Cvičení a mitochondriální funkce

Cvičení a mitochondriální funkce

Cvičení je silným stimulem pro prospěšné změny v mitochondriální funkci i kvantitu a kvalitu mitochondrií. 

Vytrvalostní trénink zvyšuje množství mitochondriálních proteinů, např. enzymů, včetně těch, které se podílejí na beta-oxidaci, cyklu trikarboxylových kyselin (TCA) a elektronového transportního řetězce, čímž se zlepšuje kapacita pro zásobování cvičícího svalu energií. Ve skutečnosti stačí dokonce i jediné vytrvalostní cvičení k vyvolání strukturálních změn v mitochondriích. Při dlouhodobém vytrvalostním tréninku se objem mitochondrií typicky zvyšuje až o 40–50 % a toto zvýšení obsahu je doprovázeno zlepšením respirační a oxidační kapacity mitochondrií.

Mitochondriální adaptace na cvičení se u různých typů svalových vláken liší v závislosti na počátečním obsahu organel a také na stupni tréninku. U lidí obsahují pomalá vlákna (typ I) nejvyšší procento mitochondrií, následovaná rychlými červenými vlákny (typ IIa) a bělejšími vlákny typu IIx. Tréninkem lze zvýšit obsah mitochondrií v kterémkoli z těchto typů vláken kosterních svalů. Vytrvalostní trénink vede také k rychlejší obměně mitochondrií, tj. odstraňování vyčerpaných dysfunkčních, a vzniku nových mitochondrií. 

V současné době jsou již k dispozici detailní znalosti ohledně chápání sarkomerických sítí a mitochondriálních subpopulací včetně detailů akutního zátěžového metabolismu kosterního svalstva a signalizační, transkripční a epigenetické regulace a adaptace na zátěžový trénink.

Příznivé mitochondriální adaptace ve svalu lze dosáhnout pouze tehdy, je-li trénink prováděn s dostatečnou frekvencí, intenzitou a trváním po adekvátní dobu. Výzkumy prokázaly, že cvičení podporuje výrazné zvýšení objemu mitochondrií a také zlepšuje oxidační fosforylaci a respirační kapacitu mitochondrií. Fyzické cvičení zůstává nejúčinnější metodou pro zlepšení mitochondriálního zdraví nejen ve svalech, ale potenciálně i v jiných tkáních.1,2,3

---

1. Molmen KS, ALmquist NW, Skattebo O. Effects of exercise training on mitochondrial and capillary growth in human skeletal muscle: A systematic review and meta-regression. Sports Med 2025;55:115-144.

2. Memme JM, Erlich AT, Phukan G, Hood DA. Exercise and mitochondrial health. J Physiol 2021;599:803-817. 

3. Smith J, Murach KA, Dyar KA, et al. Exercise metabolism and adaptation in skeletal muscle. Nat Rev Mol Cell Biol 2023;24:607-632.

Autor

MUDr. Pavel Kostiuk, CSc.
MUDr. Pavel Kostiuk, CSc.
Edukafarm, Praha
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.