Nová léková vyhláška má zásadní chyby

Nová léková vyhláška má zásadní chyby 15. 6. 2018 AKCE JIŽ PROBĚHLA

Nová léková vyhláška, jež má vstoupit v platnost od 1. července 2005, pravděpodobně porušuje platné zákony. Pokud vyhláška vstoupí v tomto znění v platnost, nebude v řadě lékových skupin k dispozici žádný plně hrazený léčivý přípravek. Zákon přitom požaduje, aby v každé skupině léčivých látek byl uveden alespoň jeden plně hrazený lék. Vyhláška tak může způsobit komplikace mnoha pacientům.

„V každé lékové skupině má být podle Zákona o veřejném zdravotním pojištění vždy plně hrazen nejméně jeden lék. V 23 ze 300 lékových skupin však tomu podle nové vyhlášky pravděpodobně není. Například v osmi skupinách léčivých látek uvádí vyhláška jako plně hrazené léky přípravky, jejichž registrace už byla zrušena,“ říká PharmDr. Josef Suchopár ze společnosti InfoPharm, přední odborník na lékovou politiku v České republice. „Plná úhrada nebyla stanovena například u léků ze skupiny statinů, vazodilatancií, hemostatik nebo antiinfektiv používaných v gynekologii. Závažné pochybení ministerstva se tak dotýká řady léků nezbytných pro záchranu zdraví. Například statiny se léčí v současné době v ČR více než 300 tisíc pacientů,“ uvádí Pavol Mazan, výkonný ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS).

Podle výrobců originálních léků je příčinou trvalá netransparentnost českého úhradového systému. „Léková vyhláška u nás vzniká jako jednostranné výkonné rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo nebere ohled na připomínky odborníků, pojišťoven ani výrobců léků. Rozhoduje za zavřenými dveřmi, a tak není divu, že se takovýchto chyb dopouští. Česká legislativa je tak v přímém rozporu s evropskou,“ říká Mazan. Kategorizační komise MZ ČR, která mohla tyto nedostatky v průběhu přípravy vyhlášky odstranit, nebyla k přípravě vyhlášky přizvána.

V České republice je úhrada léčiv součástí hrazené zdravotní péče a stanovuje ji Zákon o veřejném zdravotním pojištění (č. 48/1997 Sb. v platném znění). Ten stanoví, že v každé ze 300 lékových skupin musí být alespoň jeden přípravek plně hrazený z veřejného zdravotního pojištění.

Kontakty pro bližší informace:

PharmDr. Josef Suchopár
InfoPharm
Tel.: 724 375 435
E-mail: suchopar.josef@infopharm.cz
 

Ing. Pavol Mazan
výkonný ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS)
Tel.: 224 875 754; 605 815 617

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.