Bromhexin: profil léčivého přípravku

Bromhexin: profil léčivého přípravku Kašel je častým příznakem onemocnění dýchacího ústrojí. Nesmí být podceňován, protože může být první známkou závažnějšího onemocnění. Podle délky trvání dělíme kašel na akutní a chronický. Akutní se vyskytuje při akutních onemocněních respiračního traktu, především při virových nákazách a nachlazení, a je krátkodobý. Za chronický se považuje kašel, který trvá déle než tři týdny. Z klinického hlediska je obvykle příznakem závažnějšího onemocnění. Podle produkce hlenu se kašel dělí na produktivní a neproduktivní. Neproduktivní čili suchý kašel je dráždivý, pacienta značně vyčerpává. Produktivní kašel označujeme jako vlhký a je charakterizován expektorací sputa. Vzhledem k tomu, že sputum bývá často husté, lne ke sliznici dýchacích cest a mukociliární transport vázne, je pak expektorace obtížná a dýchací cesty se nedostatečně čistí.
K usnadnění expektorace a zlepšení evakuace sekretu z dýchacích cest se používají léčiva ze skupiny expektorancií-mukolytik. Jejich účinek spočívá ve snižování viskozity hlenu jeho depolymerací a v aktivaci sekretomotorických funkcí dýchacích cest. Neměla by být podávána současně s antitusiky z důvodu rizika stázy a hromadění hlenu v bronších.
Klasickým expektoranciem-mukolytikem je bromhexin, odvozený od alkaloidů obsažených v rostlině Adhatoda vasica, jejíž listy se v Indii používají k léčbě kašle již více než 500 let.

Charakteristika

Bromhexin působí sekretolyticky a sekretomotoricky v oblasti bronchů a trachey. Lze jej tedy charakterizovat jako expektorans s mukolytickým působením. Mění strukturu bronchiálního sekretu a snižuje viskozitu sputa. Po podání bromhexinu se zvyšuje v buňkách produkujících mucin obsah lyzosomálních hydrolytických enzymů. Tyto enzymy působí odbourávání kyselých mukopolysyacharidů tím, že narušují jejich příčné propojení, a tedy kontinuitu vláken. Bromhexin zvyšuje mukociliární clearance. Snížením viskozity a aktivováním řasinkového epitelu podporuje vylučování hlenů, a tím čištění dýchacích cest.
Další účinky jsou vyvolány působením ambroxolu, který je metabolitem bromhexinu, na seromukózní buňky, podílející se na produkci a exkreci surfaktantu. Surfaktant je povlak pokrývající vnitřní povrch alveolů, který brání jejich kolapsu a snižuje jejich povrchové napětí, snižuje přilnavost sekretu, a tím usnadňuje funkci řasinkového epitelu. Zároveň zlepšuje průnik antibiotik do sputa.
Bromhexin podporuje tvorbu sekretu tracheobronchiálním systému. Způsobuje snížení viskozity hlenu, což má za následek zmírnění klinických příznaků, jako je kašel a dyspnoe. Zároveň dochází ke zlepšení fyzikálního nálezu a zvýšení průchodnosti dýchacích cest, které se objektivně projevuje zlepšením plicních funkcí. Bromhexin navíc zvyšuje permeabilitu sekretu v dýchacích cestách pro antibiotika a může zvyšovat lokální hladinu IgA.

Farmakokinetika

Bromhexin se po perorálním podání prakticky plně absorbuje. Biologický poločas eliminace (Tmax) se pohybuje kolem 1 hodiny. Podaná dávka bromhexinu podléhá přibližně z 80 % efektu prvního průchodu játry (first-pass efect) za vzniku biologicky aktivních metabolitů, například ambroxolu. Vazba na plazmatické proteiny činí 99 %. Mateřská látka má podstatně větší distribuční objem, než je součet objemů metabolitů. Po perorálním podání bromhexinu se absolutní biologická dostupnost pohybuje kolem 20 %, a 80 % dávky je přeměněno na zmíněné metabolity.
Bromhexin přechází přes hematoencefalickou a placentární bariéru do mateřského mléka. Vylučován je převážně ledvinami ve formě metabolitů, vytvářených v játrech. Vzhledem k vysoké vazbě na bílkoviny krevní plazmy, velkému distribučnímu objemu a pomalé redistribuci z orgánů do krve není možno předpokládat výrazné urychlení vylučování z organismu forsírovanou diurézou nebo hemodialýzou.
Při závažném poškození jaterních funkcí může být clearance bromhexinu snížena. Při renální insuficienci je možno předpokládat prodloužení poločasu eliminace pro metabolity bromhexinu.

Indikace

Bromhexin je indikován při všech onemocněních dýchacích cest, u nichž je potřeba dosáhnout zkapalnění hlenu a usnadnit vykašlávání: všechny formy tracheobronchitidy, chronická obstrukční bronchitida s emfyzémem, bronchiektazie, akutní i chronická zánětlivá onemocnění plic a bronchů, asthma bronchiale provázené chronickou bronchitidou, pneumokoniózy. Používá se také u stavů po diagnostických a operačních výkonech na plicích a k provokaci expektorace při vykašlávání cizorodých tekutin (bronchografické kontrastní látky) z bronchů.

Nežádoucí účinky, kontraindikace, interakce

Ve výjimečných případech se mohou vyskytnout žaludeční a střevní obtíže, reakce přecitlivělosti kůže a sliznic, otok obličeje, dýchací obtíže, zvýšení teploty, třesavka. Ojediněle se mohou objevit příznaky šoku vlivem akutní hyperalergenní reakce.
Nedoporučuje se podávat bromhexin během těhotenství a laktace, protože dosud nejsou dostatečné zkušenosti s přecitlivělostí na bromhexin u žen během tohoto období. Bromhexin v malém množství přechází do mateřského mléka.
Antitusika, např. kodein, nesmí být, zejména v noci, užívána současně s bromhexinem, jinak by zkapalněný hlen nemohl být vykašláván. Při současném podávání se salicyláty, fenylbutazonem a oxyfenbutazonem (léčiva s protizánětlivým účinkem) může dojít ke zvýšenému dráždění žaludeční sliznice a zesílení trávicích obtíží. Současné podávání bromhexinu a antibiotik (erythromycin, cephalexin, oxitetracyclin, ampicillin, amoxicillin) vede ke zlepšenému průniku antibiotik do sputa.

Dávkování

Kapky (roztok 12 mg/ml): děti od 2 do 6 let - 3x denně 8 kapek, děti a mladiství od 6 do14 let a dospělí pacienti s tělesnou hmotností nižší než 50 kg - 3x denně 16 kapek, dospělí a mladiství starší než 14 let - 3x denně 16 - 33 kapek.
Odstup mezi jednotlivými dávkami má být nejméně 4 hodiny. Při těžké funkční poruše ledvin je třeba snížit dávku, případně prodloužit dobu mezi jednotlivými dávkami. Délka léčby se řídí závažností onemocnění. U lehčích akutních onemocnění je možno léčbu ukončit po několika dnech, chronická onemocnění vyžadují delší léčbu, až po dobu několika týdnů.
Terapeutický účinek se projevuje plně až po několika dnech, proto by podávání bromhexinu nemělo být předčasně ukončeno.


Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, není vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP.
Profil přípravku zpracován kolektivem autorů vedeným profesorem MUDr. Janem Švihovcem, DrSc., s využitím odborné literatury a SPC dle poslední revize.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.