Paralen Plus: profil léčivého přípravku

Paralen Plus: profil léčivého přípravku Chřipka či nachlazení je akutní onemocnění virového původu, provázené bolestí krku, hlavy, svalů nebo kloubů, rýmou a kašlem, pocitem únavy a schvácenosti a velmi často zvýšenou teplotou či horečkou. Protože jde o virové onemocnění, má terapie symptomatickou povahu. Suchý dráždivý kašel je vhodné tlumit antitusiky, produktivní kašel (s vykašláváním) je indikací k podání expektorancií nebo mukolytik, které usnadní odkašlávání.
Příznaky je možno ovlivňovat jednotlivými léčivy, výhodnější je však kombinace léčiv v jednom přípravku. Tento přístup je pro pacienta přijatelnější, zaručuje lepší compliance a vede k rychlejšímu potlačení symptomů. Pro rychlé a komplexní ovlivnění příznaků chřipky a nachlazení je výhodná aplikace kombinovaného přípravku, který obsahuje účinnou látku ze skupiny analgetik-antipyretik (snížení teploty a ovlivnění bolestí hlavy, kloubů a svalů), antitusikum (ztlumení kašle) a léčivo, které má vliv na dekongesci nosní sliznice a usnadnění dýchání (v perorálních přípravcích se nejčastěji používá pseudoefedrin).

Charakteristika

Paralen Plus je kombinovaný přípravek složený z analgetika-antipyretika paracetamolu, antitusika dextromethorfanu a sympatomimetika pseudoefedrinu.
Paracetamol (acetaminophen) je acetanilidový derivát. Základním mechanismem účinku je inhibice cyklooxygenázy (COX, dříve prostaglandin syntetáza), enzymu, který katalyticky konvertuje kyselinu arachidonovou na PGG2, který se dále transformuje na další prostanoidy (prostaglandiny a tromboxany), jež se účastní procesu vzniku a rozvoje akutní bolesti, zánětu a horečky. Analgetický a antipyretický účinek paracetamolu je relativně krátkodobý a trvá 3 - 6 hodin. Paracetamol neovlivňuje glykémii, a je tedy vhodný i u diabetiků, a protože výrazně neovlivňuje krevní srážlivost, lze jej použít u pacientů, kteří užívají perorální antikoagulacia či trpí hemofilií.
Dextrometorfan je syntetické antitusikum kodeinového typu, které působí selektivně na centrum kašle v prodloužené míše. Antitusický účinek je srovnatelný s kodeinem, avšak nevykazuje jeho účinky analgetické ani narkotické, a riziko vzniku návyku je minimální. V terapeutických dávkách nepůsobí útlum dechového centra. Nástup účinku je rychlý a přetrvává 4 - 6 hodin.
Pseudoefedrin je sympatomimetikum, které působí dekongesci hyperemických sliznic bez výrazných ostatních efedrinových účinků (tachykardie, euforie). Je to D(+)-stereoizomer efedrinu s účinky vazokonstrikčními, bronchodilatačními a s dekongesčními účinky na hyperemické sliznice horních cest dýchacích s malým a nevýznamným ovlivněním krevního tlaku a CNS. Dekongescenční účinky nastupují přibližně za 30 minut po perorálním podání a trvají asi 4 hodiny.

