Světová zdravotnická organisace k situaci v postižených oblastech jihovýchodní Asie

Světová zdravotnická organisace k situaci v postižených oblastech jihovýchodní Asie 15. 6. 2018 AKCE JIŽ PROBĚHLA

Stanovisko WHO k aktuální situaci v oblastech postižených podmořským zemětřesením a ničivými mořskými vlnami.

V oblasti je v současnosti zvýšené riziko z:
-         špatné kvality a množství vody, nízkého standardu a nedostatku hygienických zařízení, přelidněnosti v dočasných kempech a obydlích, která zvyšují riziko vzniku průjmových onemocnění (např. samotného průjmu, úplavice) a respiračních onemocnění (např. zánětu plic),
-         záplavy a stojatá voda vytvářejí podmínky pro rozmnožení komárů a nebezpečí nárůstu onemocnění jimi přenášených (malárie a dengue horečka), které jsou v jihovýchodní Asii endemické.

 Pravidelná zdravotní služba

Celkové a úplné informace se stále zjišťují, nejsou dosud uspokojivé. Původní odhady ukazují širokou destrukci. Pravidelná základní služba jako například péče o matku a dítě je narušena v mnoha oblastech. Lidé trpící chronickými onemocněními (cukrovka a kardiovaskulární onemocnění) jsou  vzhledem k omezenému přístupu ke standardní lékařské péči, vystavěny většímu riziku.

Časový horizont vzniku možných onemocnění

Jestliže dodávka vody nebude okamžitě zajištěna, budou lidé přímo ohroženi průjmovým onemocněním již v nejbližších dnech.  Objevení se malárie a dengue horečky bude trvat déle.

Činnost WHO pro minimalizování rizika onemocnění

WHO spolupracuje s národními vládami a dalšími zdravotnickými institucemi (organizace OSN a nevládní organizace) na:

-         celkovém vyhodnocení – WHO pracuje již na místě a provádí plné vyhodnocení situace  veřejného zdraví a potřeb v jednotlivých postižených zemích. Toto ohodnocení znamená několika týdenní vyvíjející se proces, který umožní efektivnější odpověď.
-         Management hromadných obětí – odhaduje se, že je zraněno okolo 200-300 tisíc lidí, WHO musí zajistit, že nemocnice jsou schopny masově řídit zraněné s dostatečnou chirurgickou a lékařskou péčí. Původní hodnocení ukazuje, že mnoho nemocnic a zařízení základní péče jsou narušeny.
-         Prevence – zajištění nepřetržité dodávky bezpečné pitné vody je nejdůležitějším preventivním opatřením, které musí být implementováno z důvodu snížení rizika vypuknutí onemocnění přenášených vodou. Chlor a tablety na úpravu vody jsou efektivními prostředky pro poskytování bezpečné pitné vody a vodních nádrží.

Navíc, WHO spolupracuje s národními vládami na posílení sanitačních zařízení a hygieny, zejména v kempech a dočasných přístřeších.

Speciálně, WHO vyvinulo strategický plán pro zdravotní pohotovost, který se zaměřuje na  5 strategických cílů:

1.      pozorování veřejného zdraví za účelem včasného varování před vznikajícími zdravotními hrozbami a umožnění včasné a odpovídající reakce,
2.      nahrazení ztraceného majetku a infrastruktury,
3.      poskytnutí technických expertíz zdravotním úřadům,
4.      založení koordinovaného úsilí pro účinnou podporu,
5.      zlepšení odhadu zdravotních potřeb.

Priority pro zajištění zdraví těch, kteří přežili:
-         léčení zraněných
-         zajištění čisté vody v dostatečném množství
-         posílení hygienických zařízení
-         zajištění základních lékařských služeb a vyškolených zdravotních pracovníků a jejich snadného přístupu k postiženým obyvatelům. 

Akce WHO

WHO distribuovalo do Sri Lanky, Indonésie a Malediv 33 zdravotních pohotovostních balíčků, které jsou schopny léčit 330 000 lidí v období 3 měsíců. Sledování onemocnění je zvýšeno ve všech postižených zemích. Tím je zajištěna kontrola nad vypuknutím event. epidemie.Ta má být včas diagnostikována a řešena odpovídajícím způsobem. WHO pokračuje v poskytování informací národním orgánům.

Rizika životního prostředí

Kontaminace životního prostředí s sebou nese riziko. Stojatá voda a špatná hygiena jsou vždy velkým rizikem. Navíc hrozí kontaminace území toxickými chemikáliemi, jestliže továrny s toxickými produkty, pesticidní sklady, benzínové pumpy, olejové nádrže a odpadní místa jsou zaplaveny, narušeny či zničeny. Stávají se jak okamžitým zdravotním rizikem, tak i rizikem se středně až dlouhodobými zdravotními následky. Viry a mikroby z mrtvých těl nepředstavují až tak velikou zdravotní hrozbu sami o sobě, jelikož nežijí v mrtvých tělech. Eticky je však důležité, aby ti, co zemřeli, byli řádně a rychle pohřbeni podle místních zvyků.

Postup WHO po případném vypuknutí onemocnění

Jestliže se objeví hromadné onemocnění, bude zajištěn přístup k základním lékům, jakož i infrastruktura pro dodání potřebných léčiv. Mezi priority bude patřit distribuce insekticidně ošetřených lůžkových sítí pro snížení rizika infekčních onemocnění (malárie, dengue horečka).  

WHO v současné době vyčísluje nezbytné finanční prostředky zdravotní pomoci pro zhruba 1-1,5 milionu obyvatel ze 3-5 milionů postižených lidí v dané oblasti. WHO bude potřebovat pracovníky pro komunikaci se správními institucemi v postižených oblastech  a pracovníky se zkušenostmi v řešení krizových situací.

Ze zpráv WHO – leden 2005-01-05

Více: wholocz@who.cz

 

 

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.