Parlamentní seminář o psychosomatice

Parlamentní seminář o psychosomatice 15. 6. 2018 AKCE JIŽ PROBĚHLA

Psychosomatika, nový způsob medicínského myšlení, krize a naděje současné medicíny - to byla témata Parlamentního semináře pořádaného pod záštitou předsedkyně Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP ČR doc. MUDr. Milady Emmerové, CSc., a místopředsedy Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP ČR MUDr. Milana Cabrnocha (seminář se konal 18. prosince 2003 v Praze).

Dané problematice se ve svých sděleních věnovali MUDr. Jiří Šavlík, CSc., Psychosomatická ambulance VFN 1. LF UK, MUDr. Jan Hnízdil, Rehabilitační odd. VFN 1. LF UK a as. MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., Geriatrické odd. III. interny 1. LF UK a VFN Praha. Vývoj současné klasické medicíny v posledních letech,  která je nazývána vědeckou nebo biologickou je charakterizován úžasnými vědeckými a technickými úspěchy téměř ve všech oborech. Nadšení nad technikou však zcela důsledně potlačuje přirozenou stránku lidského života, jeho prožívání každodennosti, potřebu psychické a sociální podpory, obyčejného lidského porozumění a pocitu sounáležitosti. 

Psychosomatika naopak je způsob medicínského myšlení, který hledá a nachází obecně lidskou i profesionálně kompetentní schopnost, zabývat se více nemocným člověkem, než nemocí, kterou lze na něm najít a léčit. Hledá integrující pohled, který zahrnuje pozornost k tomu, jakou chorobu pacient má i k tomu, jak právě on stůně. Za základ medicíny staví vztah lékař -  pacient, který má svojí stránku obecně lidskou, psychologickou i etickou. Všechna skvělá vyšetření jsou potom pomocnými prostředky, chirurgické zákroky součástí celostně pojaté léčby. Tento přístup vnímá skutečnost, že člověk v sobě nese svůj osud a je vybaven schopností řešit svoje problémy. Je známá zkušenost, že nemocný v nedobrém psychickém stavu a bez podpory svých blízkých se hojí a uzdravuje mnohem hůře než ten, kdo má kde načerpat síly. 

Stále chybí specializované postupy rozlišení poruch na psychosociální problémy a psychická onemocnění, následné poruchy somatické,  problémy medicínské a sociální. Občan, který vyhledá lékařskou pomoc je navíc frustrován zevními projevy dezorganizace zdravotnictví a často i nízkou úrovní psychologických přístupů většiny zdravotníků. Zdravotnictví je významné politikum, jehož stav je odrazem občanské vyspělosti a kultury veřejného života. Nesmějí se narušovat  vztahy mezi zdravotníkem a pacientem. Pacientovy potíže by měly být vnímány ve všech jeho životních souvislostech. Psychosociální pohled lékaře (a v budoucnosti celých týmů odborníků) umožňuje objasnit komplexní problematiku pacienta a také umožňuje správný postup léčby (komunitní, sociální, medicínskou). Také zabrání  často neúčelnému zneužívání zdravotnické péče.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.