Testosteron – farmakovigilační výbor EMA ukončil hodnocení kardiovaskulárního rizika

Testosteron – farmakovigilační výbor EMA ukončil hodnocení kardiovaskulárního rizika

Farmakovigilační výbor Evropské lékové agentury (EMA) ukončil hodnocení poměru risk/benefit u přípravků obsahujících testosteron, používaných k substituční léčbě stavů způsobených sníženou produkcí testosteronu u mužů. Hodnocení bylo zahájeno vzhledem k výsledkům některých studií, které naznačovaly, že léčba testosteronem může zvyšovat výskyt např. infarktu myokardu. Přinášíme detailní informace.

X

Testosteron je přírodní hormon patřící mezi androgeny, vyskytující se u mužů i žen. Používá se k substituční léčbě u mužského hypogonadismu. Dále se používá v kombinaci s estrogeny při léčbě postmenopauzálních symptomů u žen.

Přehodnocení vyvolala estonská národní léková agentura, která upozornila na riziko nežádoucích kardiovaskulárních účinků. Tyto bezpečnostní obavy vznikly na základě nedávno publikované studie1 která poukazuje na zvýšené riziko infarktu myokardu u mužů starších 65 let a u mladších mužů s již existujícím srdečním onemocněním. Tato studie navazovala na studii „Veterans Health Care Study“,2 která u mužů s preexistujícím srdečním onemocněním léčených testosteronem naznačila zvýšené riziko srdečních obtíží oproti mužům, kteří léčbu testosteronem nepodstoupili.

Farmakovigilanční výbor EMA pro posuzování rizik léčiv (označovaný zkratkou PRAC - Pharmacovigilance Risk Assessment Committee) ukončil celoevropské přehodnocení přípravků obsahujících testosteron a nepotvrdil obavy ze závažných nežádoucích účinků na srdce a krevní cévy, včetně infarktu myokardu. Konstatoval, že momentálně nejsou k dispozici konzistentní důkazy, které by potvrdily, že užívání testosteronu u mužů, jejichž organismus neprodukuje dostatek testosteronu (hypogonadismus), zvyšuje riziko onemocnění srdce. Přínosy léčby testosteronem nadále převyšují její rizika, ale výbor PRAC doporučuje, aby byla léčba nasazována pouze v případech, kde byl nedostatek testosteronu potvrzen přítomností klinických příznaků a také laboratorními testy. Pro užívání u zdravých starších mužů není testosteron v EU registrován, v současné době probíhá v této oblasti výzkum.

Důkazy ohledně kardiovaskulárního rizika těchto léčivých přípravků jsou rozporuplné. Některé studie (včetně výše uvedených nedávno publikovaných studií1,2) naznačují zvýšené riziko kardiovaskulárních obtíží u mužů užívajících testosteron v porovnání s muži, kteří ho neužívali. Tyto studie však mají jisté nedostatky a další studie3,4 toto riziko nepotvrdily. Výbor PRAC také upozornil, že riziko kardiovaskulárních obtíží může zvyšovat samotný nedostatek testosteronu v organismu.

Výbor PRAC navrhuje doplnit informace doprovázející přípravky s obsahem testosteronu tak, aby obsahovaly doporučení používat testosteron pouze u mužů, kde byl jeho nedostatek prokázán vedle klinických příznaků také laboratorními testy a naopak nebyl používán u mužů se závažnými problémy se srdcem, játry nebo ledvinami. Dále má být doplněna informace o nedostatku údajů týkajících se bezpečnosti a účinnosti u mužů starších než 65 let a také fakt, že hladina testosteronu s věkem klesá a nejsou k dispozici referenční hodnoty v závislosti na věku.

Doporučení farmakovigilačního výboru PRAC bude nyní předáno evropské Koordinační skupině pro MRP/DCP procedury k přijetí finálního stanoviska. Bezpečnost léčivých přípravků s obsahem testosteronu je nadále sledována. V současné době probíhá několik dalších studií, jejichž výsledky budou v budoucnu zváženy při pravidelném hodnocení přínosů a rizik těchto léčivých přípravků.

V České republice je testosteron dostupný v léčivých přípravcích Agovirin depot, Nebido a Sustanon v injekčních formách a ve formě kapslí v léčivém přípravku Undestor. (Agovirin depot je indikován i k léčbě postmenopauzálních symptomů u žen, tato indikace nebyla v uvedeném hodnocení přezkoumávána).

Literatura:

1 Vigen et al. “Association of testosterone therapy with mortality, myocardial infarction, and stroke in men with low testosterone levels” JAMA. 2013 Nov 6;310 (17):1829-1836.

2 Finkle et al. “Increased risk of non-fatal myocardial infarction following testosterone therapy prescription in men.” PLoS One. 2014 Jan 29;9(1):e85805.

3 Baillargeon J, Urban RJ, Kuo Y-F, Ottenbacher KJ, Raji MA, Du F, Lin Y-l, Goodwin JS. Risk of myocardial infarction in older men receiving testosterone therapy. Ann Pharmacother 2014; 48(9):1138-1144.

4 Corona G, Maseroli E, Rastrelli G, Isidori A, Mannucci E, Maggi M. Cardiovascular risk associated with testosterone boosting medications: a systematic review and metaanalysis. Exp Opin Drug Safety 2014 (Posted online on August 19, 2014. (doi:10.1517/14740338.2014.950653)

--

Zdroj: Oddělení farmakovigilance SÚKL (12.11.2014)

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.