Léčba kolorektálního karcinomu

Léčba kolorektálního karcinomu Základem pro rozhodnutí o vhodné léčbě kolorektálního karcinomu je staging (odstupňování pokročilosti maligního nádoru). Používá se mezinárodně uznávaný systém TNM (T = tumor, N = noduli, M = vzdálené metastázy), který nahradil starší klasifikaci Dukesovu.
Prvním léčebným krokem po potvrzené diagnóze kolotektálního karcinomu (KRK) je chirurgický výkon, který spočívá v odstranění určité partie tlustého střeva, ve které je obsažena část postižená karcinomem. Spolu s tím se odstraňují i příslušné regionální lymfatické uzliny. Z operačního materiálu je pak patologem určen rozsah onemocnění ve smyslu pT a pN. Dalšími vyšetřeními jsou potvrzeny nebo vyloučeny vzdálené metastázy, a tak je určena kategorie M. Další léčbu můžeme rozdělit na léčbu lokalizované choroby a léčbu pokročilého onemocnění. Co do lokalizace se poněkud liší léčba karcinomu tlustého střeva a léčba karcinomu rekta. Popis operačních postupů a přístupů přesahuje rámec tohoto sdělení.

Adjuvantní léčba karcinomu tlustého střeva

Přibližně u 75 % všech pacientů s kolorektálním karcinomem je možné provést radikální chirurgický výkon - to znamená, že po operaci jsou nemocní zcela bez známek původní nádorové choroby. I přes tuto vysokou resektabilitu takřka polovina všech nemocných s KRK umírá na generalizaci choroby. Jednou z příčin tohoto jevu je reziduální kryptogenní nemoc, nerozpoznatelná v době radikální operace objektivními metodami. Tito nemocní jsou kandidáty pro systémovou adjuvantní chemoterapii. Ta je indikována v případě metastatického postižení příslušných lymfatických uzlin a má význam i u nádorů penetrujících celou střevní stěnou, popřípadě s invazí do okolí. Dříve spočívala adjuvantní chemoterapie v monoterapii, představované především 5-fluorouracilem (5-FU) nebo fluoridinem (fluorodeoxyuridin - FUDR). Prvním kombinovaným adjuvantním režimem byl 5-FU s levamisolem.
Levamizol je antihelmintikum s nespecifickými imunostimulačními vlastnostmi. Po tomto režimu bylo popisováno prodloužení beznádorového intervalu i celkové doby přežití oproti pouhé observaci po radikálním chirurgickém výkonu. Uvedená léčba se podávala jeden rok. Někteří autoři nespatřovali v této kombinaci zvláštní výhodu oproti široce používané kombinaci 5-FU plus leucovorin (FUFA).
Uvedená kombinace se používá v těchto podobách:

- s nízkodávkovaným leucovorinem: tento režim (podle Mayo Clinic) se skládá z leucovorinu (20 mg/m2) následovaného neprodleně aplikací 5-FU (425 mg/m2); obě léčiva se podávají v i. v. aplikaci po 5 dní každé 4 týdny po 6 měsíců;
- s vysokodávkovaným leucovorinem: tento režim (podle De Gramonta) sestává z 5-FU (500 mg/m2) v i. v. aplikaci podané 1 hodinu po počátku dvouhodinové infuze leucovorinu (500 mg/m2) 1x týdně po 6 týdnů; cykly jsou opakovány každých 8 týdnů s celkovým počtem šest cyklů.

Ačkoliv je známo, že adjuvantní režimy na bázi 5-FU přinášejí prospěch ve smyslu prodloužení celkové doby přežití u resekovaného KRK, různé studie byly interpretovány různě. Proto skupina autorů (S. Gill et al. 2003) provedla sloučenou analýzu 7 randomizovaných studií srovnávajících adjuvantně podávané režimy chemoterapie 5-FU + leucovorin a 5-FU + levamisol oproti nemocným léčeným jen chirurgicky. Autoři analyzovali celkem 3 341 nemocných stadia II a III. Stav regionálních uzlin (pN) a velikost primárního nádoru (pT) byly nejdůležitějšími nezávislými prognostickými faktory. Po statistické analýze zjistili autoři snížení rizika rekurence ve 35 % a snížení rizika úmrtí ve 30 % ve skupině s adjuvantní chemoterapií oproti nemocným léčeným pouze chirurgicky.

