Aspirin a astma: ze studií vyplývají nová doporučení ohledně NSAID

Aspirin a astma: ze studií vyplývají nová doporučení ohledně NSAID Astma indukované aspirinem (AIA, aspirin-induced asthma) je významný klinický syndrom, který se vyskytuje u řady pacientů trpících bronchiálním astmatem.  Projevuje se záchvatem dušnosti, začínajícím obvykle 30 minut až 3 hodiny po požití aspirinu. Přestože název onemocnění je odvozen od aspirinu, existuje u postižených zkřížená senzitivita i vůči jiným nesteroidním antiflogistikům (NSAID) – inhibitorům cyklooxygenázy (COX), užívaných často jako analgetika.

Dosavadní údaje o frekvenci výskytu AIA v populaci astmatiků jsou velmi rozdílné. Vzhledem k rostoucí spotřebě NSAID (včetně volně prodejných přípravků) nabývá na důležitosti i upřesnění souvislosti mezi užíváním aspirinu (a ostatních NSAID) a astmatem. Je přípustné, aby pacienti s astmatem nekontrolovaně užívali volně prodejná léčiva ze skupiny NSAID a jaké to přináší riziko?

Metaanalýza dosavadních studií na téma frekvence výskytu AIA v populaci astmatiků a zkřížené senzitivity těchto pacientů vůči běžně používaným, volně prodejným NSAID byla publikována v British Medical Journal (2004;328:434).  Do metaanalýzy bylo zahrnuto 21 studií, v kterých byla diagnosa AIA potvrzena provokačním testem. Výsledky ukázaly, že výskyt aspirinem indukovaného astmatu je překvapivě vysoký:  u dospělých astmatiků v průměru 21% (max. 29 %), u dětí průměrně 5 % (max. 14 %). To znamená, že každý pátý dospělý astmatik je postižen AIA. Přitom příznaky AIA v anamnéze jsou udávána jen u 3 % dospělých a 2 % dětí. Rozdíl mezi objektivně zjištěným výskytem AIA a anamnestickým i údaji je pravděpodobně dán tím, že si pacienti neuvědomují souvislost mezi požitím analgetika a nástupem záchvatu dušnosti.  

U většiny pacientů s AIA byla prokázána zkřížená senzitivita vůči volně prodejným NSAID (ibuprofen: 98 %, naproxen: 100 %, diclofenac: 93 %). Senzitivita vůči paracetamolu se vyskytla jen u 2 % pacientů s AIA a reakce byly méně závažné. Tento jev pravděpodobně souvisí s mechanismem účinku jednotlivých NSAID: analgetický účinek aspirinu je zprostředkován inhibicí isoenzymu COX-1 a další léčiva, např. ibuprofen, diclofenac působí inhibici COX-1 a COX-2. Právě blokáda isoenzymu COX-1 je součástí patofyziologických procesů spojených se vznikem astmatického záchvatu. Účinek paracetamolu je však zprostředkován blokádou jiného (nedávno identifikovaného) isoenzymu: COX-3. Mechanismus účinku paracetamolu je tedy odlišný od patofyziologických procesů spojených se vznikem AIA.  

Autoři předpokládají (a některé studie to dokládají), že kromě paracetamolu (inhibujícího COX-3) budou pro pacienty s bronchiálním astmatem relativně bezpečná novější léčiva ze skupiny selektivních blokátorů COX-2 (tzv. coxiby, které ovšem nejsou zpravidla volně prodejné). Doporučují, aby u aspirinu a dalších NSAID, u kterých existuje riziko vyvolání astmatického záchvatu, byla na balení uvedena informace, která na toto nebezpečí upozorňuje.   

Značná část pacientů s bronchiálním astmatem je tedy senzitivní vůči aspirinu a dalším volně prodejným NSAID - naproxenu, indometacinu a diclofenacu, i když o této okolnosti nevědí buď proto, že žádné z těchto léčiv neužívali, nebo si neuvědomili souvislost mezi jejich užitím a záchvatem dušnosti. Protože jde o volně prodejné léky, měli by být tito pacienti svými lékaři o riziku výskytu nediagnostikovaného AIA informováni (spolehlivě potvrdit tuto diagnosu je možno jen provokačním testem, který však pro svá rizika není v běžných ambulantních podmínkách bezpečně proveditelný).

I lékárník by měl mít na paměti, že každý pátý dospělý astmatik by mohl zareagovat na jmenovaná léčiva záchvatem dušnosti, zatímco u paracetamolu je tato pravděpodobnost minimální. Pacienty, kteří užívají antiastmatickou léčbu a požadují volně prodejná léčiva z uvedené skupiny, by měl lékárník na riziko upozornit (obdobně jako pacienty užívající např. antacida – vzhledem k nežádoucím gastrointestinálním účinkům neselektivních a COX-1 selektivních nesteroidních antiflogistik).

Jenkins C, Costello J, Hodge L. Systematic review of prevalence of aspirin induced asthma and its implications for clinical practice.  Brit Med J 2004;328:434.  

Schwab JM, Schluesener HJ, Laufer S. COX-3: just another COX or the solitary elusive target of paracetamol? Lancet 2003;361: 981-2.

Stevenson DD, Simon RA. Lack of cross-reactivity between rofecoxib and aspirin in aspirin-sensitive patients with asthma. J Allergy Clin Immunol 2001;108: 47-51.

Levy S, Volans G. The use of analgesics in patients with asthma. Drug Safety 2001;24: 829-41.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.