Účinnost a bezpečnost léčiv užívaných v profylaxi fraktur u pacientů s osteoporózou

Účinnost a bezpečnost léčiv užívaných v profylaxi fraktur u pacientů s osteoporózou Osteoporóza je systémová choroba skeletu, charakterizovaná sníženou kostní denzitou, poruchou mikroarchitektury kostí a následným vzestupem kostní fragility. Mezi klinické komplikace osteoporózy patří fraktury, omezení pohyblivosti a chronická bolest. Přinášíme výsledky analýzy studií účinnosti a bezpečnosti léčiv užívaných k omezení rizika fraktur u těchto pacientů. Přibližně u 54 % žen ve věku nad 50 let se vyskytuje v průběhu života osteoporotická zlomenina. Navíc 4% pacientů starších než 50 let s frakturou v oblasti kyčle umírá v průběhu hospitalizace, 24 % z nich umírá během roku následujícího po fraktuře v oblasti kyčle.

Ekonomická zátěž spojená s neléčenou osteoporózou a jejími následky je obrovská a stále vzrůstá. Souvisí především s předčasnou pracovní neschopností či ztrátou zaměstnání u postmenopauzálních žen, postižených ostoporózou. Rostoucí prevalence osteoporózy a vzrůstající související náklady vedou ke zvýšenému zájmu o účinnost a bezpečnost léčiv užívaných k terapii snížené kostní denzity.

Pacienti s osteoporózou jsou ohroženi rizikem kostních zlomenin a případně i následnými komplikacemi, z nichž některé mohou být fatální (např. tuková embolie). Údaje o účinnosti jednotlivých léčiv určených k terapii osteoporózy jsou v literatuře k dispozici, ale dosud chyběla srovnávací analýza, založená na široce založeném přehledu dostupných klinických studií. Právě takový komparativní přehled vypracovala skupina amerických autorů a publikovala jej v prosinci 2007 on-line v časopise Annals of Internal Medicine (tiskem vyjde analýza v tomto časopise v únoru 2008).

Autoři vypracovali přehled pro americkou agenturu pro výzkum a kvalitu zdravotnictví (Agency for Healthcare Research and Quality, AHRQ), se záměrem objasnit klinický přínos a rizika spojená s různými skupinami léčiv používaných k profylaxi fraktur u pacientů s osteoporózou. Hodnotili tyto lékové skupiny/léčiva: bisfosfonáty, hormony (kalcitonin, estrogeny, testosteron, parathormon, resp. teriparatid - tj. rekombinantní parathormon) , selektivní modulátory estrogenových receptorů (SERM) - raloxifen a tamoxifen, vitaminy (vitamin D) a minerály (kalcium).

Do této analýzy zahrnuli autoři všechny dostupné systematické přehledy, metaanalýzy a randomizované kontrolované klinické studie zaměřené na uvedená léčiva a jejich použití v profylaxi fraktur z let 1966 až 2007. Navíc brali v úvahu i observační studie, zaměřené na nežádoucí účinky. Hlavním posuzovaným kritériem bylo snížení počtu fraktur a riziko nežádoucích účinků použitých léčiv. V konečném výběru šlo o 76 randomizovaných kontrolovaných studií a 24 metaanalýz, pro posuzování bezpečnosti léčiv bylo vybráno navíc 493 studií.

Výsledky analýzy - účinnost a bezpečnost léčiv

Pokud jde o snížení rizika fraktur obratlů u pacientů se sníženou kostní denzitou/osteoporózou) evidence dobré účinnosti, ve srovnání s placebem existuje pro tato léčiva: bisfosfonáty, estrogen, parathormon a raloxifen a poměrně dobrá účinnost se prokázala u kalcitoninu. Pokud jde o prevenci fraktur v oblasti kyčle, je evidence dobré účinnosti u bisfosfonátů alendronátu a risedronátu a dále estrogenu; u zoledronátu je evidence relativně dobré účinnosti. Účinnost vitaminu D v prevenci zlomenin v oblasti páteře i kyčle kolísá v závislosti na dávce a typu studované populace.

Autoři nenalezli dostatečně velké reprezentativní studie, v kterých by byla porovnávána různá léčiva pokud jde o jejich dopad na riziko fraktur. V jedné menší studii nebyl zjištěn významný rozdíl v účinnosti risedronátu a etidronátu v prevenci vertebrálních zlomenin. V jiné studii nebyl zjištěn rozdíl v efektivitě raloxifenu a alendronátu, pokud jde o osteoporotické zlomeniny celkově, ale při podrobnější analýze se projevila vyšší účinnost raloxifenu při snížení rizika středně závažných až závažných zlomenin obratlů. Dostupné srovnávací studie přinesly tři zjištění: 1/ ve třídě bisfosfonátů nebylo žádné z léčiv významně účinnější než ostatní zástupci této lékové skupiny, 2/ v prevenci vertebrálních fraktur se neprojevila vyšší účinnost bisfosfonátů oproti raloxifenu, kalcitoninu či kalciu, 3/ na podkladě šesti (ovšem ne zcela optimálně metodologicky vedených) studií by se dalo předpokládat, že pokud jde o prevenci fraktur, neliší se významně účinnost podávání bisfosfonátů a estrogenu.

Analýza nežádoucích účinků ukázala, že raloxifen a estrogen (včetně kombinace s gestagenem v rámci hormonální substituční léčby) zvyšovaly riziko tromboembolických příhod, a bisfosfonáty zvyšovaly riziko esofageálních ulcerací v oblasti jícnu a ulcerací, krvácení a perforací v gastrointestinální oblasti.

Do většiny studií byly zařazeny postmenopauzální ženy s významně sníženou kostní denzitou, studií s muži s osteoporózou je relativně méně.

Autoři uzavírají analýzu konstatováním, že u řady léčiv existují důkazy účinnosti v profylaxi kostních zlomenin u pacientů/pacientek s osteoporózou. Omezením při tvorbě této analýzy bylo minimální množství studií, v kterých byla jednotlivá léčiva vzájemně srovnávána, pokud jde o jejich účinnost a bezpečnost. Vzhledem k relativně vyhraněné struktuře složení populací zařazovaných do tohoto typu studií nelze zobecnit jejich výsledky na veškeré rizikové skupiny pacientů.

 

--------------------

MacLean C, Newberry S, Maglione M, et al. Systematic Review: Comparative Effectiveness of Treatments to Prevent Fractures in Men and Women with Low Bone Density or Osteoporosis.

Annals of Internal Medicine.
http://www.annals.org/cgi/content/abstract/0000605-200802050-00198v1
.
(Published online 18.12.2007)

 

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.