Endometrióza se může vyskytovat prakticky ve všech tkáních lidského těla (mimo sleziny, která je vůči této chorobě zřejmě odolná). Problémy toto onemocnění vyvolává nejenom u gynekologických pacientek, ale i v chirurgii, plicním lékařství , urologii a dalších medicínských oborech.
Dodnes není známo, proč endometrióza postihuje některé ženy a jiné zůstávají touto nemocí nepostižené . Vyskytuje se především v období reprodukčního věku, ale byl popsán výskyt v období menarche a v postmenopauze. Typickým pacientem je však žena mezi 30 a 40 roky svého života. Náhodný výskyt endometriózy je při laparoskopii kolem 22%. Podstatně vyšší výskyt endometriózy je žen s diagnózou sterility nebo pánevní bolesti, kde přesahuje i 50% všech případů. Právě pánevní bolest je významným příznakem, kterým se projevuje endometrióza, lokalizovaná v pánevní oblasti. Jiné lokalizace endometriózy, např. intestinální, pleurální, plicní aj., se projevují od orgánu v kterém je ektopické endometrium lokalizováno.
Léčba endometriózy je dvojího typu: medikamentózní a chirurgická. Volba léčby záleží na rozsahu postižení a subjektivních obtíží pacientky. Výhodné je také obě metody kombinovat a chirurgickou terapii doplnit hormonální terapií. Farmakoterapie je založena na přítomnosti estrogenových a progesteronových receptorů ve ektopickém endometriu (někdy ovšem tyto receptory chybí). Ve farmakologické terapii se používá řada léčiv, například hormonální kontracepce (především s obsahem progestinů, např. levonorgestrelu), dále selektivní modulátory progesteronových receptorů (SPRM), včetně antagonistů jako je mifepriston. Dále analoga (např. goserelinacetát) a antagonisté (např. ganirelix) gonadotropin-releasing hormonu (GnRH), selektivní modulátory estrogenových receptorů (SERM), např. raloxifen, tamoxifen.
Dalšími užívanými léčivy jsou nesteroidní antirevmatika (inhibitory COX-2, coxiby), především k potlačení bolesti, způsobené zvýšenou produkcí prostaglandinů ektopickým endometriem. Prostaglandiny jsou nejen mediátory bolesti, ale zvyšují i motilitu gastrointestinálního traktu. Coxiby produkci těchto prostaglandinů snižují. Dalšími užívanými látkami jsou inhibitory aromatázy (např. anastrozol), které snižují produkci estrogenů (aromatáza je enzym, katalyzující přeměnu androgenů na estrogeny; koncentrace aromatázy v ektopickém endometriu bývá zvýšená). Zatím ve fázi experimentů jsou angiostatiny (snižující angiogenezi - cévní zásobení - v endometriu) a inhibitory matrixových metaloproteináz , ovlivňující remodelaci extracelulární matrix.
Endometrióza je často rozpoznána pozdě, v pokročilých stádiích a také neadekvátně léčená. Je to způsobené také tím, že v české literatuře dosud chyběl ucelený přehled této problematiky. Tento nedostatek napravuje uvedená kniha, která na relativně malé ploše a v kompaktním formátu shrnuje veškeré důležité údaje o diagnostice a především terapii endometriózy. V knize jsou uvedeny také nejběžnější chyby a omyly v léčbě endometriózy a rozebrány jsou také souvislosti mezi touto chorobou a asistovanou reprodukcí. Kniha je určena nejen gynekologům, ale také lékařům jiných oborů a farmaceutům, kteří o této dosud málo obecně známé chorobě chtějí být informováni na úrovni recentních odborných znalostí.
Eduard Kučera: Endometrióza.Maxdorf 2007, 176 str., Edice Farmakoterapie pro praxi / Sv. 26.Editor: Jan Hugo. ISBN: 978-80-7345-144-8. Cena: 195 Kč. Formát: 110 × 190 mm, brož.