Mechanismus ochranné funkce omega-3 mastných kyselin: vliv na buněčné stárnutí u pacientů s ICHS

Mechanismus ochranné funkce omega-3 mastných kyselin: vliv na buněčné stárnutí u pacientů s ICHS V klinických studiích se prokázalo, že vysoký příjem omega-3 mastných kyselin snižuje riziko kardiovaskulárních příhod. V nové studii autoři zjišťovali, zda kromě antiaterosklerotického působení existuje ještě další mechanismus této ochranné funkce omega-3 mastných kyselin: jejich vztah k rychlosti buněčného stárnutí.

Studie byla publikována v časopise Journal of American Medical Association (2010;303:250-257). Autoři vycházeli ze známé skutečnosti, že buněčné stárnutí souvisí s délkou tzv. telomer,  sekvencí DNA umístěných na koncích chromozomů. Tyto telomery se zkracují s každým dělením buňky a jejich délka koreluje s biologickým věkem. Podle tzv. teorie spotřebování telomer je jejich zkracování jednou ze základních příčin stárnutí buněk. Chromosomy jsou při malé délce telomer nedostatečně chráněny, jsou náchylné k mutacím a po určitém počtu mitotických dělení se telomery zkrátí natolik, že to znemožní další buněčná dělení. Tím lze vysvětlit rostoucí morbiditu a mortalitu se stoupajícím věkem. 

Dřívější výzkum ukázal souvislost krátkých telomer a kardiovaskulární morbidity a mortality. Bylo také prokázáno, že vysoký příjem omega-3 mastných kyselin snižuje riziko kardiovaskulárních příhod a předpokládá se, že toto působení je zprostředkováno kromě antiaterosklerotického účinku ještě jinými mechanismy. Autoři nové studie zkoumali, zda existuje souvislost mezi příjmem omega-3 mastných kyselin a zkracováním telomer. Použili data získaná v Heart and Soul Study (prospektivní kohortové pětileté studie, která se původně zabývala vlivem psychosociálních faktorů na výskyt kardiovaskulárních příhod u pacientů se stabilní ischemickou chorobou srdeční), hodnotili změnu délky telomery v leukocytech v průběhu pětiletého sledování ve vztahu k výchozí hladině omega-3 mastných kyselin (kyseliny dokosahexaenové [DHA] a eikosapentaenové [EPA]).Do hodnocení bylo zařazeno 608 pacientů se stabilní ischemickou chorobou srdeční (ICHS).

Výsledky ukázaly, že účastníci s nejnižší hladinou omega-3 mastných kyselin (tj. pacienti jejichž hladina těchto kyselin byla při statistickém rozdělení v nejnižším kvartilu) se vyznačovali nejrychlejším zkracováním délky (zkrácení telomery poměru délky telomery k délce „single copy“  úseku genu během 5 let o 0,13 jednotek /telomere-to-single-copy gene ratio [T/S] units/; 95% CI, 0,09-0,17), zatímco pacienti v nejvyšším kvartilu hladiny omega-3 mastných kyselin se vyznačovali nejpomalejším zkracováním telomery v průběhu pěti let sledování (0,05 T/S jednotek; 95% CI, 0,02-0,08). Rozdíl byl statisticky významný. I po vyloučení vlivu dalších faktorů, které mohly sledované parametry ovlivnit, zůstal popsaný vliv hladiny  omega-3 mastných kyselin na rychlost zkracování telomery významný.

U pacientů se stabilní anginou pectoris tedy hladina omega-3 mastných kyselin negativně koreluje s rychlostí zkracování telomery - markeru biologického stárnutí: vyšší hladina je spojena s pomalejším zkracováním telomery. Zvyšování hladiny omega-3 mastných kyselin podle autorů studie zpomaluje biologické stárnutí buněk a snižuje tím i míru ohrožení organismu zvýšenou morbiditou a mortalitou. Autoři upozorňují na observační charakter této studie a poukazují na nutnost dalšího výzkumu, který by uvedené předpoklady potvrdil.

Tato studie potvrzuje význam dostatečného příjmu omega-3 mastných kyselin (např. ve formě tuku mořských ryb či suplementace DHA a EPA) pro snižování kardiovaskulárního rizika, a ukazuje, že kromě antiaterosklerotického účinku působí omega-3 mastné kyseliny protektivně ještě prostřednictvím zpomalování buněčného stárnutí.

-----

Farzaneh-Far R, Lin J, Epel ES, et al. Association of marine omega-3 fatty acid levels with telomeric aging in patients with coronary heart disease. JAMA 2010;303:250-257.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.