V České republice bylo podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR v roce 2000 postiženo syndromem diabetické nohy téměř 38 000 osob, tj. 5,8 % diabetiků.
Prevalenci a incidenci diabetické nohy lze v některých případech hodnotit obtížně, protože až do vydání Mezinárodního konsensu o syndromu diabetické nohy nebyla jasně stanovena jeho definice. Přitom se syndromem diabetické nohy se setkává mimo diabetologů - praktický lékař, internista, chirurg i ortopéd. Onemocnění vzhledem ke svému charakteru rovněž vyžaduje multidisciplinární péči.
Publikace je členěna do jedenácti kapitol, z nichž každá má svou citaci, dále obsahuje dvě samostatné přílohy (schéma diagnostiky a terapie a edukace pacienta) a rozsáhlý rejstřík. Úvodní kapitola se věnuje epidemiologickým, ekonomickým a sociálním faktorům syndromu diabetické nohy (d.n.), neboť pro posouzení syndromu je právě nutná jejich znalost.
Znalosti klinické anatomie při řešení syndromu d.n. a jejich správná aplikace umožňují dosáhnout úpravy patologického terénu s minimálním poškozením tkání a napomáhají rychlému hojení.Této problematice je věnována druhá kapitola. Třetí kapitola vychází z jednoduché klasifikace diabetické nohy s rozlišením neuropatické a neuroischemické nohy, včetně jednotlivých stadií vývoje syndromu a jejich léčby.
Diagnostika diabetické neuropatie v celé šíři vzhledem k patogenezi syndromu d.n. je obsahem kapitoly čtvrté.Rekanalizace povrchové stehenní tepny použitím kalibrovaného balonkového katétru při perkutánní transluminální angioplastice (PTA) se stala rozšířenou a obecně uznávanou technikou terapie obliterujících tepenných onemocnění dolních končetin v oblasti ilických a femoropopliteálnch tepen. Angioplastika bércových tepen však není dosud považována za zcela standardní metodu. Výsledky jsou závislé na správné indikaci. Autoři doplnili tuto kapitolu kazuistikami.
Chirurgická léčba ischémie d.n. je většinou konečným řešením.Kapitola obsahuje indikace k operaci, uvádí infekce, techniku provedení revaskularizace a pooperační péči. Výraznému posunu a novým přístupům v chirurgickém léčení diabetických defektů na dolních končetinách se věnuje sedmá kapitola nazvaná lalokové plastiky k řešení defektů na diabetické noze. V kapitole o pooperačním sledování chirurgických rekonstrukcí tepen dolních končetin se čtenář seznámí mj. se stručným popisem metody, indikacemi a výsledky.
Ortopedická léčba je nedílnou součástí komplexního řešení syndromu diabetické nohy. V této kapitole jsou popsány korekčně rekonstrukční výkony, jejichž snahou je odstranění deformit, obnovení anatomického tvaru nohy (postižené části) a udržení korekce. Kapitola desátá je věnovaná mj. důležitosti péče o dolní končetiny, prevenci otlaků, ošetření defektů kůže, ale také správné obuvi diabetika.
Závěr publikace tvoří standardy léčby pacientů se syndromem diabetické nohy. Je zde uvedena organizace péče o pacienty se syndromem d.n., diagnostika rizik vzniku syndromu d.n., přehled orientačních neurologických a cévních vyšetření dolních končetin u diabetiků, léčebný postup, prognóza a význam prevence.
Publikace je vybavena schématy, barevnými vyobrazeními, instruktivními fotografiemi ošetřovaných částí, rentgenovými snímky i dopplerovskými záznamy, které instruktivně doplňují text. Pořadatelům a autorům se v této publikaci výborně podařilo podat přehledně důležité informace o diagnostice, léčebných postupech a významu prevence syndromu diabetické nohy prakticky všem medicínským oborům.