Během následujících období se začala používat další cytostatika, jejichž účinnost byla nejprve rozpoznána u pokročilého metastatického KRK. Jde zejména o irrinotecan, oxaliplatinu a capecitabin. Jejich účinnost se prokázala i v kombinaci s účinným režimem FUFA (5-FU + leucovorin). Z prosté logiky vyplývá, že je-li léčebná kombinace účinná u pokročilé choroby, musí být účinná i v adjuvanci. Ze všech kombinovaných adjuvantních chemických režimů byla zatím dokončena kombinace FUFA s oxaliplatinou (tzv. studie mosaic, A. De Gramont et al. 2003). V uvedené studii mosaic s kombinací 5-FU + leucovorin + oxaliplatina (FOLFOX) bylo zařazeno 2 248 nemocných s kompletně resekovaným KRK stadia II a III. Byl porovnáván režim FOLFOX oproti režimu FUFA (s vysokodávkovaným leucovorinem) a výsledky svědčí jednoznačně pro kombinaci s oxaliplatinou, která přinesla další signifikantní prodloužení beznádorového intervalu a zlepšení celkového přežití. Studie mosaic je velkou nadějí zejména pro nemocné rizikové po kompletní resekci nádoru. V adjuvantním podání se zkoušejí prostřednictvím randomizovaných studií i další kombinace s irinotecanem a capecitabinem.

Adjuvantní léčba karcinomu rekta

Lokální recidivy (při nepřítomnosti vzdálených metastáz) jsou častější u rakoviny konečníku než u rakoviny tlustého střeva. Úkolem radiační léčby v této lokalizaci je redukce lokoregionálních recidiv. Radioterapie zaměřená na oblast rekta a malé pánve může být aplikována jako předoperační (neoadjuvantní) nebo pooperační (adjuvantní) léčba. Předoperační radioterapie má za cíl zmenšit potenciálně resekabilní nádor a zlepšit podmínky operability. Předoperační ozáření je dnes u nás standardním postupem. Lze použít běžnou frakcionaci, kdy chirurgický výkon následuje přibližně za 3 - 4 týdny po ozáření. Jiný způsob je s akcelerovanou frakcionací a s operací co nejrychleji ještě před rozvinutím postradiačních změn. K této léčbě jsou indikovány všechny nádory stadia T2 a vyššího a všechny s předpokládaným uzlinovým postižením. Řada prací prokazuje účinnost předoperační chemoradioterapie. Pooperační radioterapie se doporučuje u nádorů prorůstajících stěnou, při nečistých okrajích resekátu (non clear margin), při nejistotě o radikalitě operačního výkonu a při kontaminaci operačního pole nádorovými buňkami. Adjuvantní chemoterapie karcinomu rekta se řídí týmiž zásadami a používá týchž režimů jako adjuvance u karcinomu tlustého střeva.

Léčba pokročilého kolorektálního karcinomu

V léčbě pokročilého metastazujícího a recidivujícího KRK je rovněž základním cytostatikem 5-FU a režimy FUFA buď s vysoko- nebo nízkodávkovaným leucovorinem. Kromě těchto režimů se uplatňují režimy s irinotecanem (Campto), což je inhibitor topoisomerázy I, který prokázal významnou aktivitu jak v monoterapii, tak v kombinacích (FOLFIRI). Oxaliplatina (Eloxatin) je platinový derivát účinný u KRK jak v monoterapii, tak v kombinaci (FOLFOX). Kombinace FOLFOX je účinná i v druhé linii léčby u pacientů s progredujícím onemocněním po léčbě jak FUFA, tak irinotecanem.
Dalším velmi účinným cytostatikem je capecitabin (Xeloda), což je perorální přípravek. Je účinný v druhé i první linii u pokročilého KRK. Probíhá řada studií s kombinací capecitabinu s ostatními účinnými cytostatiky.
U pokročilého KRK se může v indikovaných případech uplatňovat metastasektomie u jaterních, popř. plicních metastáz. Další metodou paliativní léčby jaterních metastáz je regionální chemoterapie, kdy se cytostatikum vpravuje cestou a. hepatica.
Nejnověji se začínají uplatňovat v léčbě KRK monoklonální protilátky. U nás se začíná používat bevacizumab, což je protilátka proti VEGF (vascular endothelial growth factor).

Závěr

Jako u většiny solidních nádorů, je i u kolorektálního karcinomu nejdůležitější včasná diagnóza, která pak umožní radikální chirurgický zákrok s úplným odstraněním nádoru a tedy velkou naději na vyléčení. Dle klasifikace rozsahu pokročilejšího nádoru pak přicházejí v úvahu další léčebné metody, jak je výše popsáno, které dávají menší šanci na vyléčení, ale mají život nemocného prodloužit a zlepšit jeho kvalitu.
Je na zkušenosti onkologa, který postup zvolit a kdy případnou neúčinnou paliativní chemoterapii ukončit a pokračovat v léčbě symptomů.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.