Vliv rimonabantu na kardiometabolické rizikové parametry u obézních s dyslipidémií: studie ADAGIO

Vliv rimonabantu na kardiometabolické rizikové parametry u obézních s dyslipidémií: studie ADAGIO Rimonabant je selektivní antagonista kanabinoidních receptorů, užívaný v terapii obezity. Má i některé příznivé metabolické účinky. Nově publikovaná studie sledovala vliv rimonabantu na kardiometabolické rizikové faktory u obézních pacientů s dyslipidémií.

Rimonabant inhibuje farmakologické účinky kanabinoidních agonistů CB1. Endokanabinoidní systém je fyziologický systém, který je přítomen v mozku a v periferních tkáních (včetně adipocytů) a má vliv na energetickou rovnováhu, na glukózový a lipidový metabolismus a tělesnou hmotnost a v neuronech mezolimbického systému ovlivňuje příjem chuťově příjemných, sladkých nebo tučných jídel. Uvedená studie, označená názvem ADAGIO, byla publikována v časopise Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology. Do studie bylo zařazeno 803 pacientů s abdominálním typem obezity s aterogenní dyslipidemií (zvýšenou hladinou triglyceridů či sníženou hladinou HDL-cholesterolu). Pacienti byli randomizováni na skupinu rimonabantu (v dávce 20 mg denně) a skupinu placeba, a sledováni po dobu jednoho roku. Sledovány byly hladiny lipidů v krvi, dále byl computerovou tomografií měřen intraabdominální a intrahepatický obsah tuku, byl měřen i krevní tlak.

Výsledky ukázaly, že podávání rimonabantu vedlo k signifikantně výraznějším (oproti placebu) prospěšným změnám hladin HDL-cholesterolu (+7,4%), triglyceridů  (-18%; P<0,0001), LDL-cholesterolu, velikosti částic HDL, apolipoprotienu A1 a B, subfrakcí HDL2, HDL3, C-reaktivního proteinu a adiponektinu (ve všech případech P<0,05). Rimonabant vedl dále ke snížení objemu abdominální podložní tukové tkáně o 5,1% oproti placebu (P<0,005), a ještě výraznější redukci viscerální tukové tkáně (-10.1% oproti placebu; P<0,0005). Rimonabant signifikantně snížil i obsah tuku v játrech. Podávání rimonabantu mělo za následek i snížení systolického i diastolického krevního tlaku (rozdíl oproti placebu byl významný - P<0,0001). Výskyt nežádoucích účinků (např. gastrointestinálních, neurologických) byl vyšší ve skupině rimonabantu, ale bezpečnostní profil tohoto léčiva byl konzistentní s jinými studiemi.  Autoři uzavírají studii konstatováním, že u pacientů s abdominálním typem obezity a aterogenní dyslipidemií rimonabant významně zlepšil lipidový profil i intraabdominální a jaterní obsah tuku. Je tedy vhodným léčivem pro pacienty, u nichž kromě hmotnostní redukce je třeba také snížit kardiometabolické riziko.

--------

Després J-P, Ross R, Boka G, et al. Effect of Rimonabant on the High-Triglyceride/ Low–HDL-Cholesterol Dyslipidemia, Intraabdominal Adiposity, and Liver Fat. The ADAGIO-Lipids Trial. Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology, 2008. Published online December 26, 2008, doi: 10.1161/ATVBAHA.108.176362.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.