Kongres Evropské kardiologické společnosti se konal v Nice (Francie) na přelomu května a června 2009 a byl zaměřen na problematiku srdečního selhání. Jeden z autorů jmenované studie, která byla na kongresu prezentována (italský kardiolog A.Taccardi) uvedl, že snížení renální funkce u pacientů s ICHS významně zvyšuje riziko kardiovaskulárních příhod a zhoršuje jejich prognózu. Proto ve studii autoři zkoumali u pacientů s ICHS a srdečním (levostranným komorovým) selháním vliv metabolického modulátoru trimetazidinu nejen na funkci myokardu, ale i na renální funkci.
Pokud jde o působení na myokard, je známo, že trimetazidin jakožto metabolický modulátor snižuje spotřebu kyslíku srdečním svalem a má cytoprotektivní účinek na ischemickou tkáň myokardu. Zlepšuje koronární rezervu, tj. prodlužuje čas do nástupu ischemie vyvolané zátěží, snižuje změny krevního tlaku vyvolané zátěží, snižuje výskyt anginózních záchvatů a zlepšuje levokomorovou dysfunkci během ischemie. Ve studii šlo především o to, zda obdobně protektivní vliv má trimetazidin i na ledviny.
Srdeční funkce byla ve studii hodnocena echokardiograficky, funkce ledvin byla hodnocena na základě měření albuminurie, clearance kreatininu a hladiny cystatinu C (nového markeru renální insuficience). Pacienti byli randomizováni na skupinu léčenou svojí standardní terapií ICHS a srdečního selhání, zahájenou již před vstupem do studie (kontrolní skupina), a na skupinu pacientů, kterým k jejich standardní terapii byl přidán trimetazidin v dávce 60 mg denně. Hodnoty albuminurie se u zařazených pacientů pohybovaly mezi 20 a 200 mikrogramů za minutu. Obě skupiny byly srovnatelné, pokud jde o průměrný věk (kolem 70 let), tíži srdečního selhání (funkční třída NYHA III, tj. středně těžká insuficience), rozměry levé komory a ejekční frakci (kolem 40 %). Průměrná doba sledování pacientů ve studii byla 18 měsíců.
Výsledky studie ukázaly, že pokud jde o kardiální funkci, ve skupině trimetazidinu ejekční frakce během sledování signifikantně vzrostla (ze 40,1% na 50,8%, P=0,02), zatímco v kontrolní skupině se téměř nezměnila. Pokud jde o renální funkci, ve skupině trimetazidinu se signifikantně snížily parametry renálního selhání oproti výchozímu stavu - zlepšila se míra mikroalbuminurie (P=0,02) a hladina cystatinu C (P=0,001). Hodnota clearance kreatininu se ve skupině trimetazidinu nezměnila, zatímco v kontrolní skupině významně poklesla (P=0,01), a současně se zvýšily hodnoty mikroalbuminurie (P=0,01) a cystatinu C (P=0,03).
V kontrolní skupině se tedy renální funkce zhoršovala, zatímco ve skupině trimetazidinu byla progrese zhoršování renální funkce blokována. Studie ukázala, že trimetazidin nejen zlepšuje u pacientů s ICHS a srdečním selháním srdeční funkci, ale má prospěšný vliv i na zachování funkce ledvin. Tímto účinkem působí metabolický modulátor trimetazidin proti progresi selhávání ledvin, které je charakteristické pro pozdní fázi srdečního selhání, a tím toto léčivo zlepšuje prognozu pacientů s ischemickou chorobou srdeční.
Di Naples P, Taccardi AA, Barsotti A. Trimetazidine, a metabolic modulator, preserves renal function in heart failure patients with coronary artery disease: a pilot study. European Society of Cardiology Congress 2009 (HF2009 , Abstracts). Nice, 2009.