Kardiovaskulární bezpečnost perorálních antidiabetik: metaanalýza ukázala výhody metforminu

Kardiovaskulární bezpečnost perorálních antidiabetik: metaanalýza ukázala výhody metforminu K léčbě diabetu 2.typu je v současné době k dispozici řada léčiv. Dosud ale chyběla přehledná analýza, která by zjistila, jaká je bezpečnost terapie perorálními antidiabetiky, pokud jde o kardiovaskulární rizika. Tuto mezeru zaplnila nová metaanalýza, publikovaná v říjnu 2008 v časopise Archives of Internal Medicine. Do této metaanalýzy byly zahrnuty klinické studie, jejich součástí bylo hodnocení kardiovaskulární bezpečnosti perorálních antidiabetik. Bylo zařazeno celkem 40 randomizovaných, kontrolovaných studií, v kterých byla používána léčiva ze skupin biguanidů, derivátů sulfonylurey druhé generace, thiazolidindionů a meglitinidů. Většina dosavadních studií s těmito léčivy se zaměřuje na změny glykémie, glykovaného hemoglobinu, hladinu lipidů, případně krevního tlaku. Je známo, že snížení glykémie snižuje riziko mikrovaskulárního postižení a zdá se, že je přínosné i v makrovaskulární oblasti. Kardiovaskulární bezpečnost samotné léčby perorálními antidiabetiky však není dostatečně známá, zvláště chybí srovnání jednotlivých skupin antidiabetik.

Toto porovnání je důležité i z farmakoekonomického hlediska. Novější léčiva jsou zpravidla nákladnější oproti těm déle používaným a je proto třeba vědět zda tato nová antidiabetika (thiazolidindiony, meglitinidy) představují oproti starším typům léčiv (metformin, deriváty sulfonylurey) adekvátní přínos nejen z hlediska účinnosti, ale i bezpečnosti, zvláště pokud jde o zásadní parametry jako je kardiovaskulární morbidita a mortalita.

Přestože byl k dispozici relativně velký počet klinických studií s perorálními antidiabetiky (142), ukázalo se, dosavadní studie nebývají dostatečně zacílené na kardiovaskulární parametry – k metaanalýze jich mohlo být vybráno pouze 40.

Výsledky metaanalýzy ukázaly, že léčba diabetu 2.typu metforminem (resp. metformin hydrochloridem) přináší významně snížené riziko kardiovaskulární mortality ve srovnání s ostatními perorálními antidiabetiky i ve srovnání s placebem (poměr šancí= 0,74; 95% CI, 0,62-0,89).  Pokud jde o kardiovaskulární morbidity a celkové mortality, byly rozdíly ve prospěch metforminu také patrné, ale tyto rozdíly nedosáhly hranice statistické významnosti. U dalších perorálních antidiabetik se významné rozdíly při analýze neprojevily, pouze u rosiglitazonu bylo naznačeno vyšší kardiovaskulární riziko (poměr šancí=1,68; 95% CI, 0,92-3,06), nicméně rozdíly mezi rosiglitazonem a ostatními léčivy nebyly statisticky významné.  

Metaanalýza ukázala, že metformin, který představuje relativně dlouho používané antidiabetikum, se ve srovnání s ostatními perorálními antidiabetiky vyznačuje vyššími protektivními účinky v kardiovaskulární oblasti. Při sestavování metaanalýzy se ukázalo, že existuje poměrně málo klinických studií, zaměřených na kardiovaskulární bezpečnost antidiabetik. Právě tento typ prospektivních studií by měl v budoucnu přinést detailnější vyhodnocení přínosů či rizik jednotlivých antidiabetik v kardiovaskulární oblasti.

----------

Selvin E, Bolen S, Yeh HC, et al. Cardiovascular outcomes in trials of oral diabetes medications. A systematic review. Arch Intern Med  2008;168:2070-2080.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.