Chřipka - šíření, prevence a terapie

Chřipka - šíření, prevence a terapie Chřipka je závažné respirační onemocnění, postihující celou vnímavou populaci. Patří mezi tzv. zoonózy, tj. virová onemocnění přenášená ze zvířete na člověka, dále se však šíří vzduchem mezi lidmi. Typická je krátká, několikahodinová inkubační doba. Situaci komplikuje proměnlivost virů, především vysoce variabilního typu A. Infekce může probíhat bezproblémově. Pro starší osoby a malé děti však může být chřipka závažným onemocněním - jednak pro možné komplikace, jednak pro imunitní oslabení organismu.
Historie

Chřipka a její epidemie mají svou historii. Při epidemii španělské chřipky v roce 1918 onemocnělo několik set milionů lidí. V Evropě si tato chřipka vyžádala více obětí než 1. světová válka. Druhá pandemie proběhla v roce 1957. Tehdy šlo o tzv. singapurský kmen. O deset let později skosila epidemie hongkongské chřipky statisíce lidí. Je také možné, že mnohé tzv. morové rány vůbec nebyly morové, ale že šlo o chřipku.

Vznik a šíření

Chřipka sužuje lidstvo prakticky od té doby, kdy domestikovalo některé ptáky (husy, slepice) a vepře. Chřipkový kmen se tvoří při kontaktu lidí s těmito zvířaty. V civilizovaných oblastech dnes toto soužití není tak úzké, obvyklejší je v jihovýchodní Asii. Zde se čas od času virus chřipky zmutuje, za vhodných podmínek se adaptuje na člověka a pak se velice rychle šíří na obě zemské polokoule. Jak a kdy se skladba viru změní, medicína dosud předpovědět nedokáže.
Pokud se virus dostane do vhodného prostředí, kde neexistují v populaci žádné protilátky, a to je u nového nebo nově mutovaného viru vždy, rychle se šíří a vzniká epidemie. Ta probíhá v jedné zemi, nebo se postupně přesouvá z jedné země do druhé. O pandemii mluvíme tehdy, když nemoc zachvátí naráz celý svět. Může vzniknout proto, že se objeví nový kmen. Virus chřipky je řazen do skupiny ortomyxovirů. Jsou známy tři základní typy chřipkových virů - A, B a C. Typ C nemá velký význam. Od roku 1980 je rozlišováno mnoho podtypů. Labilita a proměnlivost chřipkových virů vede ke vzniku epidemií. Nebezpečím je především chřipka typu A.

Ochrana hranic

Po celém světě existuje síť laboratoří, kterou řídí referenční laboratoř v Londýně. V případě izolace nového kmene jej referenční laboratoř určí a dodá výrobcům pro přípravu monovakcíny proti zjištěnému kmeni. Připravena je však vždy směs dvou kmenů typu A a jednoho kmene typu B, které rovněž stanoví referenční laboratoř v Londýně. Referenční laboratoře sledují rozvoj epidemií, charakter onemocnění a antigenní vlastnosti virů, včetně změn oproti dřívějším typům v jednotlivých zemích. V posledních patnácti letech se složení kmenů podařilo vždy přesně předpovědět, přesto se očekává pandemie chřipky způsobené novým kmenem viru, proti kterému dosud nikdo nemá protilátky. Česká republika má, stejně jako některé evropské státy, připravený tzv. pandemický plán. Zde má svou nezastupitelnou úlohu proočkovanost obyvatelstva proti chřipce vyvolané novým kmenem a podávání protivirových léků.

Klinický obraz

Chřipka je náhlé onemocnění s krátkou inkubací několika hodin až tří dnů, projevující se vysokou teplotou nad 39 °C, zimnicí, třesavkou, bolestí hlavy, svalů a kloubů, suchým dráždivým kašlem a pocitem velkého vyčerpání. Nikdy není rýma!
Fyzikální nález je minimální. Někdy se může objevit překrvení spojivek, často akutní faryngitida. Tato fáze chřipky většinou donutí dospělého ulehnout a ihned si nasadit dostupné prostředky zmírňující teploty a bolesti. Průběh onemocnění odpovídá stavu organismu pacienta a jeho věku; v ideálním případě, a také většinou, odeznívají teploty do tří dnů a celé onemocnění, pokud je bez komplikací, trvá jeden týden.
Chřipkové onemocnění je nutno odlišit od běžného nachlazení, které je naopak provázeno pálením v nosohltanu, rýmou a kašlem. K diagnostice napomáhá epidemiologická situace (epidemie chřipkových onemocnění) a sezonní výskyt katarů horních cest dýchacích (nejméně dvakrát do roka). I u těchto onemocnění je léčba obdobná a většinou dostačují "domácí postupy" - izolace nemocného doma, na lůžku, podávání horkých tekutin, přípravků ke snížení teploty, nosních kapek, mukolytik, vitaminů, zejména vitaminu C, v podobě čerstvých citrusových plodů nebo vitaminových doplňků.

Komplikace chřipky

Komplikace jsou provázeny opětovným vzestupem teplot. Jde většinou o bakteriální komplikace (Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae, Pneumococcus, hemolytické streptokoky aj.), které mohou být závažné zvláště u starších pacientů. Nejčastějšími komplikacemi ve všech věkových skupinách bývají záněty průdušek, záněty plic, záněty obličejových a čelních dutin (u mladších jedinců záněty středouší), ale také zánět srdečního svalu a zánět mozku.
U starších pacientů je nutné sledovat kardiovaskulární funkce. Terapie komplikací patří do rukou lékaře!

Léčba

Především by si vždy nemocný měl klasicky chřipku ?vyležet?. Ve většině případů stačí podávat léky snižující teplotu, dodávat teplé tekutiny, užívat vitaminy skupiny C. Většinou si nemocný ve všeobecně známé terapii vystačí sám!
Samoléčení však končí tehdy, objeví-li se znovu teploty, které signalizují většinou bakteriální komplikace. Situaci musí pak řešit odborný lékař antibiotickou léčbou, u kardiaků specifickou léčbou dle základní medikace. V zásadě se však prostá chřipka nikdy antibiotiky neléčí.
Pro léčení chřipky se mohou použít také speciální antivirové preparáty, které jsou již i na našem trhu (Relenza, Tamiflu, Maridin, Amantadin). Antivirotika lze rovněž podat preventivně nebo pro zkrácení doby onemocnění a pro snížení počtu komplikací.

Prevence

Účinnou prevencí je očkování, jež se provádí minimálně jednou za dva roky, při změně kmene s dostatečným předstihem. V současné době se objevují odpůrci očkování, kteří poukazují na možné komplikace po aplikaci očkovací látky. Jedná se většinou o reakce po očkování, což je pokládáno za banální záležitost. Tyto reakce lze zvládnout, a nemohou být proto důvodem, aby očkování za příslušných indikací nebylo provedeno.
Očkování se v dětském věku provádí jen u oslabených dětí. Je určeno zejména dospělým nemocným a osobám starším 65 let. Nemocní s chorobami srdce a oběhu, plic, ledvin a diabetici mají očkování zdarma, stejně jako obyvatelé a personál LDN a domovů důchodců. Ostatní si vakcínu hradí sami (150 až 200 Kč).
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.