Problém byl ovšem v tom, že při tomto postupu (léčba insulinem na podkladě hladiny glukózy v krvi) rodily některé diabetičky naopak děti s příliš nízkou hmotností. Výsledky nové studie, publikované v časopise Diabetes Care (2004;27:297-302), vnesou pravděpodobně do tohoto postupu změnu. Autoři studie zjistili, že pokud se insulin podává matkám na podkladě ultrasonografického měření délky jejich plodu (jsou-li insulinem léčeny pouze matky, jejichž dítě v děloze je nadprůměrně velké, tj. délkou odpovídá 75. a vyššímu percentilu) a nikoli podle hodnot glykémie, vede to k lepším výsledkům než když je insulin podáván na základě měření hladiny glukózy v krvi.
Studie potvrdila, že podávání insulinu matkám na základě glykémie má za následek to, že některé z léčených matek porodí dítě s příliš nízkou porodní vahou, což také ohrožuje zdravotní stav dítěte. Optimální strategie by měla vést k tomu, aby se zamezilo vývoji dětí s jak příliš vysokou, tak příliš nízkou porodní vahou. Zdá se, že délka plodu je vhodným kritériem pro léčbu diabetiček insulinem a je metodou, jak vývoji abnormální porodní hmotností u novorozenců zabránit. Metoda je výhodná i z hlediska poměru náklady/účinnost, protože se její pomocí předejde drahému léčení novorozenců s abnormální porodní hmotností, kteří jsou náchylnější ke zdravotním komplikacím. Výbor Americké asociace pro diabetes (American Diabetes Association) již navrhl změnu doporučených postupů (guidelines) pro léčbu diabetu v těhotenství. Více informací American Diabetes Association lze nalézt na adrese: http://www.diabetes.org.
Schaefer-Graf UM et al. A Randomized Trial Evaluating a Predominately Fetal Growth–Based Strategy to Guide Management of Gestational Diabetes in Caucasian Women. Diabetes Care 2004;27:297-302.