Přípravky Acnex v léčbě acne vulgaris: vyhodnocení klinické studie

Přípravky Acnex v léčbě acne vulgaris: vyhodnocení klinické studie

Acne vulgaris představuje jedno z nejobvyklejších postižení kůže. Nejčastěji začíná v pubertálním věku, v dospělosti v převážné většině případů toto onemocnění odeznívá. Etiopatologickým podkladem akné je chronický zánětlivý proces pilosebaceózní jednotky, který je zahájen ucpáním vývodu sebaceózního folikulu a pokračuje rozvojem zánětlivých lézí, lišících se intenzitou zánětu1,7.

Při nedostatečně vedené terapii (pozdní zahájení, nedůslednost či nevhodná volba léčby) dochází zejména u těžších a těžkých forem akné k tvorbě atrofických a keloidních jizev působících negativně na psychickou sféru pacienta. S ohledem na možnost průběžného zhoršování onemocnění a vznik nežádoucích výsledných stavů musíme zvážit vhodnou léčbu již při prvních projevech acne vulgaris. Mezi lokální i systémová léčiva určená k terapii akné patří v současnosti lokální retinoidy (adapalen a tretinoin), perorální isotretinoin, lokální a perorální antibiotika, kyselina azelaová, benzoylperoxid a perorální hormonální přípravky. Vzhledem k rozdílným typům acne vulgaris a její individuální specifičnosti (což je především určeno multifaktoriální etiopatogenezí akné a také různým propojením zevních faktorů ovlivňujících charakter onemocnění) je vždy vítaným jevem, pokud se objeví a do praxe uvede nové akneterapeutikum. Mezi takovéto nové preparáty patří i přípravky řady Acnex (Generica) - tablety, gel a krém. V marketingové klinické studii jsme ověřovali účinnost a bezpečnost perorálního a lokálního přípravku z této řady (Acnex ve formě tablet a gelu).

Materiál a metodika

Charakteristika přípravků

Acnex tablety patří do kategorie doplňků stravy a jsou určeny jako podpůrný přípravek k léčbě acne vulgaris9.
Obsah účinných složek v 1 tabletě:
standardizovaný extrakt z dýně 250,0 mg
kolostrum (imunoglobulinum G 45%) 100,0 mg
směs živých acidofilních kultur 170,0 mg (10 miliard/tbl)
ca pantothenicum 40,0 mg
pyridoxinum 10,0 mg
betacarotenum 15,0 mg

Pomocné látky: sorbitol, mikrokrystalická celulóza, stearan hořečnatý, pomerančové aroma, kyselina jablečná, acesulfát a náhradní sladidlo aspartam.
Doporučené dávkování a způsob užití: První týden 2 tablety denně, ráno a večer rozžvýkat, rozkousat nebo rozdrtit a zapít, další týdny 1 tableta denně večer před jídlem. Po dvouměsíčním užívání je doporučeno podávání přerušit na měsíc a potom znovu pokračovat v doporučeném dávkování. Přípravek je určen mladistvým od 12 let a dospělým.

Acnex gel patří do kategorie kosmetiky a je určen jako podpůrný přípravek k léčbě acne vulgaris9.

Obsah účinných látek v gelu:
Čajovníkový olej 2,7 %
Bisabolol 0,1 %
Pomocné látky: acidum polyacrylicum, propylenglycolum, diazolidinylurea, metylparabenum, propylparabenum, glycerinum, natrii hydroxidum, polasorbatum, aqua purificata.
Doporučené dávkování a způsob aplikace: Čistou rukou se nanese 1krát denně tenká a souvislá vrstva gelu na postižená místa. Přípravek je určen k dennímu užití.

