Interview s MUDr. T.Staňkovou o současné léčbě obezity

Interview s MUDr. T.Staňkovou o současné léčbě obezity 15. 6. 2018 AKCE JIŽ PROBĚHLA

Rozhovor s MUDr. Táňou Staňkovou z pražského Centra pro poruchy metabolismu a výživy.

Léčba obezity bývá obvykle založena na komplexním přístupu k pacientovi. Existuje nicméně nějaká hranice, kdy by se měl pacient svěřit do rukou lékaře a kdy je ještě prostor pro samoléčbu?

Obézní pacient by měl vyhledat lékařskou péči v případě, že potřebuje zhubnout více než 10 kg. Pokud nebude mít dobře vyvážený jídelníček, hrozí nebezpečí že po 2–3 měsících hubnutí bude trpět karencí některých živin. Pod lékařským dohledem by vždy měli hubnout diabetici léčení perorálními antidiabetiky či inzulinem, hypertonici, pacienti s porušenou funkcí ledvin a jater, psychiatričtí pacienti, pacienti s roztroušenou sklerózou aj.

Analogická otázka by se mohla týkat i praktických lékařů – kdy odeslat svého pacienta ke specialistovi?

Praktický lékař by měl k redukci hmotnosti odeslat na specializované pracoviště pacienty s diabetes mellitus léčené inzulínem. Ostatní stavy by měl zvládnout ve své ordinaci.

Z antiobesitik je v současnosti nejvyužívanější sibutramin (Meridia aj.). Kdy a pro které pacienty je tento přípravek určen?

Meridia dokáže pacientům usnadnit proces hubnutí, neboť omezuje pocit hladu, chuti k jídlu a chuti na sladké. Při užívání Meridie mají pacienti dříve pocit sytosti, takže mnohdy ani nedojí svou porci jídla. Pro nás je hlavní indikací strach pacienta, že redukční režim nedodrží, a slabší vůle pacienta. Pomocí Meridie také překonáváme kritická období u jinak ukázněných pacientů (např. Vánoce).

Osvědčuje se ve vaší klinické praxi podávání sibutraminu současně s jinými léčivy (orlistat, rimonabant...)?

V současnosti kombinace nepoužíváme, protože pacienti indikovaní k podávání orlistatu, kteří preferují mastná jídla, jsou vzácní, a rimonabant jsme ještě neměli k dispozici.

Kde spatřujete na poli redukce nadváhy základní postavení potravinových doplňků?

Potravinové doplňky považuji za skupinu ještě významnější nežli anorektika. Prakticky tu neexistují kontraindikace - můžeme je použít téměř u všech pacientů a dokáží jim výrazně usnadnit redukční proces a odstranit nepříjemné pocity provázející hubnutí.

Je vhodné jejich užívání také v kombinaci s antiobezitiky, nebo se klinický účinek při jejich současném podání již dále nezvyšuje?

Rozhodně se kombinacím nebráním. Vše, co může pacientovi zpříjemnit hubnutí, je vítané. Standardně používáme kombinace např. rozpustné vlákniny, sibutraminu a doplňku stravy.

Existuje nějaká universální rada pro pacienta, jak udržet získanou ideální váhu, jak se vyhnout tzv. jojo efektu?

Pacient by měl docházet k lékaři i v rámci stabilizace váhy po dobu 1 roku. Váha se musí pohybovat v rozmezí 3 kg, jinak je třeba včas začít s redukčním režimem a neodchylovat se od nově získaných stravovacích návyků.

(Rozhovor vedl MUDr. Jiří Slíva)

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.