Farmakokinetika

Paracetamol se rychle a téměř úplně vstřebává z gastrointestinálního traktu. Rychle se distribuuje do všech tkání a tělesných tekutin. Maximální plazmatické koncentrace je dosaženo za 10 - 60 minut po perorální aplikaci. Intenzivně se biotransformuje, méně než 5 % podané dávky se vyloučí v nezměněné formě. Část podaného paracetamolu se biotransformuje na vysoce reaktivní metabolit, který se inaktivuje vazbou na glutathion, při podání vysokých dávek či předávkování se vazebná kapacita glutathionu vyčerpá a může dojít k závažnému poškození jater. Biologický poločas eliminace se pohybuje mezi 1 a 3 hodinami, u závažné jaterní insuficience dochází k jeho prodloužení až na 5 hodin. U insuficience ledvin nedochází k prodloužení biologického poločasu eliminace, ale protože se paracetamol vylučuje převážně ledvinami, je třeba dávku redukovat. Paracetamol prostupuje placentární bariérou a je vylučován do mateřského mléka.
Dextrometorfan se po aplikaci rychle a téměř úplně vstřebává, v játrech podléhá výraznému first-pass efektu. Hlavní aktivní metabolit - dextrorfan - je detekovatelný v krvi za 15 minut po podání, maximální plazmatické koncentrace je dosaženo za 1 - 2 hodiny. Vylučování probíhá z 85 % ledvinami, vazba na bílkoviny plazmy nebyla prokázána. Eliminační poločas je 6,5 hodiny.
Pseudoefedrin se rychle resorbuje z trávicího ústrojí, proniká do mateřského mléka a vylučuje se převážně ledvinami. Přibližně 70 - 90 % je vylučováno močí nezměněno, 1 - 6 % je vylučováno jako aktivní metabolit norpseudoefedrin. Biologický poločas eliminace pseudoefedrinu je 9 - 16 hodin. Antacida (např. hydroxid hlinitý) zvyšují vstřebávání po podání per os (kaolin je naopak snižuje), alkalizace moči sníží jeho vylučování do moči.

Indikace

Paralen Plus je určen k symptomatické léčbě horečnatých virových infekcí, akutních i chronických onemocnění respiračního traktu provázených suchým, dráždivým či záchvatovitým kašlem. Kombinovaný přípravek účinně ovlivňuje zvýšenou teplotu, sekreci z nosu i kašel doprovázející běžná onemocnění horních a dolních cest dýchacích způsobená kapénkovou infekcí.

Nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky paracetamolu se v terapeutických dávkách vyskytují jen zřídka a s mírným klinickým průběhem. Byly pozorovány rash, kožní alergie, jen zcela ojediněle bronchospasmus. Jen zcela vzácně se vyskytují poruchy krvetvorby - trombocytopenie, leukopenie, pancytopenie, neutropenie, agranulocytóza, hemolytická anémie a žloutenka.
Po požití pseudoefedrinu byly pozorovány některé kardiovaskulární nežádoucí účinky (arytmie, hypertenze), účinky na CNS (nespavost, úzkost, neklid, napětí) a kožní reakce.
Dextromethorfan může ojediněle vyvolat únavu a malátnost, při vyšších dávkách (tj. až do 10 mg/kg za den) byly pozorovány bolesti hlavy, nystagmus a zhoršená výslovnost.
Podání vyšších dávek paracetamolu, především v intervalech kratších než 4 hodiny, může vést k intoxikaci, projevující se jako akutní postižení jater, které může být až fatální - proto je třeba dodržovat správné dávkování.

Kontraindikace

Kontraindikací podání je známá přecitlivělost na některou účinnou látku nebo jinou složku přípravku, těžká hypertenze nebo závažné koronární onemocnění, epilepsie, insuficience jater a ledvin, akutní hepatitida, hemolytická anémie, deficit glukózo-6-fosfát-dehydrogenázy a alkoholismus. Přípravek není určen pro děti do 15 let a těhotné a kojící ženy. Dále se nesmí užívat současně s inhibitory MAO (či do 14 dnů po jejich vysazení), se sympatomimetiky a barbituráty.
Opatrnosti je třeba u pacientů s onemocněním štítné žlázy, kardiovaskulárního systému, hypertrofií prostaty, glaukomem, astmatem a peptickým vředem, a u těch, kteří užívají tricyklická antidepresiva, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a léky s tlumivým účinkem na CNS.

Dávkování

Paralen Plus se podává perorálně v dávce 3x denně 1-2 tablety po dobu trvání obtíží nemocného, minimálně 3 dny, maximálně po dobu 5 dnů. Potahované tablety se polykají celé a zapíjejí se malým množstvím tekutiny.


Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, není vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP.
Profil přípravku zpracován kolektivem autorů vedeným profesorem MUDr. Janem Švihovcem, DrSc., s využitím odborné literatury a SPC dle poslední revize.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.