Moderní diagnostika a léčba spasticity

Moderní diagnostika a léčba spasticity

Spasticita je fenomén, který je v českých neurovědách ještě stále vnímán spíše tradicionalisticky, jako pouhý symptom, a nikoliv specifická, komplexní porucha motoriky, která je dnes nazývána „spastic movement disorder“. Právě modernímu pojetí diagnostiky a terapie této poruchy je věnována publikace "Spasticita - mechanismy, diagnostika, léčba" (autoři: P. Kaňovský, M. Bareš, J. Dufek a kol., vyd. nakladatelství Maxdorf).

V soudobé specializované literatuře je spasticita definována jako komplexní porucha svalového tonu (hypertonie), která je způsobena zvýšením tonických napínacích reflexů (stretch reflex), které je závislé na rychlosti pasivního protažení. Toto zvýšení tonických napínacích reflexů je přímým důsledkem abnormálního zpracování („processing“) proprioceptivních impulsů, vedených proprioceptivními vlákny tříd Ia a Ib.

Patofyziologický koncept spastického hypertonu byl v posledních letech opakovaně upravován a „upgradován“, protože, vzhledem ke kusým znalostem v oblasti hemisferální, kmenové i míšní senzomotorické integrace, jejíž poruchou (mimo jiné) spasticita vzniká, jde o jeden z nejsložitějších konceptů v oblasti poruch motoriky. Obecně lze konstatovat, že normální, fyziologický svalový tonus závisí na úplné paritě inhibičních vlivů na tzv. rychlý napínací (stretch) reflex, a excitačních vlivů (někteří autoři udávají, že spíše „facilitačních“) na alfa- a gama-motoneurony svalů – extenzorů. Klasickým konceptem patofyziologie spasticity je koncept Brownův z r. 1994, modernizovanou verzí je již komplexní koncept Sheeanův publikovaný v roce 2002.

Ať už je spasticita řazena ke komplexním motorickým poruchám, dyskinezím, či prostě „movement disorders“, je nutno především uvést, že je patrně jednou z poruch v této kategorii nejčastějších. Byl už nejvyšší čas k vydání monografie, mapující současné pohledy na patofyziologii, klinické projevy, diagnostiku a léčbu této poruchy. Kniha je předpokládána jako velmi podrobná monografie, ve které jsou jednotlivé aspekty zpracovány vysoce erudovanými odborníky v dané problematice (neurologové specializovaní v motorických poruchách, neurochirurgové, ortopedi, dětští neurofyziologové, sexuolog apod.) Zároveň je na závěr knihy řazena kapitola, zabývající se praktickými aspekty péče o pacienty trpící spasticitou, a to jak dětské, tak i dospělé. Tato kapitola je zpracována lékaři, kteří mají každodenní zkušenost s péčí o tyto pacienty.

Maxdorf, 2004, 423 str., edice Jessenius, ISBN: 80-7345-042-9, formát A5, váz., cena: 795 Kč

 

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.