Betabronz (astaxantinum, lycopenum, beta-carotenum, acidum ascorbicum, tocoferolum): profil přípravku

Betabronz (astaxantinum, lycopenum, beta-carotenum, acidum ascorbicum, tocoferolum): profil přípravku V posledních letech vzrůstá výskyt poškození kůže vyvolaných slunečním zářením, tzv. fotodermatóz. Tato onemocnění mohou být vyvolány přímo ultrafialovým (UV) zářením nebo kombinací působení fotosenzibilizátorů a UV záření. Uvádíme profil na našem trhu dostupného přípravku s obsahem antioxidačních složek (včetně astaxantinu a dalších karotenoidů), které přispívají k ochraně kůže před vznikem fotodermatóz.

Nejčastější fotodermatózou je chronická polymorfní fotodermatóza.  Kožní projevy se začínají objevovat na jaře nebo začátkem léta na plochách kůže vystavených slunečnímu záření. Během několika hodin nebo dní se na na těchto místech vytvoří erytematózní makuly, papuly a papulovezikuly. Dalším typem fotodermatóz jsou fototoxické  a fotoalergické reakce. Pro fototoxickou reakci je nutná přítomnost fotosensibilizující látky a slunečního záření. Projevuje se zánětlivým erytémem, edémem kůže, někdy i vezikulózními změnami. Fotoalergická reakce vzniká u některých osob při kontaktu s fotoalergizující látkou a následném UV ozáření. V akutní fázi se kůži exponované slunečnímu záření vytváří erytém, papuly a vezikuly. Při kontinuální přítomnosti alergenu přechází onemocnění do chronické formy se zarudnutím a zhrubnutím kůže. Fototoxický i fotoalergický účinek mají např. i některé aromatické látky obsažené v kosmetice a některá léčiva. Existuje ještě řada dalších typů fotodermatóz.
Sluneční paprsky, které obsahují škodlivé UV záření, způsobují i u zdravých osob na nechráněné pokožce spálení a vznik volných radikálů. Při dlouhodobém působení těchto negativních vlivů dochází k poškození buněk a předčasnému stárnutí kůže. Dlouhotrvající, opakované vystavení se přímému slunečnímu záření bez adekvátní ochrany může být spouštěcím mechanismem ke vzniku fotodermatóz.  
K osvědčeným látkám, které zvyšují ochranu proti UV záření, patří karotenoidy, látky příbuzné vitaminu A, které nejen zajišťují kůži antioxidační ochranu, ale přispívají k jejímu přirozenému zhnědnutí. Nejvýznamnějším antioxidantem v této skupině je astaxantin, který spolu s dalšími karotenoidy (lykopenem, beta-karotenem) a antioxidačně působícími vitaminy C a E je obsažen v přípravku Betabronz (Walmark).

 
Charakteristika


Přípravek Betabronz je kombinací účinných látek které svými účinky zabezpečují ochranu kůže při opalování a zabraňují předčasnému stárnutí pleti, způsobenému volnými kyslíkovými radikály, které vznikají v kůži působením slunečního záření. Přípravek obsahuje astaxantin, lykopen, beta-karoten, vitamin C a E. Základem účinků přípravku je antioxidační ochranné působení jednotlivých složek na kůži a podpora tvorby melaninu, který se podílí (spolu se samoznými karotenoidy) na ochraně kůže a jejím zbarvení. Ve výsledném komplexním působení umožňuje přípravek po přiměřeném opalování  přirozené a déletrvající opálení pleti a ochranu pokožky před negativními vlivy opalování (předčasné stárnutí pleti, tvorba vrásek, pigmentových skvrn na kůži, apod.).

Astaxantin je výjimečně silný přírodní antioxidant ze skupiny karotenoidů. Je strukturálně podobný beta karotenu, rozdíly ve struktuře astaxantinu však mají za následek radikální rozdíly v aktivitě; vyznačuje se velmi vysokou antioxidační účinností. Astaxantin použitý v přípravku Betabronz je vyráběn z čisté kulturní mořské mikrořasy Haematococcus; produkt označený jako BioAstin obsahuje kromě astaxantinu ještě další antioxidační složky. Přírodní astaxantin díky schopnosti vytvářet vazby s různými mastnými kyselinami za vzniku esterů a diesterů umožňuje vznik různých typů molekul a tím je dána možnost i různorodých funkcí v organismu.

