FlectorEP Rapid 50 mg, FlectorEP Gel, FlectorEP Tissugel (diclofenacum epolaminum): profil léčivého přípravku

FlectorEP Rapid 50 mg, FlectorEP Gel, FlectorEP Tissugel (diclofenacum epolaminum): profil léčivého přípravku Pohybový aparát může být postižen celou řadou patologických stavů, od přetížení a úrazů až po zánětlivé a degenerativní choroby. Tyto stavy mohou spolu souviset, přecházet jeden ve druhý, případně jeden z nich může být rizikovým faktorem pro vznik jiného. Zánětlivá a degenerativní onemocnění se mohou překrývat. Často se setkáváme s poškozením pohybového aparátu z přetížení. Tato poškození vznikají následkem pravidelného dlouhodobého zatěžování pohybového aparátu nad jeho fyziologické možnosti. Do této skupiny patří například tendovaginitidy, tendoperiostózy, epikondylitidy - vesměs onemocnění, která se vyznačují přítomností zánětlivé komponenty. Významnou skupinu patologických stavů vzniklých z přetěžování tvoří entezopatie - mikrotrhliny šlach a jejich úponů. Do této skupiny onemocnění patří tzv. tenisový a oštěpařský loket, skokanské koleno, bolestivé tříslo, postižena může být oblast velkého trochanteru a další oblasti. Neadekvátní dlouhodobé zatěžování kloubů přispívá i ke vzniku degenerativních onemocnění - například osteoartrózy. I v etiologii tohoto onemocnění hraje svoji roli zánětlivá složka.

V terapii této pestré škály stavů, pro které je společným jmenovatelem přítomnost zánětlivé komponenty a vedoucími příznaky jsou bolest a porucha funkce, mají své pevné místo nesteroidní antirevmatika (non-steroidal anti-inflammatory drugs, NSAID). Zástupci této skupiny patří vůbec k nejužívanějším léčivům. Jde o heterogenní skupinu látek, jejichž společným jmenovatelem je protizánětlivý, analgetický a antipyretický (u některých látek i antiagregační) účinek. Kombinace těchto účinků je předurčuje k léčbě stavů se zánětlivou a algickou složkou. Pokud jde o antiflogistické působení, ve srovnání s kortikosteroidy je jejich výhodou chybění hormonálních nežádoucích vedlejších účinků. V oblasti analgetického působení je zase předností NSAID ve srovnání s analgetiky opioidního typu nepřítomnost nebezpečí návyku a skutečnost, že netlumí dechové centrum. Podstatou protizánětlivého působení nesteroidních antirevmatik je inhibice cyklooxygenázy (COX), enzymu zodpovědného za syntézu prostaglandinů. Objev izoforem cyklooxygenázy (COX-1 a COX-2) vedl k hlubšímu poznání úlohy těchto enzymů, a přechodně převládal názor, že COX-2 je jednoznačně prozánětlivý enzym, zatímco COX-1 má vysloveně fyziologickou úlohu (například v ochraně žaludeční sliznice), jeho inhibice není žádoucí a že budoucnost patří léčivům s vysokou selektivitou vůči COX-2. Další výzkum ukázal, že také izoenzym COX-2 má svou fyziologickou roli, a že selektivní inhibice tohoto enzymu vede k nežádoucím účinkům. Proto se neselektivní léčiva nepřestala používat a v praxi můžeme pozorovat i určitou renesanci jejich užívání, a to v přípravcích jak pro lokální, tak pro celkové podání.
Jedním z široce používaných léčiv ze skupiny neselektivních NSAID je diclofenac. Na našem trhu je k dispozici mimo jiné jako diclofenacum epolaminum v řadě přípravků pod společným názvem Flector (IBSA) v lékové formě gelu (Flector EP Gel), náplasti (Flector EP Tissugel) a granulátu pro přípravu nápoje (Flector EP Rapid 50 mg).

