Program ochrany proti hepatitidě A a B

Program ochrany proti hepatitidě A a B 15. 6. 2018 AKCE JIŽ PROBĚHLA

Již podruhé letošního roku byla veřejnost informována o rizicích spojených s infekční hepatitidou typu A nebo B a vybídnuta k aktivnímu přístupu ke svému zdraví. Česká společnost podpory zdraví informovala 30.3.2005 v Praze znovu o zdravotně preventivním programu nazvaném Dar na celý život, v němž mají lidé možnost získat v období od 1.4. do 30.6.2005 očkování prot ihepatitidě typu A a B se slevou.

Virem hepatitidy typu A na světě se ročně nakazí až 10 000 000 lidí. Virus hepatitidy typu B ve svém těle celosvětově nosí až 400 000 000 lidí. Ačkoliv má v posledních letech v České republice počet ročních případů nákazy VHA a VHB sestupnou tendenci, nesnižuje se nebezpečí nákazy. V případě pomnožení viru by se mohlo nakazit další velké množství lidí. Riziko přenosu viru se zvyšuje cestováním i celkovým nárůstem migrace obyvatelstva. Zejména infekční žloutenka B může mít velmi těžký průběh a může být celoživotním poškozením.

Evropská cestovní zdravotní rada (ETHAB) upozorňuje, že existuje 60-70% riziko kdy se  cestovatel na cestě do rozvojových zemí setká se zdravotními komplikacemi, ačkoliv mnoha z nich by se mohl vyvarovat včasnou přípravou před cestou, například očkováním. Žloutenky si přitom lidé nepřivážejí jen z klasických rozvojových zemí, rizikové jsou i oblíbené přímořské lokality jako Egypt, Itálie, Chorvatsko, Řecko, Španělsko a další. Zatímco možnost nákazy žloutenkou typu A je spojena především s cestováním a je to spíše choroba „neumytých rukou“, riziko nákazy žloutenkou typu B hrozí i v běžném prostředí. Mezi rizikové aktivity patří např. tetování a piercing v místech s nízkým hygienickým standardem. Další rizikovou skupinu představují lidé, kteří nežijí ve stálém partnerském vztahu a dávají přednost nevázanému životu. 

 Léčba  infekčních žloutenek je komplikovaná, nákladná a nepříjemná. Pro aktivní lidi, kteří se rádi věnují různým sportovním aktivitám, představuje nákaza žloutenkou typu A i B velké omezení - musejí se vyvarovat veškeré nadměrné fyzické zátěže,  sportu, dodržovat přísnou dietu, včetně zákazu alkoholu. Onemocnění žloutenkou typu B  mnohonásobně zvyšuje riziko vzniku cirhózy nebo rakoviny jater.  

V rámci programu se bude v období od 1. dubna do 30. června 2005 poskytovat 30% sleva na kombinovanou vakcínu Twinrix proti infekčním žloutenkám typu A a B. K očkování jsou potřeba celkem tři dávky této očkovací látky. Vakcíny se prodávají jednotlivě na lékařský předpis a sleva se odečte z ceny každé vakcíny. Cena se tak sníží přibližně na 712 Kč (z 1020 Kč) u vakcíny určené pro děti a na 1103 Kč (z 1575 Kč) u vakcíny pro dospělé.. Výhodné je nakoupit během tohoto období všechny tři dávky najednou a uskladnit je u svého lékaře. Využitím nabídky v době od začátku dubna do konce června získává zájemce jednu dávku očkovací látky zdarma.  

Co je nutno učinit?

Navštívit praktického lékaře, případně lékaře pro děti a dorost, poradit se s ním
o očkování proti žloutenkám typu A a B a požádat o vystavení receptů na tři kombinované vakcíny Twinrix, předat je lékaři, který zaručí správné skladování a domluvit s ním harmonogram očkování. . (Druhá dávka vakcíny se aplikuje za měsíc po první, třetí následuje pět měsíců od podání druhé dávky).

K ceně očkování je nutno připočítat cenu za vyšetření spojené s očkováním a aplikaci jednotlivých dávek, která se pohybuje okolo 100 Kč. Na očkování proti žloutenkám i letos přispívají některé zdravotní pojišťovny. Informace o programu Dar na celý život a o očkování jsou  od 1. dubna na stránkách www.zloutenky.cz , včetně informací o poradně lékařů - v pondělí až pátek 9 do 14 hodin na telefonní lince 222 001 127.

Úhrada očkování proti virové hepatitidě A + B
zdravotními pojišťovnami v ČR v roce 2005

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Očkování proti virovým hepatitidám nehradí.

www.vzp.cz 

Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP)

V rámci nového Kreditního systému pro rok 2005 obdrží vybrané skupiny klientů kredit na různé
zdravotně preventivní programy, včetně očkování proti hepatitidám A a B.

www.ozp.cz 

Česká národní zdravotní pojišťovna

Poskytuje příspěvek pojištěncům do 18 let. Očkování kombinovanou vakcínou proti hepatitidě A a B -  příspěvek na úhradu druhé nebo třetí dávky očkovací látky do výše 1500 Kč.

www.cnzp.cz 

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR Pojištěncům do věku 26 let poskytuje příspěvek na:
Očkování proti hepatitidě A – příspěvek 500 Kč na druhou dávku vakcíny. Očkování proti hepatitidě B – příspěvek 500 Kč na třetí dávku nebo přeočkování Očkování kombinovanou vakcínou proti hepatitidě A a B – příspěvek na druhou i třetí dávku
nebo přeočkování, max. výše příspěvku 3000 Kč.

www.zpmvcr.cz 

Vojenská zdravotní pojišťovna ČR

Očkování proti virovým hepatitidám nehradí. Novým pojištěncům poskytuje příspěvek do výše 1000 Kč, který je využitelný v prvních třech měsících pojištění na „věcné dávky“ – lze použít na úhradu očkovacích látek, např. proti hepatitidám.

www.vozp.cz

Revírní bratrská pokladna

Poskytuje příspěvek všem pojištěncům bez omezení věku na očkování kombinovanou vakcínou proti hepatitidě A a B – příspěvek do výše 1000 Kč na úhradu třetí dávky a 1000 Kč na přeočkování.

www.rbp-zp.cz

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda 

Pojištěncům do věku 26 let poskytuje příspěvek na očkování kombinovanou vakcínou proti hepatitidě A a B do výše 1000 Kč. Příspěvek je určen na druhou nebo třetí očkovací dávku, podmínkou je splnění všech dávek očkování. (Třetí dávku je třeba aplikovat v roce 2005)

www.zpskoda.cz

Hutnická zaměstnanecká pojišťovna

Poskytuje příspěvek pojištěncům do 18 let věku. Přispívá na očkování kombinovanou vakcínou proti hepatitidě A a B - příspěvek do výše 500 Kč na 3. dávku očkování

www.hzp.cz 

Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance

Přispívá na očkování proti hepatitidám A, B, A a B dětem od 2 do 15 let, přičemž maximální výše ročního příspěvku je 300 – 500 Kč.

www.zpma.cz 

(zdroj: informační servis a internetové stránky jednotlivých zdravotních pojišťoven, stav k lednu 2005)

 

 

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.