Exenatid jako dlouhodobě působící antidiabetikum: novinka ze sjezdu amerických diabetologů

Exenatid jako dlouhodobě působící antidiabetikum: novinka ze sjezdu amerických diabetologů Nedostatečná kontrola diabetu představuje problém, který může souviset i s nízkou compliance pacientů. Významným příspěvkem k řešení problému zlepšení compliance a tím i kontroly diabetu 2.typu je nový způsob dávkování antidiabetika exenatidu, zkoumaný ve studiích, jejichž výsledky byly prezentovány na sjezdu Americké diabetologické společnosti (ADA), konaném v červnu 2008 v San Francisku. Exenatid je léčivo ze skupiny inkretinových mimetik - syntetický analog glukagon-like peptidu-1 (GLP-1), který zvyšuje sekreci inzulinu v beta-buňkách pankreatu, potlačuje sekreci glukagonu, zpomaluje vyprazdňování žaludečního obsahu a snižuje rychlost absorpce glukózy z potravy do krevního oběhu. Tím zlepšuje kontrolu glykemie prostřednictvím okamžitého i dlouhodobého působení, snižuje postprandiální hladiny glukózy i hladiny glukózy nalačno u pacientů s diabetem 2. typu. V průběhu dosavadních kontrolovaných klinických studií došlo v průběhu léčby exenatidem při každodenním podávání k signifikantnímu snížení glykosylovaného hemoglobinu (HbA1c) bez ohledu na to, zda byl přidán k metforminu, derivátu sulfonylurey nebo k jejich kombinaci. Jeho podávání vede i ke snížení tělesné hmotnosti. V současné době je indikován pro léčbu diabetu 2. typu v kombinaci s perorálními antidiabetiky (metforminem a/nebo deriváty sulfonylurey) u pacientů, kde nevededou perorální antidiabetika k dostatečné kontrole nemoci. Doporučené dávkování je 2krát denně, v dávce 5-10 mikrogramů subkutánně. Autoři nové studie, prezentované na uvedeném kongresu, podávali diabetikům exenatid jedenkrát týdně v podstatně vyšší dávce (2 miligramy) a porovnávali tento způsob dávkování s klasickým dávkováním 2krát denně po 10 mg. (Pacienti souběžně užívali perorální antidiabetika, která brali před zahájením studie).

Studie trvala 2 roky a výsledky ukázaly, že ve skupině pacientů, kterým byl exenatid podáván 1krát týdně (a u těch, kteří byli na toto dávkování převedeni z z původního podávání 2krát denně) došlo oproti každodennímu podávání v klasických dávkách k výraznějšímu zlepšení hladiny HbA1C, při obdobném snížení hmotnosti a srovnatelné bezpečnosti léčby. V této skupině (aplikace 1krát týdně) klesla i glykémie, přičemž se neobjevily epizody hypoglykémie. U pacientů, kteří přešli k dávkování 1krát týdně z klasické každodenní aplikace, došlo po této změně k dalšímu poklesu HbA1C a zlepšila se i kontrola glykémie.

Na konci studie tři čvrtiny pacientů měly hodnotu HbA1C pod 7 %; čtvrtina dokonce pod 6 %. Snížení hmotnosti odpovídalo v průměru 4,5 kg u pacientů, kteří začínali klasickým každodenním dávkováním (a později přešli na 1krát týdně) a 4,1 kg u těch, kteří dostávali exenatid 1krát týdně od začátku studie.

Studie ukázala, že antidiabetikum exenatid u pacientů s diabetem 2.typu lze podávat 1krát týdně s výsledky, které jsou známkou dobré kompenzace diabetu. Exenatid jako dlouhodobě působící antidiabetikum může v tomto dávkování přispět k zvýšení compliance a k lepší kontrole nemoci. Obdobné výsledky potvrdila i další studie na téma účinnosti exenatidu podávaného 1krát týdně, přednesená na kongresu ADA. V diskusi k těmto studiím bylo zdůrazněno, že účinnost exenatidu závisí především na míře zachování beta-buněk pankreatu.

----

Buse J, et al. Exenatide once weekly elicits sustained glycemic control and weight loss over 52 weeks. ADA Meeting, San Francisco 2008; Abstract 01-D.

Drucker D, et al. Exenatide once weekly results in significantly greater improvements in glycemic control compared to exenatide twice daily in patients with type 2 diabetes. ADA Meeting, San Francisco 2008; Abstract 37.

http://professional.diabetes.org/Congress_Display.aspx?TYP=9&CID=58000

(Poznámka: Glykovaný hemoglobin A1C vzniká glykací bílkoviného řetězce hemoglobinu, tj. pevným navázáním glukózy na hemoglobin erytrocytů. Je považován za jeden z nejdůležitejších parametrů kompenzace diabetu - odráží hodnoty glykémie a není příliš ovlivněn krátkodobým kolísáním glykémií v jednotlivých dnech. Hodnoty HbA1C se vyjadřují jako procento z celkového hemoglobinu. Dobře léčený diabetik má mít hodnotu do 7 %, do 4,5 %: výborná kompenzace, do 6 %: uspokojivá kompenzace).


 

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.