Pneumonie je akutní zánětlivé onemocnění, které postihuje plicní alveoly, respirační bronchioly a plicní intersticium. V současné době záněty plic představují stále závažný celospolečenský problém a i v době účinné antimikrobiální léčby jsou nejzávažnější ze všech respiračních infekcí. V současné době diagnostika a léčba komplikovaných pneumonií vyžaduje mezioborovou spolupráci řady odborníků.
Dělení pneumonií, jejich etiologie, včetně pneumonií komunitních a nozokomiálních v úvodní kapitole má především didaktický význam, při kterém si lékař obnoví stávající a doplní zcela nové poznatky dané problematiky. Úmrtnost na tuberkulózu je u nás nízká, incidence však stoupá u starších nemocných a v rizikových skupinách. Do této kapitoly jsou zařazeny rovněž pneumonie u imunokomprimovaných pacientů.
Projevy zánětů plic a jejich vyšetřování (podrobná anamnéza, laboratorní nálezy a jejich interpretace, přehled zobrazovacích metod včetně odběrů materiálu na bakteriologické vyšetření – sputum, bronchoskopické odběry, mikrobiologická diagnostika a její interpretace) jsou přehledně a instruktivně zpracovány, právě tak, jako diferenciální diagnostika pneumonií.
Uvedeny jsou podrobně postižení - infekční etiologie i etiologie neinfekční (ventilační poruchy, srdeční selhávání, plicní embolie a plicní infarkt, dále např. další poškození plic (kyslíkem, transfúzemi, nádorová onemocnění a další). Komplikace pneumonií jsou zpracovány samostatně. Velká pozornost je věnována léčbě pneumonií a jejím zásadám. Indikace k hospitalizaci nemocného i na pracoviště intenzivní medicíny jsou uvedeny přehledně, pro názornost doplněny tabulkami.
Antimikrobiální účinnost antibiotika je základním předpokladem úspěšné léčby. Určuje ji citlivost vyvolavatele infekce k podané látce. Sleduje se klinická účinnost, klinická bezpečnost antibiotické léčby i bezpečnost epidemiologická. Farmakoekonomické aspekty doplňují cenné informace o terapii. Přehledné tabulky např. o cílené antibiotické léčbě dle původce jsou nejen shrnutím, ale cenným doplněním odborného textu. Pozornost je věnována rovněž syndromu akutní respirační tísně (ARDS), hemodynamice pacientů, vnitřnímu prostředí, výživě a podpoře imunity. Dechová rehabilitace a fyzioterapie je součástí terapie.
Terapeutická punkce hrudníku a hrudní drenáž doplněna schématem uzavírá tuto důležitou kapitolu. Uvedeny jsou možnosti prevence zánětů plic (nozokomiální, aspirační aj.). Samostatně je zpracováno postižení plic u infekce HIV/AIDS, včetně diagnostiky a terapie.
Závěrečná kapitola upozorňuje na chyby a omyly v diagnostice pneumonií, např. v podcenění anamnézy, v mylné interpretaci rentgenových nálezů, v nesprávné interpretaci biochemických výsledků nebo ve špatné interpretaci výsledků vyšetření biologického materiálu. Autoři upozorňují na význam konzultace s antibiotickým centrem při zahájení cílené antibiotické léčby na lůžku. V případě nozokomiálních infekcí je nutná spolupráce s mikrobiologem a ústavním hygienikem.
Výborná snímková dokumentace ilustrující jednotlivé popsané plicní změny je zařazena na závěr.Odborná literatura je uvedena za každou kapitolou, seznam zkratek v úvodu a slovní rejstřík na konci publikace doplňuje odbornou publikaci, která je nejen komplexním pohledem na problematiku zánětů plic, ale také přehledem diagnostických a terapeutických možností současné medicíny.
Galén, 2004, 189 stran.