Poise: profil zdravotní pomůcky

Poise: profil zdravotní pomůcky Podle současných odhadů je některou z forem inkontinence postiženo více než 30 % osob starších 60 let, převážně žen. S přibývajícím věkem výskyt zvláště močové inkontinence vzrůstá. Inkontinence moči je definována jako nekontrolovatelný, mimovolný únik moči. Pro postiženého představuje tato porucha značnou psychickou a fyzickou zátěž.

Inkontinence moči

Inkontinence vzniká v důsledku anatomických nebo také funkčních poruch v oblasti dolního úseku močových cest. Z etiologických faktorů přichází v úvahu například insuficience svaloviny pánevního dna u stárnoucí ženy, po porodu či jako následek operačních výkonů (u mužů například prostatektomie), neurologická onemocnění (inkontinence se často vyskytuje jako časný příznak), epispadie a jiné malformace v urogenitální oblasti.
Podle tíže postižení rozlišujeme inkontinenci lehkou (únik moči menší než 100 ml za 4 hodiny), střední (100 - 200 ml za 4 hodiny), těžkou (více než 200 ml za 4 hodiny, tato forma bývá někdy sdružena i s inkontinencí stolice). Inkontinence může mít různé formy, které mají odlišné příčiny. Z hlediska patogeneze rozlišujeme několik druhů inkontinence. Mezi častější typy patří inkontinence stresová (zátěžová) a urgentní. Méně často se vyskytují další typy, jako například inkontinence reflexní, paradoxní, inkontinence v důsledku vrozených vývojových vad a v důsledku píštělí.
Mezi formy lehké inkontinence patří především inkontinence stresová a urgentní. Relativně častou formou je stresová (zátěžová) inkontinence. Při stresové inkontinenci dochází k nechtěnému odtoku následkem přechodného zvýšení abdominálního tlaku například při kašli, kýchnutí, smíchu, tělesné námaze, běhu nebo stoupání do schodů. Stresovou inkontinencí trpí 20 % žen ve věku kolem 45 let. Tato dočasná zvýšení abdominálního tlaku za fyziologických okolností uzávěr močového měchýře dokáže zvládnout, takže k úniku moči nedochází. Pokud ale je tento uzávěr nefunkční, menší množství moči unikne z měchýře. Příčinou tohoto typu inkontinence u žen, u kterých se vyskytuje nejčastěji, je insuficience uzávěru močového měchýře, způsobená ochablostí svalstva pánevního dna. Následkem této ochablosti dochází k poklesu dělohy s adnexy i k poklesu močového měchýře. Důvodem ochablosti je v některých případech vrozená chabost pojivové tkáně, často změna kvality pánevního dna vlivem stárnutí nebo nadváhy, ale především nestabilita způsobená porodem. Následkem zmíněného poklesu dochází k přemístění krčku močového měchýře a uretry dozadu a dolů. Tím se úhel svírající močový měchýř s močovou trubicí (dorzální vezikouretrální úhel) zvětší nad míru, která je funkční pro ochranu uretry před zvýšením abdominálního tlaku. Následkem této změny se každé zvýšení tlaku přenáší přímo na uretru. K insuficienci uzávěru měchýře přispívá i to, že v oblasti výstupu uretry z měchýře se vytváří trychtýřovitá deformace. K tomu přistupuje často hypotonie sympatiku. Důsledkem je, že uzávěr měchýře při zvýšeném intraabdominálním tlaku selhává.
U postižených žen se doporučuje pít častěji, ale menší množství tekutin, vynechat veškeré látky, které podporují polyurii, provádět cvičení k posílení svalstva pánevního dna. Pokud se stav neupraví po konzervativních opatřeních, přichází k úvahu chirurgické řešení. Spočívá v rekonstrukci topografického poměru pánevního dna a močového měchýře, v obnovení fyziologického úhlu mezi močovým měchýřem a močovou trubicí.
Další formou je takzvaná urgentní (nutkavá) inkontinence. Naléhavé nucení k močení nastává u postižených většinou při změně polohy. Typická pro tuto formu je neschopnost močení zastavit - jakmile je jednou močení spuštěno, pokračuje až do úplného vyprázdnění měchýře. Důvodem je nadměrná dráždivost (hyperreflexie) svěrače močového měchýře. Již při malém naplnění měchýře se objevuje silné nucení na močení a dochází k neovladatelnému vyprázdnění měchýře. Příčinou mohou být změny v močovém měchýři (zánět, kameny) - v těchto případech jde o tzv. symptomatickou urgentní inkontinenci. Může se vyskytnout i tzv. idiopatická inkontinence, k jejímuž vzniku přispívá snížená koncentrace estrogenů. Léčba urgentní inkontinence se zaměřuje především na zjištěnou příčinu, například vyléčení zánětu či odstranění močových kamenů. V případě nízké koncentrace estrogenů spočívá terapie v jejich podávání formou hormonální substituční léčby (HST). Vhodná jsou i zmíněná režimová opatření.
Se zvyšujícím se věkem a zdravotními komplikacemi se mohou objevovat formy střední a těžké inkontinence, při kterých dochází již k větším únikům moči, někdy i stolice. Do této skupiny patří například reflexní inkontinence, která bývá způsobena onemocněními míchy, a jež se vyskytuje například při paraparéze. Pacient si neuvědomuje stav naplnění měchýře, ze kterého pak odtéká moč v důsledku mimovolných stahů svěrače močového měchýře. Paradoxní inkontinence je způsobena bezděčným odtokem moči při přeplněném měchýři, který se nemůže (například pro zbytnělou prostatu) dokonale vyprázdnit. Brzy dojde k opětovnému přeplnění a dalšímu úniku moči. Léčba v takových případech spočívá v odstranění příčiny. Jako funkční inkontinenci označujeme nechtěný únik moči u osob, které si nejsou schopny potřebu močení uvědomit nebo ji svému okolí sdělit (například z důvodu demence, časté ve vyšším věku například u Alzheimerovy choroby). Příčinou inkontinence mohou být i močové píštěle, které mohou vzniknout například v důsledku poranění či gynekologických operací.
Jakmile se objeví příznaky inkontinence, je třeba stav konzultovat s lékařem, který určí další postup. V období, kdy není ještě zjištěna a odstraněna příčina, je vhodné použít některou z dostupných inkontinetních pomůcek, aby se zabránilo komplikacím, jež z nekontrolovaného úniku moči vyplývají.

