Monografie o endoprotetice

Monografie o endoprotetice

Nástup moderní léčby kyčelního kloubu (endoprotetiky)  se datuje od roku 1966, kdy byla přijata za léčebnou metodu těžké koxartrózy implantace totální náhrady kyčelního kloubu u pacientů starších 65 let. O této problematice pojednává monografie "Revizní operace náhrad kyčelního kloubu" (editoři: Oldřich Čech a Valér Župa), ktrerou vydalo nakladatelství Galén.

 

U nás se implantace totální endoprotézy kyčelního kloubu  začala provádět od roku 1969. Koncem roku 1981 bylo vyhodnoceno na I. ortopedické klinice v Praze s odstupem 6 až 13 let po operaci prvních 100 implantovaných náhrad. Vedle popisu technických chyb a pooperačních komplikací byly zaregistrovány nálezy určující budoucí uvolnění komponenty a potřebu reimplantace. Závažnou skutečností ovlivňující nutnost revizní endoprotetiky je posouvání věku pacientů indikovaných k výkonu do mladších skupin. Autoři poukazují rovněž na rozšíření spektra používaných komponent o další neověřené nebo neosvědčené komponenty, které se musí reimplantovat v průběhu několika let po první operaci.

Na  mnoha ortopedických pracovištích u nás i v zahraničí tvoří reimplantace 20 % z celkového počtu implantovaných endoprotéz kyčelního kloubu. V budoucnu je proto nutno počítat s tímto procentem revizních operací, ale zároveň je nutné zabránit zvýšené devastaci skeletu. Důležitý je výběr vhodného implantátu a  pravidelné kontroly operovaného kloubu pro včasné zachycení známek uvolnění komponenty.

Publikace je rozdělena do dvou částí. V části obecné je zachycen složitý  historický vývoj endoprotézy kyčelního kloubu, které bylo ve znamení hledání způsobu eliminace používaných vlastních tkání a určení správného rozsahu nahrazované části proximálního femoru.

Vývoj kompletní náhrady kyčelního kloubu včetně acetabulární komponenty je datován od roku 1938. Od té doby byly publikovány další novinky a zkušenosti renomovaných operatérů. Byla také stanovena nutná kritéria pro implantace totálních náhrad kyčelního kloubu.

Vývoj endoprotetiky kyčelního kloubu u nás je spojen nejen s našimi předními ortopédy, ale i s Poldi Kladno, kde vznikla první nerezavějící ocel na světě. Následují operační přístupy jednotlivých autorů a jejich modifikace při primárních a revizních operacích endoprotéz kyčelního kloubu doplněné názornými grafy. Přehled techniky cementování, která ovlivnila zlepšení integrace implantovaných komponent, dále problematika polyetylenu jsou zpracovány v dalších kapitolách.

Důležitý vliv na dlouhodobý výsledek po reimplantaci totální náhrady kyčelního kloubu má správné a včasné rozpoznání známek uvolnění. Proto autoři v samostatné kapitole věnují velkou pozornost posuzování rentgenových snímků, detailnímu internímu předoperačnímu vyšetření, plánování a operačně- technickému řešení stability a vyrovnání délky končetin. Předoperační plánování totální náhrady kyčelního kloubu je nutným předpokladem pro optimální výsledek operace. U významných defektů acetabula se používají kostní štěpy. Typy štěpů, jejich odběry, vyšetření, včetně aplikace a zpracování jsou zpracovány samostatně.

Speciální část se věnuje hodnocení výsledků po reimplantaci cementované jamky kyčelního kloubu (soubor pacientů, metoda, hodnocení). Autoři při reimplantaci dávají přednost necementovanému implantátu. Následuje kapitola o použití standardní necementované jamky v revizních indikacích (Spotorno CLS), dále pětileté výsledky a zkušenosti s necementovanou jamkou endoprotézy kyčelního kloubu CLS Spotorno. V kapitole je detailně popsána jamka CLS Spotorno, rovněž instrumentarium a operační technika. Protruze umělé jamky kyčelního kloubu je způsobena několika příčinami. V ČR se provádějí náhrady kyčelních kloubů více než 30 let, což zákonitě přiáší nárůst revizí, stále více se operují mladší jedinci a objevuje se velké množství náhrad různých typů, což přináší i více operačních chyb. V dalších částech jsou podrobně popsány přístupy revizních operací, zkušenosti s jejich použitím, včetně výsledků,  výhod i komplikací.

Za nejzávažnější pokládají autoři infekční komplikace TEP (totální endoprotézy kyčelního kloubu). Procentuální vyjádření výskytu je jedním ze základních ukazatelů zároveň určujících preventivní opatření a péče na jednotlivých pracovištích. Podle statistik se pohybuje okolo 2 %.  Uvedeny jsou léčebné možnosti, diskuse a kasuistika.

Závěr tvoří shrnutí publikace samotnými autory včetně doporučení. Hlavním garantem dlouhodobé úspěšnosti totální endoprotézy zůstává vždy mj.spolehlivý operatér a exaktnost operační techniky. Každá kapitola je názorně ilustrována  schématy, rentgenovou fotodokumentací. Je doplněna rozsáhlou odbornou literaturou. Základní informace, úvod, závěry a historický přehled jsou v angličtině. Vhodnou ilustraci tvoří fotografie hlavních aktérů. Autoři  velice přehledně, systematicky a čtivě uvádějí své dlouholeté zkušenosti.

Publikace je určena odborníkům, ale neměla by chybět v lékařských a dalších odborných knihovnách, kde by vhodně, mimo jiné určitě navíc doplnila mozaiku historie české medicíny.

Galén, 2005, vydání první, 234 stran.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.