Pokud jde o význam vitaminu C v prevenci a léčbě respiračních onemocnění, je nejdůležitější jeho působení na imunitní systém, dále ochrana sliznic před antioxidačním poškozením a také protialergické působení.
Vitamin C (kyselina askorbová) je pro lidský organismus nepostradatelná látka, která má zásadní význam pro stav a správnou funkci všech systémů lidského organismu. Z fyziologického významu vitaminu C vyplývá, že jeho nedostatek poškozuje funkci těchto systémů. Pokud jde o význam v prevenci a léčbě respiračních onemocnění, je nejdůležitější jeho působení na imunitní systém, dále ochrana sliznic před antioxidačním poškozením a také protialergické působení vitaminu C.
Vitamin C především přispívá udržení normální funkce imunitního systému (například v obraně proti infekcím). Proto tento vitamin imunitní buňky kumulují ve vysoké koncentraci. Je potřebný pro adekvátní funkci všech druhů leukocytů včetně jejich migrace, schopnosti fagocytózy, cytotoxického působení i apoptózy vyčerpaných buněk. Je důležitý i pro funkci B lymfocytů včetně produkce protilátek. Vitamin C má základní význam i pro bariérovou funkci kůže a sliznic, která brání vstupu infekce do organismu.1
Vitamin C je dále velmi důležitý jako univerzální antioxidant; přispívá k ochraně buněk (resp. buněčné DNA, proteinů a lipidů) před oxidativním stresem. To je velmi důležité, protože při vzniku řady závažných chronických onemocnění hraje významnou roli chronický zánět způsobený oxidativním stresem, tedy přebytkem reaktivních sloučenin kyslíku (ROS, reactive oxygen species) v tkáních. Tyto přebytečné, škodlivé látky vitamin C neutralizuje a odstraňuje.2
V ochraně sliznic dýchacího systému před infekcí hraje významnou roli i protialergický účinek vitaminu C. Sliznice respiračních cest je u alergiků, např. pacientů s bronchiálním astmatem, postižena zánětlivými změnami („alergický zánět“), které jsou příčinou vyšší slizniční dráždivosti (bronchiální hyperreaktivita), a příznaků jako je kašel a dušnost; alergický zánět a narušená bariérová funkce sliznic u alergiků zvyšuje i riziko nasedajících respiračních infekcí.
Klinické studie potvrzují význam vitaminu C
Mimořádný význam vitaminu C pro lidský organismus byl potvrzen mnoha studiemi. Například pokud jde o imunitní systém, bylo prokázáno, že kyselina askorbová je potřebná k fungování prakticky všech komponent vrozené i adaptivní imunity.3 Deficit vitaminu C vede ke zvýšené náchylnosti k infekčním onemocněním, která dále zvýšenou spotřebou tento deficit prohlubují. Pacienti s respiračními chorobami trpí často deficitem vitaminu C.4 Suplementace vitaminu C vede u pacientů s respiračními infekcemi ke zlepšení klinického obrazu, tento vitamin by měl být tedy i součástí léčby.5 Deficit vitaminu C zvyšuje i riziko vzniku alergií, resp. alergického zánětu. Jak ukázaly studie, suplementace vitaminu C snižuje četnost a závažnost alergických projevů svým působením na tlumení alergického zánětu6 a tím i ke snížení rizika nasedajících infekcí.
Výskyt deficitu je častý i v rozvinutých zemích
Potřeba vitaminu C se zvyšuje např. při fyzické a psychické námaze, při infekčních a zánětlivých onemocněních, při chorobách spojených s oxidativním stresem, v rekonvalescenci, při hojivých procesech a dalších stavech. Protože člověk (jako všichni primáti) nemá enzymatické vybavení pro vlastní produkci kyseliny askorbové, musí pravidelně v dostatečném množství tento vitamin přijímat. Následkem chybných stravovacích návyků a dalších vlivů (např. škodlivých faktorů životního prostředí) je deficit vitaminu C (a proto i výskyt chorob vznikajících na podkladě chronického zánětu) překvapivě častý i v rozvinutých zemích, a to u dospělých i u dětí.7 Z těchto důvodů má zásadní význam dostatečný příjem vitaminu C, včetně využití jeho suplementace ve formě nutričních doplňků nejen v prevenci, ale i jako součást léčby respiračních infekcí. Pro zjištění individuálního deficitu vitaminu C je výhodné orientační stanovení jeho hladiny v moči (detekční proužky Uro C-Kontrol, které jsou součástí balení přípravků řady Lipo C Askor).
Literatura - výběr
1. Carr AC, Maggini S. Vitamin C and immune function. Nutrients 2017;9:1211.
2. Lane DJR, Richardson DR. The active role of vitamin C in mammalian iron metabolism: Much more than just enhanced iron absorption! Free Radic Biol Med 2014;75:69-83.
3. European Food Safety Authority. Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to vitamin C. EFSA Journal 2010;8:1815.
4. Bakaev VV, Duntau AP. Ascorbic acid in blood serum of patients with pulmonary tuberculosis and pneumonia. Int J Tuberc Lung Dis 2004; 8:263-266.
5. Hunt C, Chakravorty NK, Annan G, et al. The clinical effects of vitamin C supplementation in elderly hospitalised patients with acute respiratory infections. Int J Vitam Nutr Res 1994; 64:212-219.
6. Vollbracht C, Raithel M, Krick B, et al. Intravenous vitamin C in the treatment of allergies: an interim subgroup analysis of a long-term observational study. J Int Med Res 2018;46:3640-3655.
7. Boženský J, Kopřiva F, Kotlářová L, Kostiuk P, et al. Vitamin C, anti-infective immunity and the issue of decreased vitamin C levels in children. Biomed J Sci Tech Res 2021;35:27532-8.