Reminyl (galantamin): profil léčivého přípravku

Reminyl (galantamin): profil léčivého přípravku

Alzheimerova demence (AD) je chronické neurodegenerativní onemocnění, především u osob ve vyšším věku. Mezi makroskopicky patrné anatomické změny u AD patří zúžení mozkových závitů, dilatace mozkových komor a kortikální i subkortikální atrofie určitých mozkových struktur, především amygdaly, hippocampu a temporálních laloků, s pasivním rozšířením komorového systému a subarachnoidálních prostor.


Charakteristickým patologickým nálezem v mozkové tkáni pacientů s Alzheimerovou demencí jsou extracelulární senilní plaky a intracelulární depozita neurofibrilárních klubek (konvolutů). Denzita neurofibrilárních klubek, nacházených při biopsii či autopsii na buněčné úrovni ve vysoké koncentraci v neuronech, zejména v hippocampu a v mozkové kůře, úzce koreluje se závažností kognitivních poruch.
Cholinergní hypotéza, která vznikla již před dvěma desetiletími, je založena na pozorování významného úbytku neuronů v mozkové kůře, a zejména snížené koncentrace cholinacetyltransferázy, enzymu zodpovědného za syntézu acetylcholinu, a naopak zvýšené koncentrace enzymu acetylcholinesterázy, který se podílí na odbourávání tohoto neurotransmiteru. Předpokládá se, že právě cholinergní mechanismy sehrávají klíčovou roli v lidských paměťových a kognitivních schopnostech. Vzhledem k tomu se také klíčovou strategií ve výzkumu a vývoji nových léčiv pro Alzheimerovu demenci stala snaha ovlivnit právě tyto mechanismy, a posílit tak cholinergní funkce. K tomu lze využít různých strategií, především potom inhibice acetylcholinesterázy (cholinesterázy).

Charakteristika

Galantamin je kompetitivní a reverzibilní inhibitor acetylcholinesterázy a váže se jak na acetylové, tak na cholinové vazebné místo. Mechanismem účinku je tedy blokáda odbourávání acetylcholinu a zvýšení jeho koncentrace v synaptické štěrbině. Zároveň je galantamin alosterickým modulátorem nikotinových receptorů, což znamená, že zvyšuje afinitu receptoru k acetylcholinu.
Dalším potenciálně přínosným farmakodynamickým účinkem galantaminu je stimulace tvorby neurotropního růstového faktoru (NGF) v buňkách hippocampu.

Farmakokinetika

Galantamin je po perorálním podání rychle absorbován, maximální plazmatické koncentrace dosahuje během 0,5 až 2 hodin. V plazmě se váže z 18 % na plazmatické bílkoviny. V mozkomíšním moku dosahuje galantamin asi trojnásobné koncentrace než v plazmě. Z organismu se galantamin vylučuje především močí, z 18 - 22 % v nezměněné podobě. Zbytek je v játrech přeměněn na jeden biologicky aktivní a několik neaktivních metabolitů za účasti cytochromů CYP2D6 a 3A4. Biologický poločas se pohybuje mezi 7 a 10 hodinami.

Indikace

Galantamin je určen k symptomatické léčbě mírné až středně těžké demence Alzheimerova typu.

Klinické studie

Účinnost a bezpečnost galantaminu v terapii Alzheimerovy choroby byla ověřována v několika placebem kontrolovaných klinických studiích s téměř 4 000 pacienty. Galantamin byl významně účinnější než placebo ve zlepšení nejen kognitivních funkcí, ale také behaviorálních a psychologických příznaků onemocnění. Zároveň zachovává celkovou funkčnost pacientů včetně aktivit běžného života a prokazatelně snižuje zátěž pečovatelů.
Terapeuticky významné zlepšení kognitivních funkcí (na škále ADAS-cog minimálně o 4 body) bylo zjištěno u 41 % pacientů a výrazné zlepšení (minimálně o 7 bodů) u 18 % pacientů. Počet responderů (zlepšení na škále CIBIC-plus) byl při léčbě galantaminem v rozmezí 66 až 73 %.

Nežádoucí účinky, interakce, kontraindikace

Typickými nežádoucími účinky inhibitorů acetylcholinesterázy jsou cholinergní projevy jako nausea, zvracení, průjem, flatulence, bolesti břicha a snížení tělesné hmotnosti. V oblasti kardiovaskulárního aparátu je třeba sledovat riziko bradykardie až síňokomorového bloku.
Na eliminaci galantaminu se podílejí četné způsoby metabolizace a renální exkrece.
Dle výsledků studií in vitro jsou CYP2D6 a CYP3A4 hlavními enzymy podílejícími se na metabolismu galantaminu. Léčiva, která patří k silným inhibitorům CYP2D6 nebo CYP3A4, mohou zvyšovat plochu pod křivkou plazmatické koncentrace (area under the curve - AUC) galantaminu. Farmakokinetickými studiemi s více dávkami bylo prokázáno, že AUC galantaminu byla zvýšena o 30 % při současném užívání ketoconazolu a o 40 % při současném užívání paroxetinu. Při současném užívání erythromycinu, dalšího inhibitoru CYP3A4, byla AUC galantaminu zvýšena přibližně o 10 %. Farmakokinetická analýza populace s Alzheimerovou chorobou prokázala, že clearance galantaminu byla snížena o 25 - 33 % při současném užívání amitriptylinu, fluoxetinu, fluvoxaminu, paroxetinu a chinidinu, známých inhibitorů CYP2D6. Z tohoto důvodu může při zahájení současné léčby silnými inhibitory CYP2D6 nebo CYP3A4 docházet u pacientů ke zvýšené incidenci cholinergních nežádoucích účinků, převážně nevolnosti a zvracení. S ohledem na snášenlivost je za těchto okolností zapotřebí snížit udržovací dávku.
Ke kontraindikacím patří přecitlivělost na složky přípravku a těžké jaterní a ledvinové poruchy (clearance kreatininu
Dávkování

Galantamin (Reminyl) se užívá dvakrát denně, nejlépe s ranním a večerním jídlem. Doporučená úvodní dávka činí 8 mg denně (4 mg 2krát denně) po čtyři týdny. Počáteční udržovací dávka činí 16 mg denně (8 mg 2krát denně), a pacienti by ji měli užívat nejméně čtyři týdny. O zvýšení na nejvyšší udržovací dávku 24 mg denně (12 mg 2krát denně) lze rozhodnout individuálně po patřičném zhodnocení situace, včetně klinického přínosu léčby a snášenlivosti přípravku. Po náhlém ukončení léčby (např. při přípravě k operaci) nedochází k ?rebound fenoménu".
U pacientů se středně těžkými až těžkými poruchami jaterních funkcí může dojít ke zvýšení plazmatických koncentrací galantaminu. U pacientů se středně těžkými poruchami jaterních funkcí je nutno zahájit léčbu dávkou 4 mg 1krát denně po dobu nejméně jednoho týdne, nejlépe ráno. Poté se dávkování zvyšuje na 4 mg 2krát denně po dobu nejméně 4 týdnů. U těchto pacientů by neměly denní dávky překročit 8 mg 2krát denně. U pacientů s těžkými poruchami jaterních funkcí (stupeň vyšší než 9 dle Childovy klasifikace) je užívání galantaminu kontraindikováno.


Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.