Soubor pacientů a metodika

V průběhu roku 2002 byl v rámci marketingové studie na třech vybraných pracovištích - v Dermatologickém centru Olomouc, v Ústavu estetické medicíny Praha a na Dermatovenerologické klinice FN Brno-Bohunice sledován soubor náhodně vybraných pacientů, jimž byly aplikovány přípravky Acnex tablety a Acnex gel. Každý z pacientů podepsal informovaný souhlas. Do sledování bylo zařazeno celkem 60 pacientů, z toho 20 mužů ve věku od 14 do 50 let a 40 žen ve věku od 12 do 52 let s projevy acne papulopustulosa I., II., III., IV. stupně (APP I., II., III., IV. st.) s lokalizací na obličeji nebo současně obličeji, zádech či trupu. Do souboru byli zařazeni pouze ti pacienti, kteří v posledních třech měsících neužívali systémová akneterapeutika a v posledních 14 až 21 dnech si neaplikovali lokální léky.

V uvedeném souboru bylo u 10 nemocných užito k léčbě Acnex ve formě tablet, u 14 dalších byl aplikován pouze Acnex gel a u 36 nemocných bylo využito možnosti kombinace Acnex tablet a Acnex gelu. Během sledování pacienti neužívali žádnou jinou místní ani celkovou terapii. Závažnost klinického postižení u acne papulopustulosa byla hodnocena podle metody Plewiga a Kligmana7 počtem papulopustul na polovině obličeje na základě této stupnice:

I. stupeň méně než 10 papulopustul
II. stupeň 10-20 papulopustul
III. stupeň 21-30 papulopustul
IV. stupeň více než 30 papulopustul

Tablety byly pacientům podávány 3 měsíce, gel byl aplikován po stejnou dobu (pokud se neobjevily nežádoucí účinky). Před léčbou, po prvním, druhém a třetím měsíci léčby a za další 4 týdny, v nichž (podle návodu) byla perorální léčba vynechána, byly sledovány tyto parametry: počet papulopustul a nežádoucí účinky. Ve skupině léčené přípravkem Acnex tablety byla hodnocena jejich chuť. Klinický obraz byl srovnáván po dvou měsících léčby přípravku a na konci 4. týdne po ukončení terapie.

Hodnocení výsledků léčby:

- výborný - ústup počtu papulopustul o 80 až 100 %
- dobrý - ústup počtu papulopustul o 50 až 79 %
- přijatelný - ústup počtu papulopustul o 10 až 49 %
- beze změn - mírně kolísající počet papulopustul do 9% zlepšení
- podráždění - erytém, edém, pálení

Získaná anonymní data byla digitalizována a statistické hodnocení bylo provedeno pomocí parametrických a neparametrických metod.

Výsledky

Závěrečné zhodnocení účinků po tříměsíční terapii jak přípravkem Acnex tbl, tak Acnex gel, včetně kombinace obou přípravků, je znázorněno v tab. 1. U pacientů užívajících přípravek ve formě tablet lze jako výborný hodnotit výsledek léčby v 70 %, jako dobrý ve 30 %. U tohoto typu léčby nebyla zaznamenána žádná nežádoucí reakce. V souboru s kombinovanou terapií bylo dosaženo výborného účinku ve 44 %, dobrý výsledek léčby byl zaznamenán u 42 % léčených. Ve skupině s aplikací Acnex gelu byly výborné výsledky dosaženy v 29 %, dobrý účinek ve 43 % případů. U devíti pacientů léčených gelem se objevily v průběhu prvních 14 dnů aplikace nežádoucí účinky (erytém, pálení). Po vysazení gelu během 2-3 dnů reakce odezněla, lokální přípravek již dále těmto pacientům aplikován nebyl, přičemž u šesti nemocných s kombinovanou léčbou bylo pokračováno pouze v užívání Acnex tablet. U žádného ze 46 nemocných užívajících Acnex tbl. (samostatná + kombinovaná terapie) se nevyskytla nežádoucí reakce.

