O diagnostice a terapii v urogynekologii

O diagnostice a terapii v urogynekologii Počátek léčebných snah zbavit ženu poruch funkce dolního močového ústrojí a inkontinence moči na základě cíleného vyšetření se datuje do posledních desetiletí 19. století. Ale až ve druhé polovině dvacátého století byly vytvořeny podmínky pro diferenciální diagnostiku a  kauzální léčbu. Pokroky byly umožněny vznikem interdisciplinárního oboru – urogynekologie. Na tuto problematiku se soustředí nová monografie "Urogynekologie" Michaela Halašky akolektivu (Galén, 2004, 256 stran).  

Autoři, odborníci, z nichž mnozí se podíleli na vzniku a rozvoji oboru, předkládají v této publikaci  rozsáhlou problematiku urogynekologie se zaměřením na praktické možnosti léčebné péče žen postižených dysfunkcí dolního močového ústrojí a inkontinencí moči. Po historickém úvodu v kapitole nazvané Teoretické základy problematiky inkontinence moči je podán přehled standardizované terminologie, vysvětleny definice, klasifikace a posouzení stupně závažnosti a incidence inkontinence moči. Terminologie byla dlouhou dobu nejednotná a proto jsou v této části cenná upřesnění mnoha synonym a uvedena sjednocení vyšetřovacích postupů a metod. Součástí kapitoly jsou vývojové, anatomické a funkční předpoklady léčby stresové inkontinence, anatomie močového ústrojí doplněné instruktivními barevnými schématy. Úloha nervového systému je vysvětlena samostatně, včetně funkcí předního mozku, mozkové kůry a somatické (vědomé) kontroly.

Vyšetřovací metody v urogynekologii jsou samostatnou rozsáhlou kapitolou. Anamnéza zůstává stále nedílnou součástí základního vyšetření. Získané informace pomáhají k objasnění  chorobného procesu a následně vedou k účelnému využití dostupných vyšetřovacích metod. Urodynamické metody umožňují hodnocení funkce a dysfunkce dolních močových cest. Autoři uvádějí podrobně u jednotlivých metod postupy, metodiku, klinický význam, vhodnost a účelnost pro léčebný postup. Zobrazovací metody jsou rovněž součástí kapitoly. Zůstává dosud realitou, že ani nové technologie nevytvořily standard pro rutinní vyšetřování poruch pánevního dna a inkontinence. Urologové více využívají rengenové metody, urogynekologové spíše využívají ultrazvukové diagnostické postupy. Také tato část publikace má bohatou obrazovou přílohu.

Záněty dolních močových cest jsou významným problémem přibližně 10–20 % žen. Mohou se stát etiologickým faktorem inkontinence moči. Problematika je uvedena v celé šíři.

Konzervativní léčba v urogynekologii by nikdy neměla být pokládána za druhořadou. Na příklad metoda cvičení pánevních svalů nabízí zlepšení mechanismu kontinence. Farmakologická léčba bývá často při poruchách vyprazdňování močového měchýře podána jako první pro snadnou aplikaci, účinnost a snahu o eliminaci operačního zákroku. V kapitole jsou uvedeny přípravky užívané k normalizaci plnící a shromažďovací funkce močového měchýře, léky usnadňující vyprazdňování močového měchýře i blokující nadměrnou činnost uretrálního svěrače.

Kapitola Chirurgická léčba v urogynekologii je názorná, instruktivní a tvoří určitou osu celé publikace. Velký počet operačních postupů ztěžuje výběr, který musí být založen na rozboru situace, klinickém nálezu a výsledků vyšetření u každé jednotlivé pacientky. Jednotlivé operační metody a jejich postupy jsou podrobně popsány, jsou doplněny vysvětlujícími schématy. Rovněž jsou uvedeny modifikace operací, nejčastější komplikace, důvody selhání použité metody, ale především výhody použitých postupů.

Komplikace v urogynekologii  souvisejí často s nádorovým onemocněním, ale mohou také vzniknout iatrogenním poškozením (ozáření). Pozornost věnují autoři také poraněním močových cest při gynekologických a porodnických operacích a urogynekologické problematice v souvislosti s těhotenstvím a porodem.

Publikace zahrnuje přehled diagnostických a terapeutických postupů v ambulantní péči, posudkovou činnost v urogynekologii, úvod do statistiky s vysvětlením typů a významu studií. Podmínkou komunikace v každém oboru je všem srozumitelné užití slov, výrazů a odborných termínů. Proto závěrečná kapitola je věnována standardizované terminologii (urodynamické zařízení, funkce dolních močových cest, rehabilitační techniky, terminologie prolapsů pánevních orgánů, standardizace a terminologie funkčních charakteristik apod.). Obsáhlá literatura a bohatý rejstřík tvoří závěr knihy.

Kniha je obsáhlou dokumentací současných poznatků a zkušeností mnoha úzce spolupracujících odborníků (českých i zahraničních) zabývajících se  složitou  urogynekologickou problematikou. Svou názorností a praktickou využitelností se určitě stane žádaným zdrojem informací pro gynekology, lékaře souvisejících odborností i studenty medicíny.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.