V klinické studii, jejíž výsledky byly předneseny na uvedeném kongresu (konal se na přelomu ledna a února 2009 v havajském Honolulu) použili autoři náplast s obsahem diklofenak epolaminu - nesteroidního antirevmatika, které se transdermálně z náplasti uvolňuje do tkání pod místem aplikace. Diklofenak epolamin je léčivo, které se při aplikaci na kůži dobře vstřebává a dosahuje vysokých koncentraci v podkožních tkáních i v kloubu, pokud byl aplikován na kůži nad kloubem. Transdermální náplast s diklofenak epolaminem je v současné době indikována pro lokální léčbu zánětů šlach, kloubů a svalů, způsobených úrazem, jako je vyvrtnutí kloubů, pohmoždění a natržení svalů a šlach.
Ve studii byla studována účinnost této náplasti, pokud jde o sílu a rychlost nástupu analgezie u pacientů s osteoartrózou. Studie byla randomizovaná, dvojitě zaslepená, do studie byli vybráni pacienti se symptomatickou osteoartrózou kolene, s hodnotou skóre bolestivosti v postižené oblasti před zahájením aplikace náplasti minimálně 40 na škále od 0 do 100.
Výsledky sledování ukázaly, že už během 1 hodiny po aplikaci byla analgezie u skupiny léčené diklofenak epolaminem znát: snížení hodnoty skóre bolesti oproti výchozím hodnotám bylo ve skupině s aplikací diklofenak epolaminu signifikantně lepší než ve skupině placeba (P=0,013) a významnost tohoto rozdílu se udržela po celou dobu sledování.
Průměrné hodnoty skóre kloubní bolesti ve skupině s aplikací diklofenak epolaminu byly 2.den studie sníženy oproti výchozí hodnotě o 30% a 7.den sledování o 50%, zatímco ve skupině placeba došlo k poklesu až 30% až 6.den. Na konci studie, tj. 15.den aplikace náplastí, byl pokles hodnot skóre bolesti ve skupině diklofenak epolaminu 70% a ve skupině placeba 38%. Rozdíl mezi skupinami byl statisticky vysoce významný (P<0,0001).
Pokud jde o bezpečnost a toleranci náplasti, žádné závažnější nežádoucí účinky se neobjevily, a mezi skupinami se v jejich výskytu neprojevil žádný rozdíl. Bezpečnost náplasti s diklofenak epolaminem byla srovnatelná s placebem.
Autoři studii uzavřeli kostatováním, že lokální aplikace náplasti s transdermálním uvolňováním diklofenak epolaminu (1,3%) u pacientů s osteoartrózou se vyznačuje prokazatelným analgetickým působením. Nástup účinku je rychlý. Transdermálně aplikovaný dikofenak epolamin má velmi nízkou systémovou absorpci a proto je při dobré analgetické účinnosti významně bezpečnější než perorálně aplikovaná léčiva ze skupiny nesteroidních antirevmatik. Rozšíření indikace náplasti s tímto nesteroidním antirevmatikem o osteoartrózu by představovalo užitečné a vítané rozšíření palety léčiv (v ČR je registrována náplast s obsahem diklofenak epolaminu pod názvem Flector EP Tissugel).
-----
Rovati S, et al. Timing of effect of diclofenac epolamine topical patch 1.3% (FLECTOR Patch) in the treatment of pain due to osteoarthritis of the knee. American Academy of Pain Medicine 25th Annual Meeting (Honolulu, Hawai, January-February 2009). Abstract 237.