Ilustrovaný mikrobiologický slovník dosud v české odborné literatuře scházel. Nyní vychází v nakladatelství Galén kniha s tímto názvem a odpovídajícím obsahem. Jejím autorem je Vladimír Klaban. Přinášíme recenzi.
Terminologický a výkladový slovník obsahuje nejzákladnější pojmy z různých oblastí mikrobiologie a nabízí ohromující poučení spektrem mikrobiologie, které plynule přechází hranice jednotlivých zdánlivě zcela odlišných vědních oborů. Slovník obsahuje termíny základní a kontextové, objasňující určité souvislosti mezi základními termíny. Pro větší názornost autor používá v některých statích laboratorní postupy a pro usnadnění orientace čtenáře zařazuje několik druhů rejstříku. Ilustrovaný slovník tak nejprve čtenáře informuje o určitém termínu a pak přináší podrobnou informaci, včetně odkazů na další vědní zdroje v odborné literatuře.
V prvních částech publikace se čtenář dozví velice zajímavé údaje již z předmluvy autora i recenzenta, včetně stručných informací o autorovi, které dokládají jeho široké profesionální zaměření. Vlastní rozsáhlá slovníková část začíná abiogenezí, pokračuje bacily a bakteriemi. Přísně dodržovaný abecední sled je nad- nebo spíše mezioborový. Velká pozornost je věnovaná bakteriím, právě tak, jako kvasinkám, mikroskopickým houbám a virům. Při studiu textu a vyhledávání požadovaného termínu si každý čtenář jakoby mimochodem doplní nebo osvěží své znalosti – ať už medicínské, biologické, potravinářské, veterinářské nebo i jiné (např. celulolýza, cenoanabióza). V bohatě ilustrovaném textu nechybějí schémata cyklů (pentózový, cyklický pohyb síry, geochemický cyklus síry, biogeochemický cyklus uhlíku, Krebsův (citrátový) cyklus a další), grafy infekčních dávek, chemické vzorce, mikroskopické obrázky, ani schémata spojení jednořetězcové DNA z různých organismů.
Čtenář i jiného než potravinářského oboru si mimochodem při vyhledávání v textu může rozšířit svoje vědomosti např. o HACCP systému (z angl. názvu „hazard analysis critical control points“), který představuje nový systém kontroly potravin a „spočívá v analýze nebezpečí porušení zdravotní nebo hygienické nezávadnosti potravinářského výrobku a ve vyhledávání a zabezpečování tzv. kritických bodů nejen v průběhu technologického procesu, ale i v době skladování, přepravy, distribuce, vaření a jakékoliv úpravy produktu ke spotřebě…“, nebo o indikátorech obecného nebo fekálního znečištění, právě tak jako si dobře zopakuje poznatky o interferonech, neisseriích, onychomykózách či streptokocích.
Ve slovníku jsou rovněž uvedeny postupy při testování různých nežádoucích látek nebo testy diagnostické (Test Amesův – k vyšetřování kancerogenity látek, bacitracinový test k určení Streptococcus pyogenes A, test CAMP – k určení streptokoků skupiny B a další). Součástí slovníku je vysvětlující přehled zkratek a výběr historických dat, zahrnující přehled vývoje mikrobiologie. Seznam odborné literatury a jednotlivé rejstříky (mikroorganismů, obecné mikrobiologie, mikrobiální ekologie a rejstřík patogenních mikrobů a infekčních nemocí člověka – lékařská mikrobiologie), slouží k přesnější a rychlejší orientaci čtenáře při užívání slovníku.
Ilustrovaný mikrobiologický slovník podává jasné definice, je přehledně uspořádán. Svým obsahem se v oblasti mikrobiologie dotýká hranic mnoha vědních oborů. Autor podává čtenáři základní představu o různorodosti mikroorganismů a jejich významu pro vše živé na naší planetě, o jejich nepostradatelnosti i o jejich schopnostech ohrozit člověka.
Publikace je určena studentům, učitelům i posluchačům vysokých škol, kteří se věnují přímo i nepřímo mikrobiologii. Svým širokým záběrem a pozoruhodným průnikem do mnoha oborů by se měla stát součástí vědeckých knihoven i knihoven čtenářů zajímajících se o „tajemný svět mikrokosmu neviditelných bytostí“.
Galén, 2005, vydání první, str. 654