Možnosti screeningu kolorektálního karcinomu: TOKS i kolonoskopie

Možnosti screeningu kolorektálního karcinomu: TOKS i kolonoskopie 15. 6. 2018 AKCE JIŽ PROBĚHLA

Občanské sdružení OnkoMaják, které se dlouhodobě věnuje pomoci onkologickým pacientům, zahájilo v listopadu 2010 novou osvětovou kampaň na podporu prevence kolorektálního karcinomu. Cílem aktivit, které jsou zaměřeny na širokou veřejnost, je poskytnout informace o jednom z nejčastějších typů maligního onemocnění u mužů a žen ve věku nad padesát let - kolorektálním karcinomu, a informovat o tom, jak se mu dá předcházet.

V České republice tato preventivní kampaň pod názvem „Nenechám se vyloučit…“ probíhá od listopadu 2010. Prostřednictvím edukačních materiálů, billboardů a sdělení v rádiích upozorňuje na nutnost předcházení tomuto onemocnění. Na akcích se podílejí známé osobnosti jako V.Zawadská, J.Smutná a  A.Panenka. Právě včasný záchyt může nemocnému nejen prodloužit život, ale dokonce vést k úplnému vyléčení. Jednou z aktivit kampaně je také spuštění nového specializovaného internetového portálu www.rakovina-streva.cz, který poskytuje informace o tom, jak předcházet kolorektálnímu karcinomu.

Ročně touto chorobou onemocní v ČR téměř 8 000 lidí. Z nejnovějších statistických údajů Národního onkologického registru ČR vyplývá, že v časných nebo lépe léčitelných stádiích je onemocnění zachyceno pouze u 42 až 44% nemocných. „V roce 2007 u nás bylo zjištěno 7826 onemocnění zhoubným nádorem tlustého střeva či konečníku; 3 909 pacientů na tuto nemoc zemřelo,“ potvrzuje nepříznivá čísla RNDr. Ondřej Májek z Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity.

Kromě testů na okultní krvácení do stolice (TOKS) je nyní pro osoby nad 50 let věku k dispozici pojišťovnou hrazené preventivní kolonoskopické vyšetření. Včasné kolonoskopické vyšetření dokáže odhalit i počáteční stadia karcinomu tlustého střeva nebo pomůže k prevenci vzniku tumoru odhalením prekancerozních polypů s jejich následným odstraněním. Ze statistik partnera projektu, Všeobecné zdravotní pojišťovny vyplývá, že sice roste počet provedených screeningových kolonoskopií, ale přesto v 1. pol. roku 2010 proběhlo u pojištěnců VZP pouze tři tisíce screeningových kolonoskopií u klientů s pozitivním výsledkem testu na okultní krvácení a dále tisíc tzv. primárních screeningových kolonoskopií, která mohou klienti přímo podstoupit v centru pro screeningovou kolonoskopii (seznam center provádějích preventivní kolonoskopie viz www.kolorektum.cz).

Ve srovnání se zahraničím Česká republika zaujímá přední příčky ve výskytu tohoto onemocnění. Předpověď zátěže populace zhoubnými nádory, kterou připravují odborníci České onkologické společnosti, očekává, že v roce 2011 bude nově zjištěno 8 573 onemocnění. V České republice tak bude žít více než 52 tisíc osob, kterým byl v minulosti diagnostikován kolorektální karcinom. Kampaň „Nenechám se vyloučit…“ se proto snaží probudit osobní zodpovědnost za zdraví své i zdraví svých blízkých.

"Onkomaják dělá velmi záslužnou práci, veřejné výzvy k účasti na preventivních prohlídkách je totiž zapotřebí neustále opakovat. Pozitivní efekt těchto kampaní netrvá bohužel navždy, ale je vždy významný, protože zachraňuje lidské životy“ říká Tereza Květoňová ze Všeobecné zdravotní pojišťovny. 

Kampaň navazuje na Střevotour 2010, kdy OnkoMaják putoval po celý rok po České republice  a informoval veřejnost o prevenci a léčbě rakoviny tlustého střeva a konečníku. V tomto roce byla vybrána města, kde se vyskytují Komplexní onkologická centra (KOC), ve kterých je poskytována nejkvalitnější odborná péče onkologických onemocnění. Do kampaně se také zapojily některá města či firmy, které návštěvu platily ze svého rozpočtu prevence zdraví pro své obyvatele nebo zaměstnance, např. město Prostějov, nemocnice Prostějov, nemocnice Hořovice, nemocnice Beroun, společnost Arcelor Mittal se sídlem v Ostravě. „V příštím roce chceme pokračovat v cestování a informování veřejnosti o této zákeřné nemoci a o tom, jak se jí postavit a věříme, že se nám podaří najít více měst a firem, které nás podpoří a pozvou na své náklady také do jejich končin,“ říká Pavla Freij, ředitelka OnkoMajáku o.s. Přihlásit se zájemci mohou na www.onkomajak.cz nebo na kontaktním telefonním čísle či e-mailové adrese na stránkách uvedených.

Hlavním cílem občanského sdružení OnkoMaják je ukazovat cestu pacientům, kteří se ocitnou v ohrožení v podobě onkologického onemocnění a nevědí, kudy se vydat. OnkoMaják chce ukázat cestu pacientům k včasné léčbě, ale chce pomáhat nejen nemocným; chce výrazně pomáhat i v propagaci preventivního vyšetření u lidí, kteří se včasným testováním mohou onemocnění zcela vyhnout. 

Další informace:
 
Mgr. Pavla Freij,
Onkomaják o.s., ředitelka
T  725046688,
E-mail: pavla.freij@onkomajak.cz
www.onkomajak.cz  

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.