Má schopnost chránit buňky kůže před ultrafialovou fotooxidací a poškozením DNA. Stimuluje imunitní systém zvýšením produkce T- a B-buněk a také zabraňují tvorbě oxidované LDL, a tím snižuje riziko aterosklerozy a jejích následků. Astaxantin dále působí protizánětlivě svým inhibičním vlivem na cyklooxygenázu (COX) 2, snížením produkce NO a prostaglandinu E2. Další složkou přípravku je karotenoid lykopen s význačnými anioxidačními vlastnostmi. Chrání především buňky kůže, byla prokázána i jeho role v antikancerogenní ochraně dalších orgánů, například plic. Čistý lykopen obsažený v přípravku je vyráběn z geneticky nemodifikovaných rajských jablíček pod označením Lyc-o-mato. Beta karoten je osvědčený karotenoid s ochrannými účinky na kůži, který se kromě antioxidačního působení podílí na získání přirozeného zabarvení kůže. Kromě uvedených karotenoidů jsou součástí přípravku antioxidačně působící vitaminy C a E, které přispívají k důkladnější ochraně kůže - antioxidační vitaminy, jež spolu s karotenoidy poskytují účinnou pomoc při ochraně kůže před škodlivými vlivy nebezpečných volných radikálů a pomáhají zachovat kvalitu a pružnost pokožky. Tyto vitaminy reagují s vonými radikály, především peroxylovými a singletovým molekulárním kyslíkem. Vitamin E (tokoferol) je hlavním zhášečem (scavengerem) peroxylových radikálů v biologických strukturách obsahujícíh lipidy, například membránách a lipoproteinech. Kyselina askorbová je přítomna ve vodních kompartmentech (např. cytosolu, plasmě a osatních tělesných tekutinách) a hraje významnou roli jako kofaktor v řadě metabolických reakcí, zvláště hydroxylačních. 1,2,3
Přípravek Betabronz obsahuje řadu bioaktivních antioxidantů, které synergickým působením pomáhají  chránit pokožku i před těmito negativními účinky slunění a napomáhají pokožce udržet si mladistvý  vzhled a pružnost. Přípravek Betabronz díky obsaženým účinným látkám urychluje nástup tvorby melaninu i podporuje jeho přítomnost v buňkách, proto proces opálení je rychlejší a má delší trvání.

Klinické studie

Účinnost karotenoidů a dalších složek obsažených v přípravku Betabronz, pokud jde o ochranu kůže proti škodlivému UV záření,  byla ověřena v řadě klinických studií. Například v jedné ze studií4 byl podáván beta-karoten s vitaminem E po dobu 12 týdnů a kůže zařazených zdravých osob do studie byla vystavena standardizovanému záření odpovídajícímu charakteru slunečního záření. Při perorální aplikaci uvedených látek došlo ke snížení tvorby slunečního erytému, který na vzniká na nechráněné kůži. V řadě studií se potvrdily fotoprotektivní vlastnosti lykopenu a dalších karotenoidů s tím, že nejúčinnější je použití několika různých látek současně; ve vzájemné kombinaci a v kombinaci s antioxidačně působícími vitaminy se projevuje synergie prospěšných účinků jednotlivých složek. Například jedna ze studií5 se zabývala účinností směsi karotenoidů a její kombinace s vitaminem E pokud jde o ochranu kůže u zdravých osob před vznikem solárního erytému. Výsledky ukázaly, že při podávání po dobu 12 týdnů se ochranná funkce před vznikem erytému projevila po 8 týdnech užívání v  obou skupinách, ale kombinace s vitaminem E byla účinnější. Pokud jde o nejúčinnější z uvedených karotenoidů – astaxantin, byla jeho vysoká účinnost prokázána v řadě studií, a to nejen pokud jde o antioxidační účinky, důležité pro fotoprotekci kůže, ale i další účinky včetně protizánětlivých a významu astaxantinu pro antikancerogenní i kardiovaskulární prevenci. Výsledky recentních studií s astaxantinem let byly shrnuty v obsáhlém review z roku 2006. 1 Rozsáhlá je také literatura mapující další prospěšné účinky astaxantinu, lykopenu a dalších karotenoidů a mechanismus jejich působení, například v antikancerogenní ochraně.6,7

Použití

K ochraně kůže při opalování na slunci i v soláriu.

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Použití přípravku je kontraindikováno při přecitlivělosti na některou z jeho složek. Nežádoucí účinky nejsou známy.

Dávkování a způsob užití


1-2 tobolky denně. Doporučuje se začít s užíváním přípravku alespoň 1 měsíc před vystavením pokožky intenzivnímu slunečnímu záření. Pro uchování déletrvajícího opálení je vhodné pokračovat s užíváním přípravku i po ukončení aktivního opalování. Při opalování doporučujeme používat opalovací krémy s vhodným ochranným faktorem podle fototypu.

Literatura

1. Hussein G, Sankawa U, Goto H, et al. Astaxanthin, a carotenoid with potential in human health and nutrition. J Nat Prod 2006;69:443-9.
2. Sies H, Stahl W. Vitamins E and C, beta-carotene, and other carotenoids as antioxidants. Am J Clin Nutr 1995;62(Suppl. 6):1315S-1321S.
3. Alaluf S, Heinrich U, Stahl W, et al. Dietary Carotenoids Contribute to Normal Human Skin Color and UV Photosensitivity. J Nutr 2002;132:399-403.
4. Stahl W, Sies H. Carotenoids and protection against solar UV radiation. Skin Pharmacol Appl Skin Physiol 2002; 15: 291-6.
5. Stahl W, Heinrich U, Jungmann H, et al. Carotenoids and carotenoids plus vitamin E protect against ultraviolet light-induced erythema in humans. Am J Clin Nutr 2000;71:795-8.
6. Ben-Dor A, Steiner M, Gheber L, et al. Carotenoids activate the antioxidant response element transcription system. Mol Cancer Ther 2005;4:177-86.
7. Hix LM, Lockwood SF, Bertram JS. Bioactive carotenoids: potent antioxidants and regulators of gene expression. Redox Rep 2004;9:181-91.

Poznámka: Statut přípravku: doplněk stravy, schválený hl. Hyg. MZ ČR. Úhrada z prostředků veřejného zdrav. pojištění: není hrazen. Profil zpracován kolektivem autorů pod vedením MUDr. Pavla Kostiuka, CSc.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.