Pomůcky pro inkontinenci

Pomůcky pro inkontinentní pacienty se rozdělují podle stupně inkontinence na tři skupiny. Do první (inkontinence I. stupně) patří vložky pro lehkou inkontinenci, do druhé (inkontinence II. stupně) vložené pleny, do třetí (inkontinence III. stupně) plenkové kalhotky a jako doplnění pro pacienty upoutané na lůžko podložky pro nemocné.
U žen s lehkou inkontinencí je třeba použít vložek speciálně navržených pro tento účel; menstruační vložky nejsou vhodné, a to z několika důvodů.
Inkontinentní vložka musí mít speciální ultraabsorpční jádro, uzpůsobené pro vstřebávání moči, která je velice agresivní. Moč se na rozdíl od krve nesráží, a do inkontinentní vložky se tak musí vejít mnohem více tekutiny.
Speciální vrstvené ultraabsorpční jádro obsahuje absorbent, který běžné menstruační vložky postrádají. Tento absorbent přemění tekutinu v gel, povrch vložky tak zůstává stále suchý a pokožka není drážděna. Inkontinentní vložky, zvláště druhy s vyšší savostí, by měly mít pružné okraje, které se lépe přizpůsobí tělu, a zabrání tak průniku moči k pokožce.
Inkontinentní vložka by měla mít speciální povrch, který po vstřebání vlhkosti zůstane suchý, a ochrání tak vaši pokožku od moči, která je velmi agresivní. Vložky určené pro lehkou inkontinenci nemusí mít velké rozměry. Pokud je absorpční jádro opravdu kvalitní, je jejich velikost srovnatelná s obyčejnou menstruační vložkou.
Všechny tyto parametry splňují inkontinetní vložky Poise určené pro lehkou inkontinenci. Aktivní ženy trpící únikem moči od několika kapek až po 300 ml mohou využít vložky diskrétních rozměrů, které jsou schopny objem moči pojmout. Vrstvený absorpční systém obsahující superabsorbent přemění tekutinu v gel, moč uzavře uvnitř vložky a nepropustí ji zpět. Současně zabrání nepříjemnému pachu. Prodyšná vrchní a spodní vrstva dovolí pokožce dýchat. Anatomický tvar vložky se ideálně přizpůsobí tělu a zabrání prosakování po stranách. Vložky Poise jsou pro zachování diskrétnosti a čistoty jednotlivě baleny, a lze je nosit i v kabelce. Co do velikosti jsou srovnatelné s běžnými menstruačními vložkami. Podle závažnosti inkontinence lze volit mezi čtyřmi sílami vložek, které se liší množstvím tekutiny, jež jsou schopny absorbovat (typy Ultra mini, Mini, Normal a Extra). Nejmenší a velice diskrétní vložky Poise Ultra mini mají absorpční kapacitu 70 ml tekutiny a jsou baleny po 24 kusech. Vložky Poise Mini mají kapacitu 140 ml a jsou dodávány v baleních po 18 kusech. Vložky Poise Normal s kapacitou 220 ml tekutiny jsou baleny po 12 kusech. Největší absorpční kapacitu z této řady mají vložky Poise Extra (300 ml). V jednom balení je 10 kusů těchto vložek.
Pro střední a těžkou inkontinenci jsou k dispozici plenkové kalhotky nebo vložné pleny, například BobiAbsorba nebo Poise Depend. Výrobky jsou vhodné především pro starší osoby se sníženou pohybovou schopností. Únik moči je v tomto případě vyšší, a kalhotky jsou schopny absorbovat až 2 300 ml tekutiny. Pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko je vhodné kombinovat tyto výrobky i s tzv. doplňkovými, mezi které patří podložky pod nemocné.

Pravidla preskripce inkontinentních pomůcek

Pomůcky pro inkontinentní pojištěnce předepisují smluvní lékaři pojišťovny - praktický nebo odborný lékař (urolog, gynekolog, neurolog, gerontolog) na poukaz pro inkontinentní pacienty v ambulantní péči. Lékař zároveň určí stupeň inkontinence. Odborný lékař písemně informuje praktického lékaře o vyšetření a předepsání pomůcky. Tyto pomůcky mohou být předepsány na poukaz nejvýše na dobu tří měsíců. Výhodou je, že u předepsaných inkontinentních pomůcek příspívá na úhradu zdravotní pojišťovna. Výrobky pro střední a těžkou inkontinenci jsou k dostání výdejně zdravotnických potřeb, vložky pro lehkou inkontinenci jsou k dispozici v lékárnách.


Poznámka
Statut: pomůcky pro inkontinenci.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz číselník VZP.
.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.