Léčba závažných forem psoriázy u dětí a dospívajících je v řadě případů velkým problémem. Chybí možnost celkové biologické léčby, která byla dosud dostupná jen dospělým. Výsledky nové studie účinnosti etanerceptu (Enbrel) u dětí a adolescentů přinášejí šanci na zásadní změnu této situace.
V současné době je léčba psoriázy u dětí a dospívajících omezena především na lokální terapii, účinnou většinou jen u mírnějších forem nemoci. Z celkově podávaných léků přicházejí v úvahu jen potenciálně toxická léčiva methotrexat a cyklosporin a retinoidy (u dětí se nedoporučuje dlouhodobá léčba).
Etanercept (Enbrel, výrobce: Wyeth) je inovativní, tzv. biologické léčivo, které zasahuje cíleně do patogeneze psoriázy - snižuje chronický zánětlivý proces v kůži, který je základem etiopatogeneze choroby.
Evropský výbor pro humánní léčiva (European Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) oznámil 22.11.2008, že doporučuje používání etanerceptu jako vhodného léčiva pro děti od 8 let a dospívající s těžkou, tzv. plakovou formou psoriázy. Léčba psoriázy etanerceptem byla zatím povolena jen u dospělých s psoriázou středního až těžkého stupně, psoriatickou artritidou, revmatoidní artritidou, ankylozující spondylitidou. Ve skupině dětí a dospívajících bylo podávání etanerceptu povoleno jen v indikacii polyartikulární juvenilní idiopatické artritidy. Pokud na základě tohoto doporučení povolí Evropská komise používání tohoto léčiva i u dětí a dospívajících, pak to bude první možnost celkové biologické terapie psoriázy v této věkové skupině. To má velký význam, protože přibližně u třetina pacientů s psoriázou se první příznaky objevují před 16. rokem a možnosti léčby jsou v tomto věku omezené.
Doporučení CHMP se opírá o výsledky první randomizované, placebem kontrolované klinické studie, do které bylo zařazeno 211 pacientů s psoriázou ve věku od 4 do 17 let. Během prvních 12 týdnů pacienti dostávali jedenkrát týdně injekčně etanercept nebo placebo. V průběhu následujících 24 týdnů byli všichni pacienti převedeni na etanercept. Poté byli pacienti re-randomizováni na etanercept a placebo (za účelem zjištění, zda přerušení aktivní léčby vede k tzv. rebound fenoménu (rebound fenomén – jev, kdy po vysazení léčby se obtíže oproti výchozímu stavu zvýrazní). Výsledky této 12týdenní studie ukázaly, že u 57% pacientů při léčbě etanerceptem došlo k významnému zlepšení klinického stavu (zlepšení tzv.indexu PASI o 75%). Ve skupině placeba bylo takových pacientů jen 11%. V 36.týdnu se objevilo klinické zlepšení i u 65% pacientů, kteří byli na etanercet převedeni z placeba (k zlepšení došlo i 68%, kteří brali etanercept celých 36 týdnů bez přerušení). Léčba v prvních 12 týdnech nevedla k žádným závažným nežádoucím účinkům, nejčastějšími vedlejšími účinky byly infekce horních dýchacích cest, bolesti hlavy, nazofaryngitida. Výskyt vedlejších účinků se ve skupině etanerceptu nelišil od placeba. Vysazení léku nevedlo k rebound fenoménu.
Rozšíření indikací etanerceptu o plakovou psoriázu u dětí a dospívajících bude významným obohacením palety léčiv pro terapii lupénky u této věkové skupiny.
-----------
Paller, AS et al. Etanercept treatment for children and adolescents with plaque psoriasis. N Engl J Med 2008;358:241-51.
Christophers E. Psoriasis - Epidemiology and Clinical Spectrum. Clin Exp Dermatol 2001;26:314-320.
Enbrel SPC - EMEA. http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/Enbrel/H-262-PI-en.pdf .
National Psoriasis Fund. Plaque Psoriasis. http://www.psoriasis.org/about/psoriasis/plaque.php .