Tiotropium v léčbě CHOPN - nová studie

Tiotropium v léčbě CHOPN - nová studie Tiotropium je bronchodilatačně působící parasympatolytikum, používané u pacientů s chronickou obstrukční chorobou (CHOPN), zvláště středního a těžšího stupně. Na kongresu Evropské respirační společnosti (Mnichov, 2.-6.9.2006) byly prezentovány závěry nové klinické studie, která hodnotila účinek inhalačního podávání tiotropia (Spiriva, Boehringer Ingelheim) u pacientů s CHOPN ve II.stádiu.
Tiotropium je dlouhodobě působící parasympatolytikum (anticholinergikum); vazbou na muskarinové receptory hladké svaloviny průdušek snižuje bronchokonstrikční účinky acetylcholinu. Účinek nastupuje během 30 minut a přetrvává 24 hodin. Dlouhodobé trvání účinku je pravděpodobně dáno velmi pomalou disociací z receptoru M3, s významně delším poločasem disociace než u ipratropia.

Tiotropium patří mezi dlouhodobě působící bronchodilatancia a je první a dosud jediné inhalační anticholinergikum určené pro udržovací léčbu CHOPN, které se podává jen jednou denně. Mezinárodně uznávané směrnice GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) doporučují dlouhodobě působící bronchodilatancia u pacientů od II. (středně těžkého) stádia CHOPN jako léčbu první volby. Tiotropium zajišťuje významné a přetrvávající zlepšení plicních funkcí, snižuje námahovou dušnost a umožňuje postiženým lépe zvládat běžné denní aktivity. Lék snižuje počet exacerbací a s nimi souvisejících hospitalizací. 

Tiotropium způsobuje výraznou a 24 hodin přetrvávající bronchodilataci a snížení parametrů hyperinflace (retence vzduchu). U pacientů, jimž je tiotropium podáváno, dochází ke snížení námahové dušnosti vyvolané fyzickou aktivitou a k nižší potřebě úlevové medikace. V klinických studiích bylo při podávání tiotropia nejčastějším nežádoucím účinkem sucho v ústech, které ovšem nebylo nijak výrazné a v průběhu léčby často vymizelo.

V nové, na kongresu ERS publikované 12týdenní dvojitě zaslepené, randomizované, placebem kontrolované studii byla pacientům s lehčí formou CHOPN (FEV1/FVC < 70%, postbronchodilatační FEV1 ≥ 60% normy a MRC symptomové skóre ≥2) bylo podáváno tiotropium v dávce 18 µg prostřednictvím inhalátoru HandiHaler. Parametry plicní funkce byly vyšetřeny spirometrií před podáním léčiva a 30 min, 1 hodinu and 2 hodiny po jeho podání.  Primární endpointem byla změna plochy pod křivkou (area under the curve, AUC) jednovteřinové vitální kapacity (FEV1) po 12 týdnech terapie, při vyšetření 2 hodiny po podání dávky.

Výsledky studie: Tiotropium významně zlepšilo FEV1 (usilovný výdech vitální kapacity za jednu sekundu) o 8,4% (p<0.0001, AUC0-2hod), významně zvýšilo trough FEV1 (usilovný výdech za jednu sekundu před podáním tiotropia) o 6% (p<0.0001), zlepšení bylo zřejmé již po 30 minutách od podání první dávky Spirivy a přetrvávalo více než 24 hodin, a to po celých 12 týdnů trvání studie. Rozsah zlepšení funkce plic u pacientů se středně těžkou CHOPN je srovnatelný se zlepšením pozorovaným u pacientů s těžkým stádiem CHOPN.

Výsledky ukázaly, že tiotropium signifikantně zlepšilo ukazatele průchodnosti bronchů u pacientů s CHOPN zařazených do studie.  Podle autorů výsledky studie prokázaly, že tiotropium je vhodným léčivem i nejen pro CHOPN těžkého stupně, ale i pro CHOPN II. stupně. Studie dokládá zejména účinnost farmakoterapie CHOPN a zdůrazňuje význam léčby od časnějších stádií nemoci. 
 

Johansson G, Lindberg A, Romberg K, et al. A. Roquet.  Bronchodilator efficacy of tiotropium in patients with mild COPD. ERS Annual Congress, Munich, 2.-6.9.2006.
https://www.ersnetsecure.org/public/prg_congres.abstract?ww_i_presentation=24509
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.