co nejdříve dosaženo cílových hodnot léčby.

• Důležité je také posoudit, zda doba, po kterou se nedaří zajistit pomocí PAD uspokojivou kompenzaci diabetu, není příliš dlouhá a nevyžaduje spíše časnou inzulinovou intervenci.

Principy nadstandardní léčby jsou shodné jako u standardní péče – metformin zůstává lékem 1. volby a v minimální péči jsou metformin i SU doporučovány jako generické přípravky.

Inzulinová léčba má být zahájena, není-li PAD dosaženo optimální kompenzace. Nejprve je ale nutná reedukace nemocného a podpora životního stylu. Zahájení inzulinové léčby a úpravy dávek je třeba považovat za „pokus“ s pravidelným monitorováním odpovědi glykemické kontroly. Nemocnému by mělo být vysvětleno již při zjištění DM, že inzulinová léčba je jednou z možností léčby DM 2. typu. Neměli bychom s ní čekat až na dlouhodobě „špatnou“ kompenzaci, a měli bychom ji zahájit při HbA1c > 6,0 %. Při podávání inzulinu bychom měli pokračovat s léčbou metforminem.

V nadstandardní úrovni léčby inzulinem jsou principy léčby jako u standardní, s preferencí inzulinových analog nebo inzulinových pump, a minimální péče doporučuje principy léčby jako standardní péče, pouze selfmonitoring glykemií je doporučováno provádět méně často (2× denně) a z inzulinových preparátů je doporučován NPH nebo premixované inzuliny 2× denně podávané injekčními stříkačkami.

Závěry pro běžnou praxi

Metformin je lékem první volby u každého diabetika 2. typu. Metformin je součástí každé kombinační léčby (SU, glinidy, glitazony, inzulin). Byly získány důkazy EBM, že metformin:

– nezvyšuje BMI (nebo jej snižuje),

– zlepšuje IR, snižuje glykemie,

– má výhodné působení extraglykemické

(snižuje rizika cévních komplikací).

Sulfonylureová PAD jsou lékem druhé volby.

Glinidy jsou lékem druhé volby.

V indikovaných případech lze zahájit léčbu kombinací metformin + SU.

Deriváty TZD (glitazony) jsou lékem pro kombinaci (s metforminem nebo SU při kontraindikaci nebo nesnášenlivosti metforminu).

Inzulin je možnou a vhodnou léčbou s nutností adekvátní edukace a principem časného zahájení


Léčba hyperglykemie u DM 2. typu

Konsenzuální algoritmus pro zahájení a úpravu léčby

Doporučení ADA a EASD

I tato doporučení (guidelines) v úvodu zdůrazňují, že jsou založena na:

a) výsledcích klinických studií sledujících různé možnosti léčby DM 2. typu;

b) klinických zkušenostech a předpokladech vycházejících z primárního cíle, tj. dosažení a udržení glykemií blízkých hodnotám nediabetiků;

c) principech, že ve výběru hypoglykemizující intervence neexistují dostatečně přesvědčivé údaje, jež by podporovaly doporučení některé třídy PAD nebo jejich kombinace před ostatními, a to pokud jde o vliv na rozvoj chronických komplikací;

d) zkušenostech, že čím nižší je glykemie při zahájení intervence, tím nižší budou dlouhodobé koncentrace HbA1c a tím nižší bude následně i riziko chronických komplikací.

Jako nejzákladnější a nezastupitelné léčebné opatření považují i tato doporučení změnu životního stylu. Autoři připomínají, že snížení hmotnosti o 4 kg velmi často významně sníží hyperglykemie až k normálním hodnotám a spolu s pravidelným cvičením sníží i další rizikové faktory – hypertenzi a hyperlipoproteinemii. Bohužel, dlouhodobý účinek je omezený a mnozí nemocní potřebují přidat i léčbu farmakologickou.