Charakteristika

Diclofenac je nesteroidní antirevmatikum ze skupiny derivátů fenyloctové kyseliny. Vyznačuje se výraznou protizánětlivou aktivitou a analgetickým působením. Kombinace těchto vlastností jej předurčuje k použití u zánětlivých a bolestivých postižení pohybového aparátu, jako je poranění měkkých tkání, bolest a ztuhlost kloubů, u zánětlivých revmatických onemocnění a dny, ale také u některých bolestivých stavů mimo pohybový aparát, jako je například dysmenorea a renální kolika. Výhodou tohoto léčiva je možnost aplikace v nejrůznějších lékových formách včetně lokálních a jeho relativně vysoká bezpečnost.
Mechanismus účinku diclofenacu spočívá v inhibici syntézy prozánětlivých prostaglandinů. Působí jak na izoenzym COX-1, tak na COX-2. Jednotlivá léčiva ze skupiny NSAID mají však různý poměr inhibice obou izoforem - čím vyšší je poměr ve prospěch inhibice COX-1, tím větší je ohrožení gastrointestinální sliznice, jejíž ochranu COX-1 zajišťuje. Diclofenac má tento poměr inhibice nižší než některá další NSAID (například indometacin a piroxicam), což vysvětluje jeho větší bezpečnost a nižší ulcerogenní potenciál. Na protizánětlivém působení diclofenaku se podílejí i další mechanismy, například snižování koncentrace interleukinu-6 a substance P.
Analgetické a antipyretické působení diclofenaku se projevuje již při jednorázovém podání, protizánětlivý účinek se dostaví při aplikaci vyšších dávek podávaných po několik dnů.

Farmakokinetika

Vstřebávání diclofenacu záleží na způsobu aplikace a lékové formě. Po perorálním podání (Flector EP Rapid) se diclofenac dobře vstřebává, při průchodu léčiva játry se projevuje first pass effect, do systémové cirkulace se dostává asi 60 % látky. Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo u diclofenac epolaminu za 30 až 40 minut, zatímco u diclofenaku sodného za 90 až 120 minut. Vrcholové plazmatické koncentrace lineár- ně stoupají se vzrůstající dávkou. Diclofenac se z velké části váže na plazmatické proteiny. Pokud jde o poločas eliminace, patří diclofenac mezi NSAID s krátkým poločasem. Distribuce do tkání je dobrá, diclofenac proniká dobře synoviální membránou. Poločas eliminace ze synoviální membrány je oproti plazmě přibližně trojnásobný.
Eliminace diclofenacu probíhá převážně prostřednictvím biotransformace v játrech, hlavním metabolitem je 4-hydrodiclofenac, který se spolu s netransformovaným léčivem (přibližně 6 %) vylučuje hlavně močí.
Při lokální aplikaci na kůži, například v gelu (Flector EP Gel) či náplasti (Flector EP Tissugel) se diclofenac postupně vstřebává do podkožních tkání, malý podíl i do systémového řečiště. Metabolismus léčiva a jeho kinetika včetně eliminace jsou stejné jako při perorálním podání.

Klinické studie

Účinnost a bezpečnost přípravků s obsahem diclofenacu byla hodnocena v celé řadě klinických studií s mnohatisícovými soubory pacientů. Studie prokázaly analgetický účinek již při jednorázovém podání, přičemž maximální analgetický účinek nastupuje přibližně při týdenním podávání. Při podávání diclofenacu opakovaně po dobu 2 až 3 týdnů se plně projevuje jak analgetický, tak protizánětlivý účinek, což je výhodné u přetrvávajících nebo rekurentních bolestí, doprovázejících zánětlivá onemocnění. Tento účinek se projevuje snížením ranní ztuhlosti kloubů, zlepšením jejich funkce a snížením bolestivosti v klidu i při pohybu. Účinnost diclofenacu byla ověřena u kloubních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, ankylozující spondylitida, u degenerativních revmatických onemocnění, jako je osteoartróza, u akutní dny a dysmenorey. Dále byla jeho účinnost ověřena u mimokloubního revmatismu (tendinitidy, bursitidy, fibromyalgie, algických páteřních syndromů). V těchto indikacích se osvědčil diclofenac také ve formě gelu. V klinických studiích byla dále potvrzena účinnost a bezpečnost diclofenacu při poúrazových stavech pohybového ústrojí, jako jsou pohmožděniny, či onemocněních z přetěžování, např. entezopatiích, dále u dysmenorey a dalších bolestivých stavů.
Důležitým faktorem jsou vlastnosti sloučeniny, ve které je diclofenac vázán. Nová forma - diclofenac epolamin - má oproti tradiční sodné soli řadu výhod. Studie porovnávající perorálně podaný diclofenac epolamin s diclofenacem sodným ukázaly, že epolamin se vyznačuje významně kratším časem resorpce a kratším časem k dosažení maximální plazmatické koncentrace, jejíž hodnota je u diclofenac epolaminu dokonce o něco vyšší, a tím i rychlejší úlevou od bolesti (15 až 30 minut od podání). Podle výsledků klinických studií je analgezie u akutní kloubní bolesti a pooperačních bolestí při použití epolaminu intenzivnější. Významně delší je u diclofenac epolaminu oproti sodné soli i průměrné trvání analgezie při ortopedických/posttraumatických bolestech.

