Pozastavení registrace efalizumabu (Raptiva)

Pozastavení registrace efalizumabu (Raptiva) 15. 6. 2018 AKCE JIŽ PROBĚHLA

Americká agentura pro léčiva a potraviny (FDA) ohlásila v dubnu 2009, že léčivo efalizumab (Raptiva), užívané k léčbě psoriázy (lupénky) bude staženo z trhu vzhledem k tomu, že léčivo zvyšuje riziko vzniku progresivní multifokální leukoencefalkopatie (PML). Před rozhodnutím FDA už došla k obdobnému pokynu Evropská léková agentura (EMEA).

EMEA doporučila pozastavení registrace léčivého přípravku Raptiva (efalizumab) ve všech státech Evropské unie. Vycházela přitom z hodnocení Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP), že přínosy léčby efalizumabem nepřevyšují její rizika. Efalizumab je v EU registrován od roku 2004 pro terapii pacientů  se středně těžkými až těžkými formami chronické ložiskové psoriázy, u kterých nelze použít jinou systémovou léčbu, včetně ciclosporinu, methotrexatu a PUVA (psoralen a UVA záření). Na trh v české republice byl efalizumab uveden v roce 2005.
 

K nejzávažnějším nežádoucím účinkům efalizumabu patří progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML), infekce mozku, způsobená virem, označovaným jako JCV (John Cunningham virus). Výskyt tohoto viru v lidském organismu není vzácný, ale při poruše imunity může vzniknout PML. Při této chorobě dochází k poškození pouzdra obalujícího nervová vlákna a následnému těžkému neurologickému poškození. Nemoc může skončit letálně. Při léčbě efalizumabem byla zaznamenány tři potvrzené případy a jeden suspektní případ onemocnění PML, přičemž dva z pacientů s potvrzeným onemocněním exitovali.

Výbor pro humánní léčivé přípravky při EMEA na základě vyhodnocení dostupných údajů o bezpečnosti a účinnosti přípravku efalizumabu prohlásil, že u tohoto léčiva nepřevažují přínosy nad riziky, která zahrnují kromě PML i další nebezpečné stavy, jako je např. encefalitida, encefalopatie, meningitida, sepse a oportunní infekce. Výbor proto doporučil zastavení registrace efalizumabu, resp. léčivého přípravku Raptiva. V důsledku tohoto opatření nebude léčivý přípravek dostupný na trhu, do té doby než se nepodaří identifikovat skupinu pacientů, u kterých by přínosy z léčby Raptivou převážily nad jejími riziky.

Lékařům, předepisujícím efalizumab se doporučuje nezahajovat léčbu Raptivou u žádného nového pacienta, u pacientů užívajících toto léčivo přehodnotit léčbu s cílem vysadit efalizumab. Vysazování musí být postupné a je třeba přejít v případě potřeby na jiný typ léčby. Vzhledem ktomu, že účinek efalizumabu na imunitní systém přetrvává 8 až 12 týdnů, měli by lékaři zajistit další sledování pacientů, léčených tímto léčivem, s ohledem na možný výskyt infekcí a neurologických symptomů.

Pokud jde o pacienty, užívající přípravek Raptiva, měli by navštívit svého ošetřujícího lékaře. Pacienti by neměli přerušit léčbu náhle. Měli by se poradit s lékařem o nejvhodnější alternativní terapii. Pacienti, kteří užívali Raptivu v minulosti a mají dotazy, by se měli obrátit na svého lékaře či lékárníka.

-----

Úplné doporučení Evropské lékové agentury (EMEA) je dostupné na webových stránkách EMEA:  www.emea.europa.eu

Více informací o léčivém přípravku Raptiva je dostupných v hodnotící zprávě EMEA:

http://www.emea.europa.eu/humandocs/Humans/EPAR/raptiva/raptiva.htm

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.