Tab. 1. Závěrečné vyhodnocení léčby v % (n = 60)

 Acnex tblAcnex gelAcnex tbl + gel
výborný702944
dobrý304342
přijatelný0711
beze změn0213



Diskuse

V rámci celkového zhodnocení lze výsledky dosažené perorálním podáváním Acnex tablet hodnotit jako velmi přínosné zejména pro lehčí až středně těžké formy akné (APP I., II., III., IV. st.), přičemž se neprokázalo, že by při kombinované léčbě s gelem docházelo k vyššímu procentu zlepšení. Pokud jde o samostatnou aplikaci přípravku Acnex gel, je přínos této lokální terapie především u lehkých forem akné (APP I. a II. st.), středně těžké formy akné (APP III. a IV. st.) nebyly již tímto lokálním přípravkem dramaticky ovlivněny. Účinky přípravků jsou dány vlastnostmi jejich komponent9, jak je patrno z následujícího přehledu:

- Extrakt z dýňových semen s fytohormonem inhibuje dihydrotestosteron.
- Colostrum zvyšuje imunitu organismu.
- Směs acidofilních kultur ovlivňuje mikroflóru v tlustém střevě, ničí choroboplodné zárodky, probiotickým působením posiluje imunitní systém.
- Vitaminový komplex pozitivně ovlivňuje metabolické procesy v pokožce, zvyšuje obranyschopnost organismu.
- Tee Trea oil má antiseptický účinek, ovlivňuje bakteriální mikroflóru - včetně supresivního účinku na Propionibacterium acnes.

Oba přípravky (vzhledem k jejich složení) je možno využít v kombinaci s dalšími lokálními a některými systémovými akneterapeutiky. Především Acnex tablety jsou vhodným doplňujícím přípravkem lokálních léčiv, ať již retinoidů5,6,8, azelaové kyseliny4, benzoylperoxidu či antibiotik2,3. Acnex gel vzhledem ke svým účinkům je vhodným doplňkem jak celkově, tak lokálně podávaných antibiotik, a to nejen v rámci potencování suprese Propionibacterium acnes, ale i v rámci potlačení vzniku rezistence na antibiotika. Opatrnosti je třeba pro obsah betakarotenu, Acnex ve formě tablet není proto vhodné podávat současně s polyvitaminovými přípravky obsahujícími vitamin A a s perorálním isotretinoinem (Roaccutane cps.).

Závěr

Na základě výsledků této klinické studie je možno přípravky Acnex tablety a Acnex gel hodnotit jako pozitivní přínos do skupiny osvědčených akneterapeutik. Jejich využití je nejen v možnostech kombinované terapie, ale v rámci udržovací terapie při zlepšení či vyhojení akné i v možnosti dlouhodobého podávání.

Literatura
1) Cunliffe WJ. Acne. London: Martin Dunitz, 1989:266-277, 302-324, 328-336.
2) Dreno B, Reynaud A, Moyse D, et al. Erythromycin-resistence of cutaneous bacterial flora inacne. Eur J Dermatol 2001;11:549.
3) Eady EA., Jones CE, Tipper JL, et al. Antibiotic resistant propionibacteria in acne: need for policies to modify antibiotic usage. Br Med J 1993;306:555-556.
4) Fyrand O. Clinical Use of Azelaic Acid in Acne. Suppl Medical Progress 1993(June):15-18.
5) Kligman AM. The treatment of acne with topical retinoids: One manęs opinions. J Am Acad Dermatol 1007;36:92-95.
6) Mascaro JM. Combination therapy targets the pathogenic factors of acne. Acne Briefs International 2001;1(2):12-22.
7) Plewig G, Kligman AM. Acne and Rosacea. 2nd Ed. Berlin, Heidelberg, New York: Springer, 1993:221-223, 625-637.
8) Rulcová J, Vaněčková J, et al. Léčba acne vulgaris. Kazuistiky pacientů léčených Roaccutanem. Praha: Maxdorf, 2001:7-30.
9) Informační materiály spol. Generica. Piešťany, 2002.

Autor

Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc.
Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc.
Dermatovenerologická klinika FN Brno-Bohunice
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.