Srovnání účinnosti třezalky a syntetických antidepresiv v léčbě depresivní poruchy: nové metaanalýzy

Srovnání účinnosti třezalky a syntetických antidepresiv v léčbě depresivní poruchy: nové metaanalýzy Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je léčivá bylina s antidepresivními účinky. Autoři nově publikovaných metaanalýz klinických studií porovnávali účinnost a bezpečnost extraktu z třezalky a standardně užívaných syntetických antidepresiv v léčbě pacientů s velkou depresivní poruchou.

V časopise Progress in neuropsychopharmacology and biological psychiatry (2009;33:118-27) byla publikována metaanalýza klinických studií, srovnávajících účinnost a bezpečnost extraktu z třezalky a syntetických antidepresiv ze skupiny inhibitorů zpětného vstřebávání serotoninu (SSRI; do této skupiny patří např. fluoxetin, paroxetin, citalopram, sertralin, fluvoxamin, escitalopram). Autoři metaanalýzy prohledali řadu významných medicínských databází a vyhledali klinické studie, které se zabývaly zjišťováním účinnosti a bezpečnosti extraktu z třezalky tečkované a SSRI. Bylo nalezeno celkem 13 randomizovaných, placebem kontrolovaných studií, které odpovídaly stanoveným kritériím.

Především byly hodnoceny studie, sledující u pacientů s velkou depresivní poruchou srovnání léčiv ze skupiny SSRI s placebem. V tomto srovnání přineslo ve studiích podávání SSRI prokazatelné klinické zlepšení (P=0,02), pokud jde o snížení hodnot Hamiltonovy symptomové škále deprese (HAMD) oproti výchozím hodnotám, bylo zlepšení signifikantní (P<0,0001). Pokud jde o navození remise bylo zlepšení nesignifikantní (P=0,76).

Hodnocení studií srovnávajících účinnost extraktu z třezalky a léčiv ze skupiny SSRI ukázalo, že není mezi oběma typy léčby významný rozdíl pokud jde o klinickou odpověď na léčbu (P=0,83), navození remise (P=0,35), ani míru snížení hodnot Hamiltonovy symptomové škály deprese (HAMD) oproti výchozím hodnotám před léčbou (P=0,52). Rozdíl nebyl zjištěn ani pokud jde o celkový výskyt nežádoucích účinků (P=0,11), ale projevil se vyšší výskyt počet přerušení léčby pro nežádoucí účinky při léčbě SSRI než při podávání extraktu z třezalky (P=0,004). Třezalkový extrakt je tedy lépe pacienty tolerován než syntetická léčiva ze skupiny SSRI. Metaanalýzu autoři uzavírají konstatováním, že pokud jde o účinnost, neprokázala metaanalýza, že SSRI jsou účinnější v léčbě velké depresivní poruchy než extrakt z třezalky tečkované. Léčba extraktem z třezalky má však při srovnatelné účinnosti výhodu nižšího výskytu přerušení léčby pro nežádoucí účinky.

Obdobně vyzněla další metaanalýza, publikovaná v roce 2008 v rámci databáze Cochrane (Cochrane Database of Systematic Reviews). Tato metaanalýza byla zaměřená na srovnání účinnosti extraktu z třezalky a syntetických antidepresiv v širším smyslu (bez omezení na skupinu selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu). Kritériem účinnosti byl poměr počtu pacientů u kterých léčba vedla k zlepšení při daných způsobech léčby, resp. u aktivně léčené skupiny a skupiny placeba (responder rate ratio, RR). Do metaanalýzy bylo zařazeno 29 studií (celkem 5489 pacientů), 18 studií porovnávalo extrakt z třezalky s placebem, 17 studií srovnávalo účinnost extraktu z třezalky se standardně užívanými syntetickými antidepresivy.

Hodnocení devíti větších studií srovnávající třezalku a placebo ukázalo, že extrakt z třezalky je účinný (u devíti větších studií RR odpovídalo 1,28, u devíti menších studií 1,87). U studií porovnávajících extrakt z třezalky s tricyklickými a tetracyklickými antidepresivy odpovídalo RR hodnotě 1,2 (5 studií), při srovnávání se SSRI hodnotě RR 1,0 (12 studií), zásadní rozdíl mezi třezalkou a syntetickými antidepresivy se tedy neprojevil. (Zajímavé je, že u studií, které pocházely z německy mluvících zemí, byly výsledky léčby třezalkou účinnější než u studií pocházejících z jiných částí světa.) Analýza však ukázala, že při léčbě extraktem z třezalky přerušilo léčbu méně pacientů než při léčbě syntetickými antidepresivy.

Autoři svou metaanalýzu uzavírají zjištěním, že u pacientů s velkou depresivní poruchou je extrakt z třezalky účinnější než placebo, a že třezalka je srovnatelně účinná jako standardní syntetická antidepresiva (včetně SSRI). Extrakt z třezalky má však méně nežádoucích účinků, pro které pacienti přerušují léčbu.  V tomto směru přinášejí obě uvedené metaanalýzy obdobné výsledky, které by měly upozornit na účinnost a některé výhody podávání extraktu z třezalky u pacientů s velkou depresivní poruchou.

------

Rahimi R, Nikfar S, Abdollahi M. Efficacy and tolerability of Hypericum perforatum in major depressive disorder in comparison with selective serotonin reuptake inhibitors: A meta-analysis. Prog Neuropsachopharmacol Biol Psychiatry 2009;33:118-27.

Linde K, Berner MM, Kriston L. St John's wort for major depression. Cochrane Database Syst Rev 2008;(4):CD000448.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.