Osteodon (kalcitonin): profil léčivého přípravku

Osteodon (kalcitonin): profil léčivého přípravku Osteoporóza je systémové onemocnění skeletu charakterizované nízkým obsahem minerálů v kostní tkáni (nízkou denzitou kostního minerálu) a porušením mikroarchitektury kosti s následným zvýšením rizika zlomenin. Onemocnění je obvykle bezpříznakové nebo provázené jen nespecifickými klinickými projevy, s výjimkou bolesti. Nejzávažnějšími klinickými projevy jsou fraktury, objevující se obvykle až po několikaletém průběhu choroby a postihující typicky páteřní obratle, proximální část femuru nebo předloktí.
Celoživotní riziko fraktury proximálního femuru u padesátiletých žen je asi 14 %, celoživotní riziko osteoporotické fraktury lokalizované na kterémkoli místě skeletu je asi 40 %. S prodlužující se střední délkou života přibývá zlomenin, a za posledních 20 let se proto incidence zlomenin proximálního femuru v České republice zdvojnásobila.
Cílem léčby osteoporózy je snížit riziko zlomeniny, tj. zastavit úbytek kostní hmoty, případně zvýšit množství a kvalitu kostní hmoty. Základní podmínkou úspěšné léčby osteoporózy je dostatečný přívod kalcia, přiměřená dostupnost vitaminu D, přiměřená tělesná aktivita a navození vyrovnané nebo pozitivní metabolické kostní bilance. V rámci antiresorpční léčby se podává hormonální substituční terapie (HRT), selektivní modulátory estrogenních receptorů (raloxifen), kalcitonin či bisfosfonáty (v poslední době se o této skupině rozvíjí odborná diskuse).
Kalcitonin je u savců secernován parafolikulárními buňkami štítné žlázy. Je to jednořetězcový polypeptidový hormon s 32 aminokyselinami. Pro biologickou aktivitu je nezbytná disulfidová vazba mezi pozicemi 1 a 7. Kalcitonin v organismu cirkuluje v různých formách, od monomeru až po formy s vysokou molekulovou hmotností. Lidský monomer kalcitoninu má plazmatický poločas kolem 10 minut, lososí kalcitonin má tento poločas prodloužen a má pomalejší metabolickou clearance. Kalcitonin působí tlumivě na osteoklasty, zvyšuje tubulární reabsorpci vápníku, působí analgeticky a mírně zvyšuje kostní novotvorbu.

Charakteristika

Účinnou látkou přípravku Osteodon je syntetický lososí kalcitonin (salcatonin), kompletně zbavený jiných živočišných bílkovin. Kalcitonin je jedním z hormonů významně regulujících minerálový a kostní metabolismus. Kalcitonin snižuje mobilizaci vápníku z kostí během stavů se zvýšeným metabolismem minerálů a lehce snižuje koncentraci vápníku v séru. V kostech tlumí aktivitu a proliferaci osteoklastů a stimuluje aktivitu a tvorbu osteoblastů. Navozuje tak pozitivní metabolickou bilanci ve skeletu. Vzhledem k jeho účinku na snížení reabsorpce fosfátů, sodíku a vápníku v ledvinách dochází k urychlenému vylučování nadbytečného vápníku z cirkulace. Kalcitonin vykazuje významný analgetický účinek, pravděpodobně působením na úrovni CNS. Kalcitonin lidský i jemu podobné vykazují inhibiční účinek na časné fáze exsudativních zánětlivých procesů. Byl rovněž prokázán inhibiční účinek na exogenní sekreci pankreatu a žaludku. Farmakokinetické vlastnosti
Kalcitonin nemůže být podáván perorálně vzhledem k enzymatické degradaci v žaludku. Ve srovnání s lidským a vepřovým kalcitoninem plazmatická koncentrace lososího kalcitoninu klesá mnohem pomaleji a jeho plazmatický poločas eliminace je delší, což svědčí o mnohem větší stabilitě molekuly.
Kalcitonin je metabolizován v ledvinách a vylučován močí. Metabolická clearance je snížena u uremických a nefrektomovaných pacientů.

