Paranit (oleum cocois, oleum anisi, oleum canangae odoratae): profil přípravku

Paranit (oleum cocois, oleum anisi, oleum canangae odoratae): profil přípravku Zavšivení (pediculosis) zůstává i v současné době aktuálním problémem, a to i díky narůstající rezistenci vší na běžně dostupné prostředky působící na bázi chemických insekticidů. Novou cestou v léčbě pedikulozy je použití některých minerálních olejů, které působí zadušení vší a jejichž užívání není podle dosavadních zkušeností spojeno s nebezpečím vzniku rezistence. U dětí se nejčastěji vyskytuje tzv. veš dětská (Pediculus  capitis), která žije ve vlasaté části hlavy. Výskyt vší se v poslední dekádě na celém světě zvyšuje. Veš dětská je parazitický bezkřídlý hmyz, který nejčastěji napadá děti různého věku (udává se rozpětí 2 až 12 let, s maximem kolem 9. roku věku).1
Dospělí samečkové měří 2–3 mm. Samičky (o něco delší) přilepují svými výměšky na vlasy těsně u pokožky hlavy oválná bílá vajíčka (hnidy). Larvy (nymfy) se v  optimální teplotě u hlavy líhnou cca za 7-10 dní. S růstem vlasů se hnidy vzdalují od kůže, zůstávají pevně přilepené na vlasech. Vylíhlé larvy (nymfy) jsou asi 1 mm dlouhé, podobné dospělému hmyzu. Sají krev (3krát), způsobují svědění, ale nerozmnožují se, dospívají za 10-12 dní. Dospělci sají krev 4-5krát denně. Samičky se dožívají v průměru 32 dní a nakladou za život průměrně 56 vajíček. K přenosu vší dochází při fyzickém kontaktu hlav. 1 

Pokud jde o léčbu, používají se dosud především insekticidy, které lze rozdělit do několika skupin. Nejstarší - organochloridy (DDT a lindan), jejichž působení je založeno na poškození nervového systému vší, jsou velmi toxické, vytváří se na ně rezistence, zatěžují životní prostřed a navíc až u 20 % pacientů působí zdravotní obtíže. Proto je v současné době nelze doporučit. Další skupinu tvoří pyrethrum a syntetické pyrethroidy (např. permethrin), užívané přibližně v posledních 20 letech. Blokují nervovou transmisi u vší tím, že narušují iontovou výměnu v neuronech. Bývají sensitivní na detoxikační enzymy vší. Další skupinu představují organofosfáty (např. malathion), působící na přenos nervových impulsů vší. Vyvíjejí se nové insekticidy (např. ivermectin). Vůči insekticidům se však zpravidla postupně vytváří rezistence, někdy i zkřížená. 1  Problémem  je i galenická forma přípravků. Např. u šamponů dochází k nežádoucímu ředění aktivní složky, aerosolová forma není vhodná pro astmatiky atd.
Novou cestu v léčbě zavšivení představuje „mechanický“ princip – usmrcení vší tím, že je jim působením olejů zabráněno v dýchání. Na tomto principu je založen účinek přípravku Paranit (Omega Pharma), který má statut volně prodejného zdravotnického prostředku a je nově k dispozici v České a Slovenské republice.

Charakteristika

Přípravek Paranit je sprej určený k léčbě pediculosis capitis. Obsahuje tři druhy rostlinných olejů – z kokosu, anýzu a Ylan-ylangu (Cananga odorata). Kokosový a anýzový olej po nanesení na zavšivené vlasy pronikají do respiračního systému vší, které následně umírají na zadušení a (pro ztrátu schopnosti sát krev) současně i na dehydrataci. Olej z Ylang-ylangu, obsažený v přípravku, působí zklidňujícím účinkem na kůži podrážděnou kousáním vší. Kovový hřeben (přiložený k balení přípravku) umožňuje odstranění mrtvých vší a hnid. Paranit představuje významnou inovaci, neboť při jeho používání (na rozdíl od insekticidních antiparazitik) nehrozí vznik rezistence ani podráždění kůže hlavy syntetickými látkami. Je vyroben na přírodní bázi, má příjemnou vůni, je šetrný a proto vhodný i pro děti a osoby s citlivou pokožkou.

