Roztroušená skleróza: s léčbou je třeba začít včas

Roztroušená skleróza: s léčbou je třeba začít včas 15. 6. 2018 AKCE JIŽ PROBĚHLA

Roztroušená skleróza mozkomíšní (RS, sclerosis multiplex) je chronické onemocnění centrální nervové soustavy charakterizované demyelinizací. Postihuje spíše mladé jedince, ale její výskyt není vzácností ani ve středním věku. Jde o nejčastější příčinu invalidity mladých jedinců z neurologické příčiny v naší zeměpisné šířce.

Onemocnění je způsobeno autoagresivní reakcí imunitního systému vůči vlastní nervové tkáni. Ve vzniklých zánětlivých ložiscích již od počátku nemoci nedochází pouze k rozpadu myelinu (který může v CNS částečně regenerovat), ale i ke ztrátě samotných nervových vláken. Průběh nemoci je kolísavý, střídají se období klidu s náhlým zhoršením. Těžký průběh může vést až k invaliditě. 

Zánětlivá ložiska poškozují funkci CNS a dochází k poškození zraku, citlivosti, hybnosti, koordinace pohybu, k poruchám funkcí svěračů, ale také k celkové únavě nebo depresi. Příčina onemocnění není známa. Předpokládá se určitá genetická dispozice (choroba se vyskytuje nejvíce u indoevropské rasy). K hypotetickým etiopatogenetickým faktorům patří působení neznámého viru, hormonální vlivy, stres a řada dalších.

Při výskytu výše uvedených obtíží určuje diagnózu neurolog na základě klinického vyšetření a dalších vyšetřovacích metod, z nichž nejdůležitější jsou zobrazovací vyšetření magnetickou rezonancí a vyšetření mozkomíšního moku. Včasné provedení těchto vyšetření umožňuje stanovení diagnózy na začátku onemocnění, kdy zánět ještě nenarušil příliš mnoho nervových vláken. Podle nových McDonaldových diagnostických kritérií přijatých mezinárodně v r. 2001 lze stanovit u většiny pacientů diagnózu RS již do 3-6 měsíců po výskytu prvních klinických příznaků. Onemocnění zatím nelze vyléčit, ale je možno zmírnit progresi choroby. Velmi důležitá je dostatečná informovanost pacienta o povaze choroby, léčebných možnostech a jeho spolupráce s lékařem.

Protizánětlivá léčba by měla být zahájena co nejdříve, protože jejím cílem je předejít nevratným změnám na CNS , zajistit  kvalitu života pacienta a oddálit invalidizaci co možná nejdéle. V léčbě akutního zhoršení choroby se standardně používají vysoké dávky kortikosteroidů. V dlouhodobé léčbě se uplatňuje interferon-beta a glatiramer acetát, dostupné v současné době i pacientům v ČR. Že jde o léčbu nikoli sice kauzální, ale účinnou, ukázaly například studie s použitím interferonu-beta u RS. Jeho podání u čerstvě diagnostikovaných pacientů, tedy ihned po výskytu prvních klinických příznaků, vede k oddálení dalších projevů nemoci a počet pacientů, invalidizovaných v důsledku postižení RS se tak může postupně snižovat. Invalidizace mladých nemocných představuje nejen těžké postižení jednotlivce a celé jeho rodiny, ale pochopitelně  značnou socioekonomickou zátěž pro společnost. (Informaci uvedla na tiskové konferenci  21. 5. 2004 v Praze doc. MUDr. Eva  Havrdová CSc. z  Neurologické kliniky 1.LF UK. Připravují se internetové stránky, specializované na tuto problematiku - po finalizaci budou dostupné na adrese http://nebojimsers.cz).

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.