Indikace

Lososí kalcitonin je indikován k léčbě osteoporózy různé etiologie, bolestí v kostech způsobených osteolýzou (např. při maligním onemocnění), chronické hyperkalcémie způsobené nádorovým onemocněním, hyperparathyreózou nebo intoxikací vitaminem D, k léčbě Pagetovy choroby (osteitis deformans) a dále k léčbě neurodystrofických poruch (např. Sudeckova choroba).

Nežádoucí účinky a interakce

U některých pacientů byly popsány při podávání lososího kalcitoninu (zejm. injekčním) případy nausey a občasného zvracení nebo lehké zarudnutí obličeje s pocity tepla. Po nazální aplikaci byly občas pozorovány lokální projevy, jako je rýma, kýchání, suchá nebo hyperemická sliznice, krvácení z nosu.
Tyto projevy obvykle spontánně ustoupí a dočasná redukce dávky je nezbytná pouze ve výjimečných případech.
Přípravek je kontraindikován při přecitlivělosti na kalcitonin a pomocné látky obsažené v přípravku. Ačkoliv se jedná o mimořádně bezpečný přípravek, chybějí dostatečné klinické údaje o účincích kalcitoninu u dětí. Přípravek proto nemá být podáván matkám v době kojení.
U pacientů trpících chronickou rinitidou a u pacientů po chirurgickém výkonu v dutině nosní může být zhošena absorpce kalcitoninu nosní sliznicí, a je proto vhodné po 1-2 letech léčby kontrolovat účinnost léčby (zátěžový test kalcitoninem). Vzácně může kalcitonin jako polypeptid vyvolat lokální nebo celkovou hypersenzitivní reakci - potom je třeba léčbu ukončit. U některých pacientů se mohou tvořit protilátky proti kalcitoninu (velmi málo a obvykle se vyskytují až po vysokých dávkách). Tvorba těchto protilátek obvykle není spojena se ztrátou účinnosti kalcitoninu, u některých pacientů však účinnost dlouhodobé léčby klesá v důsledku down-regulace receptorů. Známkou úspěšnosti léčby je stabilizace jak denzity kostního minerálu v páteři a v proximálním femuru, tak biochemických markerů kostní remodelace. Pokud při léčbě denzita kostního minerálu prokazatelně klesá, je třeba na základě klinického obrazu rozhodnout o způsobu další léčby.

Dávkování a způsob podání

Osteodon je k dispozici ve formě spreje k intranasální aplikaci. Aplikace přípravku se provádí vstříknutím do nosní dírky. Podle síly a určené dávky se přípravek aplikuje v jedné dávce nebo v dílčích dávkách.
Osteoporóza: Doporučuje se dávka 100-200 IU kalcitoninu denně či obden. S výhodou lze aplikovat 100 IU v poledne a 100 IU večer před ulehnutím. Po zlepšení příznaků a při chronické léčbě lze dávku snížit podle klinického stavu. Léčba je obvykle dlouhodobá, je však zcela bezpečná, a může proto trvat i několik let.
Bolesti v kostech způsobené maligními tumory: Léčba se zahajuje podáváním 200-400 IU kalcitoninu denně intranasálně až do nástupu analgetického účinku. Pro delší léčbu je možné dávku snížit a prodloužit intervaly podle analgetického účinku.
Hyperkalcémie: Podává se obvykle 200-400 IU kalcitoninu denně.
Pagetova choroba: Doporučená dávka je 100-200 IU kalcitoninu denně. U Pagetovy choroby i u dalších chronických onemocnění by léčba měla trvat několik měsíců (nejméně 3 měsíce). V některých případech je nezbytné dlouhodobé podávání (1 rok i déle).
Neurodystrofické poruchy (Sudeckova choroba): Při zahájení léčby se doporučuje podávat 200 IU kalcitoninu denně po dobu 2-4 týdnů a poté dávku snížit na 100 IU do celkové doby léčby 6 týdnů, podle klinického obrazu.


Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP. Profil přípravku zpracován kolektivem autorů vedeným profesorem MUDr. Janem Švihovcem, DrSc., s využitím odborné literatury a SPC dle poslední revize.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.