Antidiabetické vlastnosti metforminu jsou založeny na schopnosti aktivovat enzym AMPK (adenosinmonofosfátem aktivovaná protein kináza). Podle laboratorních studií tento enzym má inhibiční účinky na růst buněk v maligních tumorech. Autoři uvedené observační kohortové studie zkoumali, zda metformin díky svému působení na AMPK blokuje i vznik maligních tumorů, a zda proto podávání metforminu může působit i jako onkologická prevence. Proto srovnávali incidenci onkologických onemocnění u pacientů s diabetem 2.typu, kteří užívali metformin s těmi, kteří metformin nikdy neužívali. V každé skupině (metforminu i placeba) bylo po 4085 pacientech. Autoři hodnotili u obou skupin poměr rizik pro vznik maligního tumoru.
Výsledky sledování ukázaly, že v průběhu sledování onemocnělo maligním tumorem 11,6% osob, které neužívaly metformin (průměrná doba sledování: 2,6 let), zatímco ve skupině pacientů, kteří metformin užívali, onemocnělo jen 7,3% pacientů (doba sledování: 3,5 roku) – hodnota poměru rizik (HR) byla 0,46, rozdíl mezi skupinami byl významný (p < 0,001). Poté, co autoři korigovali výsledky na věk, pohlaví, index tělesné hmotnosti, hladinu glykovaného hemoglobinu (HbA1c), sociální status, kouření a vliv jiných léčiv, ukázalo se, že hodnota poměru rizik (HR) odpovídala 0,63 a rozdíl mezi skupinami zůstával významný. Užívání metforminu bylo u pacientů s diabetem 2.typu spojeno s 37% snížením rizika vzniku maligního tumoru.
Autoři studii uzavírají konstatováním že v jejich observační studii se metformin projevil jako léčivo, účinné v onkologické prevenci. Doporučují, aby toto zjištění bylo ověřeno v randomizovaných studiích, které by měly zjistit, zda metformin působí preventivně i v populaci s vysokým onkologickým rizikem.
------------------
Libby G, Donelly LA, Donnan PT, et al. New users of metformin are at low risk of incident cancer: A cohort study among people with type 2 diabetes. Diabetes Care 2009;32:1620-25.