Nepreskripční přípravky a poradenství u obézních pacientů

Nepreskripční přípravky a poradenství u obézních pacientů K dyž přijde pacient do lékárny s cílem zakoupit si něco na zhubnutí, měl by farma-
ceut či farmaceutická laborantka zvážit, zda jeho obezita je výsledkem nerovnováhy mezi příjmem energie a jejím výdejem, anebo zda se jedná o komplikovanější případ (např. obezitu hormonálního původu), a je proto nutné, aby redukční režim byl řízen lékařem.
Absolutně kontraindikovaná je samoléčba obezity u těchto typů pacientů:
- diabetes mellitus 1. typu léčený inzulinem;
- stav bezprostředně po akutním infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhodě;
- mentální anorexie a bulimie;
- dekompenzovaná psychiatrická onemocnění;
- interkurentní infekční onemocnění;
- stav bezprostředně po onkologických onemocněních.
Relativní kontraindikace samoléčby obezity je u pacientů s diabetes mellitus II. typu (je nutno snížit či vysadit perorální antidiabetika či inzulin, což musí řídit lékař).
Nedílnou součástí každého dietního režimu by měla být vláknina. Vlákniny se dělí na rozpustné a nerozpustné, každý typ má jiné vlastnosti, a jiné indikace. Nerozpustná vláknina (celulóza, lignin) nesnižuje absorpci cukrů a tuků, urychluje pasáž trávicím ústrojím a zvětšuje objem stolice. Proto je vhodná k léčbě divertikulózy a zácpy, ale nevhodná pro hubnutí. Může dokonce podpořit pocit hladu. Ve vodě rozpustná vláknina (glukomanan, galaktomanan, kyselina alginová, inulin) zpomaluje evakuaci žaludku, zpomaluje a snižuje absorpci glukózy, snižuje vstřebávání tuků, vede ke snížení koncentrace cholesterolu a působí změnu složení mikroflóry v tračníku. Hlavními indikacemi jsou obezita, hyperlipidémie a diabetes mellitus 2. typu. Vláknina tohoto typu je nejvhodnějším doplňkem stravy při hubnutí. Důležité je dostatečné dávkování. Pektinu je třeba použít několik desítek gramů denně, psyllia 10 až 15 g/den, galaktomananu 6 g/den. Vhodnou vlákninou je glukomanan, doporučuje se užívat 3 až 4 g/den.
Rozdíl v dávkování je dán nejen schopností vodu přijímat a zvětšovat objem, ale i rozdílnou viskozitou. Ta má zásadní význam při vstřebávání živin. Například glukomanan je 30-50krát viskóznější než pektin.Vlákninu užíváme 15-30 minut před hlavním jídlem, zapíjí se alespoň 200 ml tekutiny. Problematické je dlouhodobé podávání jitrocelové vlákniny. Rozemletá semena jitrocele, která obsahují psyllium a ispaghulu, obsahují zároveň až 5 % kyseliny fytové, která silně váže minerální látky a při dlouhodobém používání může vést k nedostatku vápníku a hořčíku.
Dalším nadějným polysacharidem je chitosan. Vzniká hydrolýzou chitinu, který je stavebním polysacharidem schránek korýšů a bezobratlých živočichů. Vědecké studie pro chitosan sice nejsou příliš příznivé, technologickými úpravami však lze účinnost chitosanu zvýšit - zvětšit jeho viskozitu a vyřešit jeho malou účinnost v zásaditém prostředí tenkého střeva. Dosud prodávaný chitosan je málo viskózní a doporučené dávky jsou nedostatečné.
Často je v přípravcích na hubnutí obsažen carnitin. Je součástí systému enzymu carnitin acyltransferázy, umožňujícího transport mastných kyselin do mitochondrií, kde dochází k oxidaci mastných kyselin a tvorbě energie. Carnitin může v dávce 4 g/den zvyšovat fyzickou výkonnost (zvyšuje utilizaci tuků a chrání glykogen ve svalech). Vliv carnitinu na hubnutí zatím nebyl dostatečně prokázán vědeckými studiemi.
Dalším doplňkem stravy používaným k hubnutí je kyselina hydroxycitronová (HCA, citrin), obsažená v rostlině Garsinia cambogia. Omezuje tvorbu citrátlyázy, snižuje tvorbu malonyl-CoA a podporuje funkci carnitin acyltransferázy. Výsledkem je zvýšená tvorba glykogenu a glukózy, což vede k pocitu nasycení. Dostatečná dávka jsou 2 gramy HCA/den. Většina výrobků obsahuje pouze malé množství extraktu, obsahujícího 50-70 % kyseliny hydroxycitronové.
V mnoha přípravcích určených k hubnutí je obsažen chrom. Je součástí glukózového tolerančního faktoru, který zvyšuje účinnost inzulinu. Chrom způsobuje snížení koncentrace glukózy u pacientů se zvýšenou glykémií, proto se doporučuje pacientům s diabetem 2. typu ke snížení glykémie. Podávání chromu u obézních pacientů je neopodstatněné, a může naopak pocit hladu zvyšovat svým hypoglykemizujícím účinkem.
V rámci redukčních režimů je možné použít také různé další doplňky stravy fytofarmaka k usnadnění a podpoře ztráty hmotnosti. Novinkou na trhu je přípravek XL to S (Arkopharma, Francie), jehož součástí je pět rostlinných výtažků. Extrakt z pomeranče obsahuje synefrin, látku aktivující receptory beta3, umístěné na vnější vrstvě buněk tukové tkáně. Tento mechanismus aktivuje termogenezi mechanismem podpory spalování tuků. Výtažek z grepu obsahuje enzymy podporující také degradaci lipidů. Výtažek ze zeleného čaje obsahuje kofein, který blokuje enzym fosfodiesterázu, odpovědný za tvorbu triglyceridů, navíc odstraňuje únavu, jež doprovází redukční režimy, a má močopudný účinek. Další zajímavou látkou je výtažek z artyčoku. Artyčok obsahuje cynarin, který chrání jaterní buňky, podporuje sekreci žluči a omezuje syntézu cholesterolu v játrech. Zvýšení tvorby žluči příznivě ovlivňuje pocity plnosti a nadýmání. Výtažek z petržele má velmi dobrý diuretický účinek a napomáhá k odstranění otoků způsobených retencí vody.
Obdobným typem přípravku je doplněk stravy 4.3.2.1 shape up (Omega-Pharma, Francie). Kromě extraktu z pomeranče a zeleného čaje (viz výše) obsahuje výtažky z guarany (působí stimulačně) a čaje Yunnan (snižuje vstřebávání tuků). Další extrakty mají močopudný účinek a působí proti otokům (čekanka a celer), odstraňují nadýmání a podporují trávení (čekanka, fenykl a máta), a působí projímavě (ječmen). Většina z nich rovněž působí jako antioxidant. Extrakt z coly pomáhá díky stimulačnímu účinku odstraňovat únavu, doprovázející často redukční režimy.
Potravinové doplňky sice samy nevedou k výraznému snížení hmotnosti, ale mohou vhodným způsobem podpořit a usnadnit průběh hubnutí i odstranit některé zdravotní obtíže doprovázející redukční režimy.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.