Psoriatická artritida a psoriáza

Psoriatická artritida a psoriáza Psoriatická artritida je chronické zánětlivé kloubní onemocnění, postihující část pacientů s lupenkou (psoriázou). Je  spojené s relativně vysokou mortalitou a jeho léčba představuje významný problém. Současné znalosti o tomto závažném onemocnění a možnostech terapie shrnuje nová monografie MUDr.J.Štolfy a prof. MUDr. J.Štroka a kolektivu "Psoriatická artritida a psoriáza".

Psoriatická artritida je samostatnou nozologickou jednotkou v rámci tzv. spondylartritid. Postihuje především klouby na rukou - nejčastěji interfalangeální skloubení. Hlavní částí knihy je systematický popis onemocnění z hlediska historického, etiopatogenetického, klinického a terapeutického. V etiologicky zaměřené kapitole jsou popsány na úrovni současných znalostí o této nemoci faktory genetické, vliv infekce, léků (například užívání lithia, betablokátorů a antimalarik je spojeno se vznikem akutních exacerbací psoriatické artritidy). Vliv na vznik psoriatických ložisek může mít psychický i fyzický stres. Je známa souvislost mezi poraněním kloubu a vznikem psoriatické artritidy - u psoriázy je tomu častěji než při vzniku revmatoidní artritidy či jiných artritid.

Pokud jde o terapii psoriatické artritidy, užívá se v současnosti několik skupin léků.  Základem léčby jsou nesteroidní antirevmatika (NSA). Ovlivňují bolestivost a otok kloubů, na dlouhodobý vývoj onemocnění nemívají ale větší vliv.  Další užívanou skupinou jsou tzv. farmaka modifikující chorobu (DMARDs), tedy léky s vlivem na průběh nemoci. Patří mezi ně imunosupresiva sulfasalazin (imunosupresivum s protizánětlivým účinkem), metotrexát a  nově leflunomid (imunosupresiva). Prokázaný je též účinek kombinace cyklosporinu A a metotrexátu. Samotný metotrexát je pokládán za "zlatý standard" pro léčbu této nemoci. Kromě těchto systémově podávaných léčiv se užívají (u pacientů s postižením omezeného počtu kloubů) glukokortikoidy podávané intraartikulárně.

Protože u části pacientů nejsou uvedená léčiva dostatečně účinná, hledaly se další látky, které by mohly průběh psoriatické artritidy ovlivnit. Takovou novou skupinu léčiv tvoří tzv. biologická léčiva - látky působící na cytokiny a buňky imunitního systému. Tento vývoj byl umožněn rozšířením znalostí o patogenezi psoriatické artritidy a zjištění role, kterou v rozvoji onemocnění hrají imonokompetentní buňky a cytokiny jimi produkované. K těmto novým biologickým léčivům patří například infliximab (Remicade), etanercept (Enbrel), adalimimab (Humira) a další. 

Kniha je doplněna několika kazuistikami, tabulkami a bohatou obrazovou dokumentací. Publikace je určena širokému spektru čtenářů s lékařskou nebo farmaceutickou erudicí (například praktickým lékařům, internistům, revmatologům). S prvními příznaky onemocnění často přichází pacient k ortopedovi, proto i odborník tohoto oboru může z knihy čerpat cenné informace. Vzhledem k tomu, že dermatologickou část zpracoval vysoce erudovaný dermatolog s bohatými zkušenostmi s péčí o pacienty s psoriázou, poslouží tato monografie i jako postgraduální pomůcka pro dermatology. Kniha zaujme i farmaceuty s hlubším zájmem o otázky farmakoterapie psoriatické artritidy včetně nejaktuálnějších terapeutických trendů.
 

J.Štolfa, J.Štrok a kol.: Psoriatická artritida a psoriáza. Maxdorf 2007, 168 str., Edice Jessenius. ISBN: 978-80-7345-002-1. Formát: A5, váz. Cena: 495 Kč.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.