Konkrétní doporučení

* U každého nemocného by měla být zahájena nefarmakologická léčba současně s podáváním metforminu.

* Při trvajících hodnotách HbA1c ≥ 7,0 % po-dle DCCT, tj. 5,5 % podle IFCC, by měla být k metforminu přidána léčba SU nebo glitazony nebo inzulin (bazální).

* Pokud i při kombinační léčbě zůstává HbA1c ≥ 5,5 % (podle IFCC), je indikována léčba trojkombinací (metformin, glitazony a SU, event. metformin, SU a inzulin), s tím, že je nutné přehodnotit setrvávání SU v této kombinaci a uvážit její vysazení a nahrazení inzulinové konvenční terapie intenzifikovaným režimem.

Přístup k léčbě je tedy rozdělen v podstatě do tří po sobě následujících kroků:

1. krok – změna životního stylu + metformin

Výhody zahájení léčby metforminem ihned po stanovení diagnózy (při absenci specifických kontraindikací) autoři zdůvodňují takto: metformin významně snižuje hyperglykemie, nezvyšuje BMI , nevyvolává hypoglykemie, má nízkou úroveň vedlejších příznaků, nemocnými je dobře tolerován a je poměrně levný. Dávky metforminu by měly být titrovány během 1–2 měsíců do maximální efektivní dávky 2–3 g denně.

2. krok – další medikace

Pokud není během 2–3 měsíců po 1. kroku dosaženo uspokojivé kompenzace DM, je čas na kombinační léčbu, při které je vhodné ke stávající farmakoterapii metforminem podat druhý lék: některý z derivátů SU nebo glitazony nebo inzulin.

3. krok – přídatná léčba

Neúspěšný 2. krok (dvojkombinace) znamená nutnost změny na trojkombinační léčbu. Specifickou situací je těžce dekompenzovaný diabetes mellitus, který je charakterizován:

– glykemií nalačno > 13,9 mmol/l,

– glykemií během dne > 16,7 mmol/l,

– HbA1c > 10 % (podle DCCT) nebo přítomností ketonurie či symptomy jako poly-urie, polydipsie a hubnutí, kdy je jedinou léčbou volby inzulinoterapie v kombinaci s nefarmakologickou intervencí.

V závěru autoři shrnují, že předkládané guidelines a algoritmy by měly napomoci:

– dosáhnout normálních hodnot glykemií a tyto hodnoty udržet,

– zahájit léčbu metforminem současně se změnou životního stylu,

– přistoupit k rychlému přidání další medikace a nastavení nových léčebných režimů, pokud nejsou dosaženy cílové hodnoty sledovaných parametrů,

– přistoupit k časnému přidání inzulinové léčby nemocným, kteří nedosahují léčebných cílů.

Doporučené cílové hodnoty jako součást standardů České diabetologické společnosti uvádí tab. 1.

 

Kompenzace

Výborná

Uspokojivá

Neuspokojivá

Glykemie nalačno (mmol/l)

4,0–6,0

6,0–7,0

> 7,0

Glykemie po jídle (mmol/l)

5,0–7,5

7,5–9,0

> 9,0

HBA1c (%) dle IFCC

< 4,5

4,5–6,0

> 6,0

Celkový cholesterol (mmol/l)

< 4,5

4,5–5,0

> 5,0

HDL-cholesterol (mmol/l)

> 1,1

1,1–0,9

< 0,9

LDL-cholesterol (mmol/l)

< 2,5

2,6–3,0

> 3,0

Triacylglyceroly (mmol/l)

< 1,7

1,7–2,0

> 2,0

BMI: muži

ženy (kg/m2)

21–25

20–24

25–27

24–26

> 27

> 26

Krevní tlak (mm Hg)

< 130/80

> 130/80

Tab. 1. Kritéria kompenzace diabetu a cíle léčby u dospělých diabetiků 1. a 2. typu podle doporučení výboru České diabetologické společnosti.

 

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.