Indikace

Flector EP Rapid: léčba poúrazových a pooperačních otoků a bolestí, při bolestech po zubařských a ortopedických výkonech, při bolestech a zánětech ženských pohlavních orgánů a při bolestivé menstruaci, doplňková léčba při infekčních onemocněních, zvláště v oblasti uší, nosu a krku. Flector EP Gel: lokální terapie poúrazových stavů pohybového ústrojí (např. pohmoždění kloubů, svalů a šlach), degenerativních procesů v průběhu revmatických onemocnění. Léčba projevů mimokloubního revmatismu (např. bolesti svalových úponů). Flector EP Tissugel: lokální léčba poúrazových stavů šlach, vazů, kloubů (podvrtnutí, pohmoždění, bolestí v krční a křížobederní oblasti).

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Podání všech tří forem Flectoru EP (Rapid, Gel, Tissugel) je kontraindikováno při aktivním vředu dvanáctníku, přecitlivělosti na účinnou látku, nesnášenlivosti kyseliny acetylsalicylové a jiných NSAID, u osob ve věku do 14 let (EP Rapid) nebo do 15 let (lokální formy). U Flector EP Tissugelu se náplast nesmí přikládat na otevřené rány ani na kůži infikovanou či jinak změněnou kožní chorobou, nesmí se přikládat na sliznice. Z nežádoucích účinků se u obou lokálních forem může vyskytnout svědění, pálení a zčervenání kůže, případně exantém a fotosenzitivita. U Flectoru EP Rapid se může vyskytnout nauzea, pálení žáhy, bolesti v nadbřišku, vzácně bolesti hlavy, kožní reakce, trombocytopenie, gastrointestinální ulcerace.

Dávkování a způsob podání

Flector EP Rapid (diclofenacum epolaminum 65 mg v 1 sáčku) se dodává v balení po 10 a 20 sáčcích. Dospělým se podává obvykle 1 sáček 2 - 3krát denně, dětem od 14 let a dospělým při mírnějších bolestech v množství 50 až 100 mg rozděleném do 2 až 3 dávek. Flector EP Gel (diclofenacum epolaminum 12,92 mg v 1 g gelu) je dodáván v tubách po 60 a 100 g. Nanáší se 3 - 4krát denně v množství 2 až 4 g na postižené místo a lehce vmasíruje. Maximální doba používání: 14 dní. Flector EP Tissugel (diclofenacum epolaminum 180 mg v jedné náplasti) je dodáván v balení po 2 a 5 náplastech. Náplast se aplikuje 2krát denně (ráno a večer) na postižené místo, nejdéle po dobu 10 až 14 dnů. Léčbu je možno na doporučení lékaře doplnit celkovým podáváním diclofenacu.

Poznámka: Statut přípravků: léčivé přípravky. Flector EP Gel, Flector EP Tissugel: nejsou vázány na lékařský předpis. Flector EP Rapid: je vázán na lékařský předpis. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz číselník VZP. Další přípravky s diclofenacum epolaminum: t. č. není žádný přípravek registrován SÚKL.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.