Ochrana proti UV záření

Ochrana proti UV záření

Ochrana před slunečním zářením je vážným medicínským problémem. Součástí komplexního řešení ochrany před UV zářením jsou kvalitní ochranné přípravky a konzultace s lékařem nebo lékárníkem. Situace na trhu s ochrannými přípravky před slunečním zářením však až donedávna řešení tohoto problému výrazně nepomáhala. Dosavadní značení přípravků sluneční ochrany bylo pro neodborníka nepřehledné a komplikované. Výrobci uváděli různá číselná a slovní označení, která se navzájem jen velmi těžko porovnávala.

Nepřehlednost a nemožnost jasného a rychlého porovnání podnítila k činnosti i samotnou Evropskou komisi (EK). Ta ve spolupráci s Evropskou asociací kosmetického průmyslu (COLIPA) vypracovala na jaře 2006 doporučení, které nabízí sjednocené, jednodušší a smysluplnější označování účinnosti ochrany před slunečním zářením. Celý dokument byl vydán v Úředním věstníku Evropské unie (L 265) pod názvem Doporučení Evropské komise z 22. září 2006 o účinnosti prostředků na ochranu proti slunečnímu záření a o uváděných tvrzeních, která s nimi souvisejí. Jaké jsou základní a nejdůležitější informace obsažené v tomto doporučení a jak pomáhají řešit problém ochrany před slunečním zářením?

Cíl doporučení

Cílem doporučení je přispět k vysoké úrovni ochrany zdraví obyvatel. Výrobci mají zabezpečit, aby nebyly při označování přípravků UV ochrany použity takové formulace, které by spotřebitele nesprávně informovaly a přisuzovaly přípravku vlastnosti, jaké nemá. Názvy přípravků, textové informace a vyobrazení na obalu, v příbalové informaci i v reklamních materiálech nesmí být zmatené a zavádějící. Ochrana pro spotřebitele spočívá v tom, že přípravek slouží jako prevence před spálením kůže při slunění, prevence fotostárnutí kůže, prevence oslabení imunitního systému a prevence některých typů rakoviny kůže. Důležitou informací v doporučení je konstatování, že účinnost přípravku je dána jeho schopností chránit lidskou kůži před negativními účinky UVB i UVA záření – nebude tedy možné deklarovat ochranu jen v jedné časti spektra UV záření.

Slovní označení ochrany

Kromě číselného faktoru bude na obalu produktu označení pomocí jedné ze čtyř slovních kategorií – „nízká ochrana“, „střední ochrana“, „vysoká ochrana“ a „velmi vysoká ochrana“.

Tvrzení o přípravcích

K dosažení uvedené úrovně ochrany se přípravky UV ochrany musejí nanášet v množství odpovídajícím množství, které se používá při testování, tj. 2 mg/cm2. Snížení aplikovaného množství na polovinu může mít za následek až o dvě třetiny nižší ochranu. Další důležitou informací je, jaké údaje by na přípravku neměly být uvedeny. Týká se to zavádějících tvrzení jako: 100% ochrana před UV zářením (jako je „sunblock“, „sunblocker“ nebo „úplná ochrana“), opakované nanášení přípravku není za žádných okolností nutné (například „celodenní ochrana“) apod.

Závěr

Závěrem ještě poznámka k překladu spojení „sunscreens products“, které je někdy nesprávně překládáno jako „opalovací přípravky“, což není celkem výstižné, protože jejich používání není směrováno na opalování, ale proti působení slunečního záření. Správnější je hovořit o přípravcích UV ochrany, popřípadě o ochranných přípravcích před slunečním zářením. Toto doporučení je určeno členským státům EU. Jelikož poskytuje jasná pravidla pro všechny výrobce, můžeme být v dohledné době svědky sjednocení označení podle popsaných kritérií a následného vyřazení přípravků, které tyto normy nesplní. Pro spotřebitele je důležité, že se mu zjednoduší proces výběru vhodného produktu a UV ochrana tak dostává nový a kvalitnější rozměr.

Autor

MUDr. Matej Majba, Ph.D.,
MUDr. Matej Majba, Ph.D.,
SPIRIG a.s., Praha
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.