Klinické studie

Účinnost přípravku Paranit byla opakovaně testována v studiích in vitro i in vivo, které proběhly na několika univerzitách v různých částech světa. Ve studiích in vitro byla opakovaně prokázána 100% účinnost. V klinických studiích u dětí se ukázal Paranit být minimálně stejně účinný nebo účinnější nežli běžně dostupné přípravky na bázi insekticidů. Například srovnávací dvojitě zaslepená studie, v které byla porovnávána účinnost přípravku Paranit a přípravku Paraplus s permethrinem a malathionem v léčbě pediculosis capitis u dětí, ukázala, že Paranit je srovnatelně účinný jako přípravek Paraplus, obsahující kombinaci permethrin/malathion (úspěšnost vyléčení při použití Paranixu 92,3%, u přípravku Paraplus 92,2% - graf 1). V jiné studii byl Paranit ve stejné indikaci porovnáván s přípravkem obsahujícím samotný permethrin (Nix). Výsledky vyzněly ve prospěch přípravku Paranit  (úspěšnost vyléčení: 98 % při použití Paranixu, 89% u přípravku s obsahem permethrinu).2,3

Indikace

Zavšivení vlasaté části hlavy (pediculosis capitis) u dětí od 2 let a u dospělých.

Kontraindikace, nežádoucí účinky, interakce

Kontraindikací podání přípravku je přecitlivělost na některou z jeho složek. Nežádoucí účinky nebyly popsány. Lékové interakce nejsou známy.

Dávkování a způsob užití

Před použitím je třeba se ujistit, že vlasy jsou zcela suché. Paranit se rozpráší pomocí spreje tak, aby byl pokryta celá délka vlasů a dobře vmasíruje, aby se přípravek dostal na celou plochu vlasové pokožky a obalil všechny vlasy. Nechá se působit po dobu 15 minut.  Po uplynutí této doby se vlasy omyjí běžným šampónem, nejlépe dvakrát po sobě. Poté se vlasy pročešou speciálním hřebenem přiloženým k balení Paranitu. Tím se odstraní mrtvé vši a hnidy. Hřeben se po použití opláchne ve vlažné mýdlové vodě. Po 9-10 dnech se celý postup opakuje. 

Balení

Sprej 60 ml, speciální hřeben k vyčesávání hnid a vší. 

Výrobce

Omega Pharma, Francie.

Dovozce

ČR - InPharm (inpharm@inpharm.cz, +420241432133),
SR - InPharm SK (inpharm@inpharm.sk, +421250221606).


Graf 1. Porovnání účinnosti přípravku Paranit a přípravku na bázi kombinace permethrinu a malathionu - otevřená, randomizovaná studie s dětmi ve věku 6-14 let.(2)

Graf 2. Porovnání účinnosti přípravků Paranit a Nix (permethrin) - dvojitě zaslepená studie s dětmi ve věku 6-14 let.(4)

Graf 3. porovnání účinnosti přípravku Paranit a monokomponentního přípravku s kokosovým olejem (studie in vitro).(4)

Literatura

1. Rupeš V, Vlčková J, Mazánek L, et al. Veš dětská: systematika, výskyt, rezistence, odvšivování. Epidemiol Mikrobiol Imunol 2006;55:112-119.

2. Mumcuoglu KY, Miller J, Zamir C, et al. The in vivo  pediculicidal efficacy of a natural remedy. Isr Med Assoc J 2002;4:790-3.

3. Scanni G, Bonifazi E. Valutazione clinica di un nuovo pediculicida: Paranix. Eur J Pediat Dermatol 2005;14:249-252.

4. Omega Pharma, data on file.

Poznámka: Statut přípravku: zdravotnický prostředek, schválený a vyrobený v souladu s požadavky direktivy 93/42/EEC. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen. Profil přípravku zpracován kolektivem autorů pod vedením MUDr. Pavla Kostiuka, CSc., s využitím odborné literatury.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.