Ministr zdravotnictví jednal s výrobci léků o dalším postupu v lékové politice

Ministr zdravotnictví jednal s výrobci léků o dalším postupu v lékové politice 15. 6. 2018 AKCE JIŽ PROBĚHLA

Dne 4.11.2005 krátce po svém jmenování ministrem zdravotnictví ČR se MUDr. David Rath sešel se zástupci Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS). Ministr na setkání oznámil své představy o principech lékové politiky.  V započaté kategorizaci léků ministr hodlá pokračovat, a to i přes fakt, že na netransparentnost tohoto postupu si před třemi týdny stěžovala české vládě Evropská komise. Zástupci výrobců léků přivítali možnost s novým ministrem zdravotnictví jednat a nabídli pomoc při řešení této obtížné problematiky. Zároveň však odmítli vydání úhradové vyhlášky, která je v rozporu s transparenční směrnicí EU.  

"Vítáme úmysl nového ministra zdravotnictví se touto problematikou zabývat okamžitě po nástupu do úřadu. Asociace výrobců je připravena v této snaze pomoci. Na druhé straně pokračování v kategorizačním procesu, jehož transparentnost Evropská komise zpochybňuje, musíme rozhodně odmítnout“, uvedl prezident Mezinárodní asociace farmaceutických výrobců Petr Svoboda.  

Podle vyjádření ministra krize financování odráží 12miliardový schodek ve financování veřejného zdravotního pojištění. Asociace výrobců uvedla, že i když léky nestojí pozadí finanční krize zdravotního systému, je připravena novému ministrovi pomoci a zastavit uvádění nových produktů na trh. Podmínkou však je stanovení transparentních pravidel lékové politiky.

Ministr oznámil personální změny jak na Ministerstvu, tak v kategorizační komisi. Rozhodnutím reformovat práci této komise Ministerstvo reaguje na stížnosti Evropské komise. Ta totiž v říjnu zahájila proti České republice řízení pro porušení práva Evropské unie. Důvodem je, že Česká republika dosud nepřijala do svého právního řádu transparenční směrnici o průhlednosti stanovování úhrad léčiv a jejich začlenění do zdravotního pojištění.

Nedostatkem stávající vyhlášky je také to, že se při její tvorbě Ministerstvo zdravotnictví nemuselo řídit objektivními a ověřitelnými kritérii. Bylo tedy na libovůli ministerstva, zda svá rozhodnutí zdůvodní. Rozhodnutí byla konečná a nebylo možné se proti nim odvolat. Ministerstvo zdravotnictví přitom rozhoduje každoročně o úhradách léků z veřejného zdravotního pojištění. V roce 2004 se jednalo o částku 36 miliard korun. Zahájením řízení proti České republice potvrdila Evropská komise oprávněnost stížnosti výrobců léků. „Současný český systém stanovení úhrad je neprůhledný, postrádá jasná pravidla a podporuje korupční prostředí,“ řekl Petr Svoboda.

Jak uvedl ministr zdravotnictví na tomto jednání, vytvoření nových kategorizačních pravidel lze očekávat do konce tohoto roku. Prezident MAFS toto rozhodnutí přivítal. Zároveň ale požaduje zastavení probíhající kategorizace a vydání nové kategorizační vyhlášky k 1. 7. 2006. Navrhl také vytvoření pracovní skupiny, která bude na znění vyhlášky pracovat. Jejími členy by měli být zástupci výrobců léků, pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví. Ministr dále uvedl, že ministerstvo čelí snaze o plošné snižování úhrad léků. Takovými opatřeními by však byli postiženi zejména pacienti, odkázaní na nejmodernější, a tedy i dražší léky.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.